Kilkusekundowe zawieszanie komputera

Witam.

Od jakiegoś czasu mam problem z kilkusekundowym zawieszaniem się programów czy też systemu. Potrafi się to stać przy zwykłym kliknięciu na jakiś obiekt - np. by zmienić kartę w przeglądarce czy też zmienić serwer na Discordzie. W lżejszych przypadkach zawiesi się tylko program, w cięższych „zamraża się” cały ekran(kursor nie reaguje na ruch myszy), choć np. muzyka bez problemu leci przez ten czas, a wszelkie zmiany które wprowadzam(np. jakbym coś pisał) po ustąpieniu problemu się pojawiają. O graniu nie ma co nawet mówić, bo ścinki potrafią skutecznie zniechęcić do dalszej zabawy a zmniejszenie ustawień graficznych w żaden sposób nie wpływa na zwiechy.

Skanowałem komputer antywirusami, a nawet zrobiłem reinstalkę systemu. Problem nadal występuje.

Proszę o pomoc w tej sprawie.

Sprzęt:
Karta Graficzna: Geforce GTX 970 4 GB
Procek: InteR Core i5-4460 3,2 GHz
RAM: 8 GB
Dysk: Seagate BarraCuda 1 Tb
Windows 10 Home Edition 21H1

Sprawdź czy nie masz pofragmentowanego dysku, jeżeli tak to go defragmentuj.

Następnie najlepiej jakbyś puścił skan dla dysku (sprawdź smarta i poszukaj bad sektorów), oraz sprawdził ram.

To dziwne zachowanie, ale sam kilka lat temu miałem podobnie, dlatego piszę.
Wszystko sprawdziłem, na testach nic nie wyszło. Zacząłem już podejrzewać płytę główną, ale któregoś dnia odpiąłem jeden z dysków twardych (oczywiście nie systemowy) i wszystko ustąpiło. Jak ręką odjął. No więc sprawdziłem ten dysk na innym komputerze i tu zdziwienie - jest ok. No więc znów go podpiąłem, uruchomiłem system i… znów to samo. Zawiesił się na kilka sekund. Dałem sobie z nim spokój, wypiąłem na stałe i jest ok. Do dziś nie wiem co tak naprawdę się działo.
:man_shrugging:t2:
Z tego co widzę masz jeden dysk, więc może niewiele to pomoże co napisałem, ale objawy były identyczne.

HDD najpodlejszy na dodatek i dziwią cię takie rzeczy?

Nie ma co defragmentować jak dyski są wyczyszczone po reinstalacji ;p

Widzę, że sugerujecie winę dysku. Zrobiłem zatem test programem CrystalDiskInfo. Oto wynik:

Co do ramu - jaki program polecacie do sprawdzenia stanu pamięci?

Z info wynika że dysk jest w bardzo złej kondycji i nadaje się raczej do wymiany.

Masz 440 realokowanych sektorów i 280 niestabilnych (z błędami) więc jak najszybciej kup nowy dysk i zgraj dane ze starego.

Rzadko uszkodzenia na dysku powstają samoistnie. Zawsze jest jakaś przyczyna, najczęściej jest to jakieś niestabilne działanie pc, zawieszanie, wymuszone restarty lub zaniki napięcia w trakcie korzystania z komputera, niesprawny zasilacz, itp. Takich udarów nie przetrzyma żaden dysk. Test pamięci ram jak najbardziej wskazany, zasilacz do sprawdzenia.

Czyli dysk do wymiany :thinking:

Tu śmiało mogę powiedzieć, że to przez zaniki napięcia podczas korzystania z komputera.

image

Niestety z tego dysku raczej nic nie będzie ale pomyśl również o zainwestowaniu w UPS-a.

Zapytam standardowo, jak długo masz dysk. Dysk oczywiście do wymiany.

Dysk wymieniony na nowy i problemy znikły. Dziękuję za pomoc :>

Z cztery lata.

Defragmentacja była?

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.