Kilka pytań względem instalacji Ubuntu zamiast Windowsa

Witam. Chciałbym zainstalować Ubuntu zamiast Windowsa, ale mam pewne wątpliwości.

Na Windowsie gram w SuperTuxKart. W repozytoriach Ubuntu jest 0.62a podczas kiedy jest dostępna wersja 0.7. Jak zainstalować STK 0.7?

Czy na Wine będą mi działać następujące gry i programy:

Gadu-Gadu 10

Unreal Tournament 1999, 2004, 3

Microsoft Virtual PC

Tony Hawks Pro Skater 2

Bus Driver

Obecnie na Windowsie mam zainstalowany Firefox 4 beta 11. Czy jest wersja na Ubuntu? W jaki sposób to zainstalować?

Jak bezproblemowo uruchamiać instalatory na Linuksie z programami/grami?

Jak uruchamiać pliki tag.gz?

jest na ubuntu wersja 0,7 SuperTuxKart

gadu-gadu samego programu nie ma ale sa licznie programy obsługujące bez problemu protokół GG

Unreal Tournament działa przez Wine tak samo jak Tony Hawks i Bus Driver

zamiast Microsoft Virtual PC masz VirtualBox

jest beta 11 firefox 4

w ubuntu masz paczki .deb instaluje się jak .exe w windows

tar-problem-instalcja-paczki-t394298.html#p2536356

Kiedy ostatnio próbowałem uruchomić UT 1999 to co chwilę się zmieniała rozdzielczość.

  • SuperTux jest aktualny.

  • GG10 działa już dobrze pod Wine. Polecam jednak Kadu, Tlen 7, Epiphany, Pidgin etc.

  • Do virtualizowania masz VMware, VirtualBox i QEmu bodajże - polecam VMware Player.

  • Unreal Tournament 99/2004/2003 działają natywnie. Sam mam oryginały 99 i 2004 i właśnie bez problemu w nie pocinam. Są wersjami dla Linuksa - wystarczy instalator i masz wersję pingwinową. UT3 miał być dla Linuksa i był niemal gotowy, ale jakieś duperele licencyjne firm trzecich uniemożliwiły to - wersji dla MAC też nie ma z tego powodu. Działa jednak pod Wine.

  • Tony nie wiem, pewnie działa pod Wine, Bus Driver nie wiem gdyż pierwsze widzę ten tytuł.

Firefox - wystarczy zapewne ściągnąć z FTP mozilli tar.gz i tyle. Uruchamianie z folderu.

Tar.gz możesz obchodzić łukiem. Pobieraj wszystko z repo.

Domyślam się, że chcesz zainstalować Ubuntu w miejsce Windows. Nie zapominaj, że możesz zainstalować Ubuntu obok Windows.

http://supertuxkart.sourceforge.net/Dow … ader_linux

Unreal wyszedł w wersji natywnej, tzn. wersja 1999. Najlepiej kupić licencję na wersję natywną - w sklepie wupra otrzymujesz stworzony przez nich instalator. Może także skorzystać z jakiegoś innego instalatora - pewnie ludzie związani z projektem OldUnreal stworzyli taki, ale być może będzie znacznie mniej intuicyjny i bardziej problematyczny od tego w sklepie wupra.

Ściągnąć ze strony Mozilli i rozpakować archiwum. Następnie uruchamiasz plik firefox(będzie to skrypt powłoki).

Instalatory uruchamiasz w emulatorze terminala i czekasz do zakończenia instalacji, po czym możesz zamknąć okno emulatora terminala. Pliki tar.gz, to skompresowane gzip-em archiwa.

Zainstalowałem Ubuntu zamiast WIndowsa, Wine i Tony Hawk Pro Skater 2. Skopiowałem instalator na pulpit i zacząłem z dysku instalować THPS2. Pomimo że płyta była w napędzie, THPS2 wyświetlił komunikat żebym włożył płytę. Co się dzieje? Dlaczego nie mogę uruchomić THPS2?

Najlepiej byłoby gdybyś zainstalował dwa systemy obok siebie, ponieważ na pingwinie zawsze coś może nie zadziałać np. gra jakaś, a wtedy mógłbyś skorzystać z Windowsa.

Sprawdzaj bazę gier Wine: http://appdb.winehq.org/

Zawsze są przeprowadzane testy z których dowiedzieć możesz się jak działa dana gra/czy działa/na jakiej wersji Wine/co trzeba zrobić aby gra ruszyła. Usilnie polecam instalację programu PlayOnLinux. W systemie defaultowo masz tylko jedną wersję Wine i pracujesz na jednym prefixie Wine. W POL możesz mieć parę Wine wersji i wygodnie przydzielać je do aplikacji oraz posadzić każdy program w osobnym prefixie. Czasem ładowanie wszystkiego w jeden prefix to komplikacje.

Oj tam. Jak instaluje się Linuksa i potem namiętnie chce naparzać w każdą grę jak pod Windows (i pakować programy z Windows jak tux35, że nawet GG10 emulować chce) , to faktycznie lepiej mieć dwa systemy. W innym przypadku można już od paru lat nie mieć Windows na dysku i radzić sobie doskonale (w tym i grać, ale nie we wszystko dla Windows jak leci, tylko w to co wiesz że działa).

Uruchom winecfg . Tam sprawdź napędy, czy aby na pewno po włożeniu płytki masz ustawiony punkt jej montowania/urządzenie na cdrom.