Kilka systemów na jednym laptopie

Witam.

Mam laptopa. Pomyślałem sobie żeby zainstalować kilka systemów na nim. Posiadam starego XP, z laptopem dostałem Vistę oraz wersję beta 7 (no i może jeszcze jakiegoś Linux’a). Realne jest aby zainstalować wszystkie? na co trzeba zwrócić uwagę i jaką kolejność przyjąć? Chcę zrobić dla każdego oddzielną partycję.

Ale to nie wszystko, chciałem na oddzielnej partycji zainstalować programy takie jak Firefox, Thunderbird, Aimp, tlen.pl, Skype, MyPhoneExplorer itp., które będą działały na każdym systemie i wszystkie ustawienia, wiadomości, kontakty itp. były te same dla każdego systemu, były współdzielone!

Jak bardzo jest realny taki plan? Możecie mi coś podpowiedzieć? Jakieś uwagi, wskazówki…

Witam

Można zrobić to w ten sposób: tworzysz trzy partycje podstawowe kolejno dla XP, Visty i Siódemki.

W dalszej kolejności tworzysz partycję rozszerzoną a na niej wymagane partycje logiczne np. jedną dla twoich programów (choć akurat ta wg. mnie nie jest zbyt przydatna) oraz pozostałe np. dla systemu Linux.

Kolejość instalacji w/w systemów przebiega od najstarszego do najnowszego aby nie było zbędnych problemów z bootladerem czyli instalujesz najpierw XP później Vistę następnie Siódemkę i na końcu Linuksa.

Wygląda to nieco skomplikowanie ale wszystko jest do zrobienia.

Pozdrawiam

Edit:

Jesteś w 100% procentach przekonany że nie da się Linuksa zainstalowć na mniejszej liczbie partycji.

Nie ma sensu Visty i siódemki razem, ten drugi wystarczy.

Instalacja programów na innej partycji nic nie da, bo przechowują one swoje dane i ustawienia w folderze użytkownika, nie aplikacji.

Najpierw instaluje się systemy Microsoftu, w kolejności od najstarszego do najnowszego, później inne systemy (jak FreeBSD), na końcu linuksa, który z reguły wykryje inne systemy i doda je do listy widocznej po uruchomieniu komputera.

Z tego co wiem Thunderbird, Aimp, tlen.pl przechowują dane dam gdzie chcę, lub można je tam przenieść. A co z pozostałymi? Da się to jakoś wykonać?

  1. Tak da radę korzystać z tylu systemów na jednym komputerze.

  2. Kolejność taka by instalować Windowsa od najstarszego do najnowszego i na sam koniec instalacja Linuksa.

  3. Wszystkie aplikacje, które podałeś wyżej nie będą chodzić jednocześnie na wszystkich systemach ponieważ każdy system zapisuje dane tymczasowe np. historię na swoich dyskach, a drugim tego powodem jest to że np. wersja Firefoxa na Linuksa nie zgra się z Windowsową ponieważ jest tu inna metoda pakietów.

Po zainstalowaniu XP jako pierwszego funkcja recovery Visty wykryje XP’ka? Nie będzie z tym problemów?

Może być problem, najlepiej zrób obraz dysku w obecnym stanie.