Kilka pytań względem instalacji Ubuntu zamiast Windowsa

(Tux4) #1

Witam. Chciałbym zainstalować Ubuntu zamiast Windowsa, ale mam pewne wątpliwości.

Na Windowsie gram w SuperTuxKart. W repozytoriach Ubuntu jest 0.62a podczas kiedy jest dostępna wersja 0.7. Jak zainstalować STK 0.7?

Czy na Wine będą mi działać następujące gry i programy:

Gadu-Gadu 10

Unreal Tournament 1999, 2004, 3

Microsoft Virtual PC

Tony Hawks Pro Skater 2

Bus Driver

Obecnie na Windowsie mam zainstalowany Firefox 4 beta 11. Czy jest wersja na Ubuntu? W jaki sposób to zainstalować?

Jak bezproblemowo uruchamiać instalatory na Linuksie z programami/grami?

Jak uruchamiać pliki tag.gz?

(niezDarek) #2

jest na ubuntu wersja 0,7 SuperTuxKart

gadu-gadu samego programu nie ma ale sa licznie programy obsługujące bez problemu protokół GG

Unreal Tournament działa przez Wine tak samo jak Tony Hawks i Bus Driver

zamiast Microsoft Virtual PC masz VirtualBox

jest beta 11 firefox 4

w ubuntu masz paczki .deb instaluje się jak .exe w windows

tar-problem-instalcja-paczki-t394298.html#p2536356

(Tux4) #3

Kiedy ostatnio próbowałem uruchomić UT 1999 to co chwilę się zmieniała rozdzielczość.

(Jusko) #4
  • SuperTux jest aktualny.

• GG10 działa już dobrze pod Wine. Polecam jednak Kadu, Tlen 7, Epiphany, Pidgin etc.

• Do virtualizowania masz VMware, VirtualBox i QEmu bodajże - polecam VMware Player.

• Unreal Tournament 99/2004/2003 działają natywnie. Sam mam oryginały 99 i 2004 i właśnie bez problemu w nie pocinam. Są wersjami dla Linuksa - wystarczy instalator i masz wersję pingwinową. UT3 miał być dla Linuksa i był niemal gotowy, ale jakieś duperele licencyjne firm trzecich uniemożliwiły to - wersji dla MAC też nie ma z tego powodu. Działa jednak pod Wine.

• Tony nie wiem, pewnie działa pod Wine, Bus Driver nie wiem gdyż pierwsze widzę ten tytuł.

Firefox - wystarczy zapewne ściągnąć z FTP mozilli tar.gz i tyle. Uruchamianie z folderu.

Tar.gz możesz obchodzić łukiem. Pobieraj wszystko z repo.

(nintyfan) #5

Domyślam się, że chcesz zainstalować Ubuntu w miejsce Windows. Nie zapominaj, że możesz zainstalować Ubuntu obok Windows.

http://supertuxkart.sourceforge.net/Dow ... ader_linux

Unreal wyszedł w wersji natywnej, tzn. wersja 1999. Najlepiej kupić licencję na wersję natywną - w sklepie wupra otrzymujesz stworzony przez nich instalator. Może także skorzystać z jakiegoś innego instalatora - pewnie ludzie związani z projektem OldUnreal stworzyli taki, ale być może będzie znacznie mniej intuicyjny i bardziej problematyczny od tego w sklepie wupra.

Ściągnąć ze strony Mozilli i rozpakować archiwum. Następnie uruchamiasz plik firefox(będzie to skrypt powłoki).

Instalatory uruchamiasz w emulatorze terminala i czekasz do zakończenia instalacji, po czym możesz zamknąć okno emulatora terminala. Pliki tar.gz, to skompresowane gzip-em archiwa.

(Tux4) #6

Zainstalowałem Ubuntu zamiast WIndowsa, Wine i Tony Hawk Pro Skater 2. Skopiowałem instalator na pulpit i zacząłem z dysku instalować THPS2. Pomimo że płyta była w napędzie, THPS2 wyświetlił komunikat żebym włożył płytę. Co się dzieje? Dlaczego nie mogę uruchomić THPS2?

(Colzen Lan) #7

Najlepiej byłoby gdybyś zainstalował dwa systemy obok siebie, ponieważ na pingwinie zawsze coś może nie zadziałać np. gra jakaś, a wtedy mógłbyś skorzystać z Windowsa.

(Jusko) #8

Sprawdzaj bazę gier Wine: http://appdb.winehq.org/

Zawsze są przeprowadzane testy z których dowiedzieć możesz się jak działa dana gra/czy działa/na jakiej wersji Wine/co trzeba zrobić aby gra ruszyła. Usilnie polecam instalację programu PlayOnLinux. W systemie defaultowo masz tylko jedną wersję Wine i pracujesz na jednym prefixie Wine. W POL możesz mieć parę Wine wersji i wygodnie przydzielać je do aplikacji oraz posadzić każdy program w osobnym prefixie. Czasem ładowanie wszystkiego w jeden prefix to komplikacje.

Oj tam. Jak instaluje się Linuksa i potem namiętnie chce naparzać w każdą grę jak pod Windows (i pakować programy z Windows jak tux35, że nawet GG10 emulować chce) , to faktycznie lepiej mieć dwa systemy. W innym przypadku można już od paru lat nie mieć Windows na dysku i radzić sobie doskonale (w tym i grać, ale nie we wszystko dla Windows jak leci, tylko w to co wiesz że działa).

(nintyfan) #9

Uruchom winecfg . Tam sprawdź napędy, czy aby na pewno po włożeniu płytki masz ustawiony punkt jej montowania/urządzenie na cdrom.