Kilka pytań przed instalacją Debiana

(B4617824) #1

Witam, chciałbym zainstalować debiana 7.1 mam już przygotowanego pena jednak boję się o kilka kwestii, związanych z brakiem domyślnie dołączonych zamkniętych sterów. Mam starego laptopa ASUS F3JR i szczerze nie wiem jaka tam jest karta dźwiękowa. Na stronie producenta strona ze specyfikacją nie działa :wink: W jakimś starym opisie znalazłem symbol AC 97 a w drugim opisie znalazłem ogólnikową nazwę Intel HD audio. Ogólnie sprzęt ma 6 lat - jak myślicie czy dźwięk będzie działał out of the box? W Ubuntu wszystko hulało od razu.

Drugie pytanie dotyczy karty, ATI x2300, która pod Ubuntu działała super na otwartych sterownikach. Czy te same stery są domyślnie w debianie czy trzeba je instalować? A jeśli już to jakie? Spotkałem się z różnymi nazwami - albo po prostu radeon albo radeonhd - czym one się różnią? Zamknięte stery mnie nie interesują, zresztą ta karta i tak nie jest przez nie wspierana.

A i jeszcze kwestia równie starej drukarki HP. Rozumiem ze zaznaczenie w instalatorze "Serwer wydruku" nie załatwi sprawy i będzie trzeba instalować jakąś paczkę od hp tak?

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi :wink:

(enedil) #2
  1. Skoro w Ubuntu działało, to tu też.

2. -||-

3. Przyznam, że nie wiem.

(Frankfurterium) #3

Zawsze może się zdarzyć, że Ubuntu wzięło sobie sterownik z debianowego unstable albo experimental, a w stable i testing porządnej wersji jeszcze nie ma.

(roobal) #4

Powinno działać, nie spotkałem się jeszcze z kartą dźwiękową, która by nie działa. Pomijam oczywiście karty do zastosowań studyjnych, chociaż mam możliwość taką przetestować, ale to może kiedyś przy okazji.

Ja swojego laptopa kupiłem pod koniec 2007, a wyprodukowany był zapewne z rok albo 2 lata wcześniej (nie chce mi się tego sprawdzać) i u mnie wszystko działa. Tutaj wiek sprzętu nie ma raczej znaczenia, a to czy system go wspiera. Ja miałem to szczęście, że trafiłem na sprzęt, który działa w 99% na sterownikach otwartych, 1% to karta WiFi braodcoma :wink: Sterowniki zamknięte można zainstalować podczas instalacji Debiana, system sam o nie zapyta. Ja akurat instalowałem sterowniki do WiFi z pendrajwa, więc nie wiem jak to wygląda z grafiką (ja mam kartę Intela, który sam wydaje otwarte sterowniki).

Serwer wydruku jak nazwa wskazuje oferuje jakąś usługę, a konkretnie usługa drukowania po sieci LAN, czyli twój Debian pełni rolę serwera wydruku, tzn. podłączasz drukarkę do komputera z Debianem, a reszta użytkowników sieci LAN może drukować po sieci (Debian odbiera zlecenie wydruku i je wykonuje). HP również wydaje sterowniki otwarte, więc jest 99% szans, że drukarka zadziała zaraz po podłączeniu, o ile w systemie domyślnie będzie zainstalowane HPLIP.

(marcin82) #5

Odpal livecd i sprawdź ...

http://www.debian.org/CD/live/

(LordRuthwen) #6

Karta Intel HD będzie działać od kopa.

Karta Ari to jest ta z serii Xpress? Jak tak to będzie działać bez problemu.

Jest paczka z softem do hp, bodajże hplip czy jakoś tak (używam Brothera więc nie pamiętam, kiedyś miałem HP i działało).