Klasyfikacja klasy adresu IP

Cześć.

Mam takie, może trochę dziwne pytanie:

Po czym rozpoznawać klasę adresu sieci - tzn może ktoś podać kryteria ?

Obecnie nie stosuje się podziału adresów IP na klasy.

Tutaj Masz wszystko wyjaśnione szczegółowo: http://pl.wikipedia.org/wiki/IPv4

Po bitach w pierwszym oktecie adresu.

Klasa A ma zawsze pierwszy bit 0

Klasa B ma 10

Klasa C ma 110

Klasa D 1110

klasa E 11110

Jak pisał kolega wyżej, nie stosuje się już podziału na klasy. Routery jednak rozpoznają klasę adresów po tych właśnie bitach, np. gdy router korzysta z klasowego protokołu routingu dynamicznego, tj. RIPv1. System Windows również poznaje klasę adresu na podstawie bitów i jak możesz zauważyć dobiera domyślną maskę sieci dla danej klasy, gdy ustawiasz adres IP w konfiguracji protokołu TCP/IP ręcznie.

A to się tyczy tego co obowiązywało do niedawna ?

A jak ma się maska co do klasy ?

Co obowiązywało do niedawna? Kiedyś tak ustalono i nic się nie zmieniło w tej kwestii.

Każda klasa ma ustaloną maskę domyślną, tj.

A - 8 bitów

B - 16 bitów

C - 24 bity

router, na którym działa klasowy protokół routingu dynamicznego, tj. RIP wykorzystuje właśnie domyślną maskę dla danej klasy (lub maskę przypisaną do interfejsu routera), ponieważ ten protokół nie przesyła informacji o masce, w przeciwieństwie do bezklasowych protokołów routingu, np. RIPv2.

Czyli dostając jakieś IP jego klasę mogę wyznaczyć:

Wezmę pierwszy od lewej oktet i zamienię na binarkę. Zastosuję się do Twoich wskazówek. OK ?

PS Jak znają adres hosta i maskę obliczyć adres sieci i broadcast (pamiętam że były to jakieś koniunkcje na binarkach, ale już nie pamiętam dobrze)

Nie musisz tego przekształcać na postać binarną, ponieważ wyznaczono zakresy adresów, należących do danej klasy, kolega podał Ci już odnośnik i tam powinieneś znaleźć zakresy adresów z danej klasy.

W tym temacie masz dokładnie wszystko opisane :arrow: podzial-sieci-podsiec-jak-wyliczyc-t470408.html

Czyli klasa A ma maskę

255.0.0.0

B:

255.255.0.0

C:

255.255.255.0

D:

255.255.255.255

Dobrze mówię ?

Adres mojego komputera zaczyna się od 192, więc mam klasę C?

Klasa D i E nie mają maski.

Tak.

Ok. Czyli rozumiem tak:

Klasa A ma 8/ bitów na część sieci i 24 bity na część hosta.

Możemy tam podpiąć 2^24 -2 komputerów. Odjąć dwa z racji broadcasta i adresu sieci.

I teraz ja rozumiem, jak to działa:

weźmy sieć sieć C . 192.168…

Wiec wiadomo, ze możemy w niej podpiąć 2^8-2 komputerów. Ale co ma do tego adres sieci ?

Przecież komputery pracują w jednej sieci. Więc po co aż 2^24 “różnych” możliwych zapisów po stronie sieci ?

Czy w ogóle dobrze mówię, że w klasie A mamy na sieć 8 bitów, bo na niektórych stronach pisze, że 7

Adres sieci jest dla routera. Router musi znać trasy do sieci, żeby wiedział gdzie przesłać pakiet, router może mieć w swojej tablicy routingu setki tras i teraz wyobraź sobie, że jeden router miałby znać trasę do każdego hosta, więc w przypadku klasy A musiałby mieć 16777214 wpisów w swojej tablicy routingu, a to wpływałoby negatywnie na wydajność tego urządzenia, a jeśli routery korzystają z protokołu routingu dynamicznego, aktualizacje tras wysycałyby nadmiernie łącze, dlatego też, aby zmniejszyć liczbę tras, stosuje się sumaryzację, ale to temat na inną dyskusję. Router sprawdza adres sieci i wie gdzie kierować pakiet, na podstawie adresu zawartego w pakiecie i zapytań ARP, wie do którego hosta powinien trafić.

Ok. A co nazywamy w takim razie adresem routera?

W części sieciowej możemy zapisywać różne podsieci ?

Jak odczytać IP maski mając adres hosta?

PS Jeśli mam router, a do niego wpięte (bezprzewodowo) kilka komputerów to mam topologię gwiazdy ?

Adres routera, to adres routera, nie ma tu jakiegoś osobnego pojęcia. Router to też host i ma adres IP jak inne hosty, przełączniki zarządzalne też mogą mieć adres IP. Router to też jest komputer, posiada własny system operacyjny, lecz jest to urządzenie dedykowane, przeznaczone do wykonywania routingu, aby było jak najbardziej wydajne. Routerem może być zwykły PC z odpowiednim systemem operacyjnym.

Część sieciowa określa sieć/podsieć, nie może określać różnych podsieci, w tym celu stosuje się sumaryzację (nadsieci), ale tyczy się to tablic routingu, w celu zmniejszenia liczby tras, chociażby po to, aby aktualizacje tras nie zajmowały zbyt dużej szerokości pasma.

IP zawsze podawane jest z maską, a jeśli nie, obowiązuje maska domyślna dla danej klasy.

Tak.

Ok, a czy możesz powiedzieć na czym polega MODEL OSI. Chodzi o takie pobieżne wyjaśnienie co ma na celu taki podział na warstwy ?

PS Łatwo mi się wyobraża sobie czesc hosta - mam kilka komputerów w domu w tej samej SIECI LAN (router).

I widzę jak to działa. Tzn ja mam przydzielone 0.100., drugi komputer 0.101 i tak dalej.

Ale części sieciowej nie rozumiem bo u mnie jest cały czas taka sama wszędzie, tzn 192.168

To już jest rozmowa na osobny temat. Jeśli chodzi o podział, to każda warstwa odpowiada za coś innego. W każdej warstwie działają protokoły, np. na PC masz warstwę aplikacji i warstwę transportową, które routerowi nie są potrzebne, bo on potrzebuje informacji z warstwy sieci, przełącznik z warstwy łącza danych (są też przełączniki warstwy trzeciej). W skrócie, różne urządzenia pracują w różnych warstwa i pełnią różne funkcje.

Część sieciowa zawsze będzie taka sama, czyli na przykład 192.168.0, bo to jest informacja dla routera. Ty masz router domowy, więc masz tylko jedną sieć LAN, tym routerem możesz połączyć dwie sieci, np. WAN i LAN, albo dwie sieci LAN, ale są routery przemysłowe, które mogą połączyć więcej, niż 2 sieci, np. 4 sieci i router musi znać trasy do tych 4 sieci, więc ma tylko 4 adresy, a gdyby miał znać trasy do hostów, mógłby mieć miliony adresów, a to byłoby niewydajne zarówno dla routera, jak i dla sieci.

Dla przykładu router dostaje pakiet i teraz zagląda jaki jest jego adres docelowy i widzi 192.168.1.100, w swojej tablicy routingu ma takie adresy sieci:

192.168.0.0/24

192.168.1.0/24

10.1.1.0/24

10.2.1.0/24

router sprawdza adres sieci, dla adresu 192.168.1.100 przy masce 24-bitowej adres sieci to 192.168.1.0, więc wysyła pakiet do tej sieci, żeby trafił on pod adres 192.168.1.100, router wysyła zapytanie ARP, czyli pyta się hostów, kto ma ten adres, gdy dostanie odpowiedź, kieruje pakiet do hosta.

Przy okazji masz przykład na czym polega sumaryzacja adresów do nadsieci. Na wspomnianym wyżej przykładzie adresów w tablicy routingu, można je sumaryzować do takiej postaci.

192.168.0.0/16

10.0.0.0/14

Pakiety przychodzący z adresem docelowym 192.168.0.100 lub 192.168.1.100 będzie porównywany z trasą 192.168.0.0, bo mieści w swoim zakresie obie sieci. Trasa 10.0.0.0 mieści w swoim zakresie sieci od 10.0.0.0/24 do 10.3.255.0/24.

Czyli to oznacza, że mój router może utrzymać tylko jedną sieć.

Rzuciłem okiem na tablice routingu (tak mi się wydaje :slight_smile: ). Są tam trzy adresy IP

default; adres sieci, oraz jakiś taki dziwny- Tzn małe liczby - Co to jest ?

Po co mi w ogóle tam opcja ADD, przecież co ja mogę tam dodać.

A jak ma się podsiec do sieci (tzn, mogę miec jedną sieć, ale ile podsieci)

Twój router łączy dwie sieci: 1. Sieć twojego ISP (dostawcy), czyli sieć WAN (internet) i twoją sieć LAN, ale może łączyć też dwie sieci LAN, np. gdy połączysz go z innym routerem.

Musiałbyś mi pokazać, bo nie wiem co to są te małe liczby. Trasa default to trasa domyślna, jest ona po to, aby router nie musiał mieć tras całego internetu, bo miałby setki, tysiące jak nie dziesiątki tysięcy tras w swojej tablicy, jeśli dany pakiet nie pasuje do żadnej trasy, wysyłany jest trasą domyślną i albo pakiet trafi do celu, albo nie. Trasa domyślna to też inaczej brama dla routera i kieruje najczęściej do sieci ISP, który ma trasy do innych sieci, na wyjściu ze swojej sieci też może mieć trasę domyślną, która kieruje do trasy innego dostawcy, który posiada trasy do jeszcze innych sieci itd.

Możesz dodać trasy statyczne, prosty przykład uruchamiasz maszyny wirtualne w różnych podsieciach, aby mogły one mieć wyjście do internetu potrzebne Ci są trasy statyczne na routerze, aby wiedział do jakiej sieci odsyłać pakiety.

Podsieć to część sieci, np. siecią jest sieć 192.168.0.0/16, a sieć 192.168.0.0/24 jest podsiecią sieci 192.168.0.0/16, bo jest kawałkiem tej sieci. Siecią jest 10.0.0.0/8, a 10.1.0.0/16 lub 10.2.0.0/24 to podsieci tej sieci, bo są jej kawałkami. Są jeszcze nadsieci, np. siecią jest 192.168.0.0/16, a nadsiecią będzie 192.168.0.0/12. Ile możesz mieć podsieci to musisz sobie wyliczyć, bo to zależy czy masz stałą długość maski czy zmienną (VLSM).

  1. Jak to policzyć ilość podsieci

  2. Jeśli dwa komputery działają w jednej podsieci to jaka to róznica, aniżeli w osobnej ?

  3. Nie rozumiem o co chodzi z tymi zapisami sieci i czymś po slashu

Zaczynasz powoli odbiegać od tematu.

W tym temacie masz to szczegółowo opisane, więc nie ma potrzeby, żebym się powtarzał :arrow: podzial-sieci-podsiec-jak-wyliczyc-t470408.html

Nie rozumiem w ogóle tego pytania. Chodzi Ci o to jaka jest różnica, jeśli komputery są w tej samej lub w osobnych podsieciach? Różnica jest taka, że ruch z sieci do sieci musi być routowany, bez routera lub przełącznika warstwy 3 nie prześlesz pakietów z podsieci do podsieci.

To za slashem to prefix, inaczej długość maski, czyli 24 to 24 bity, 16 to 16 bitów.

aaa, A jeszcze takie pytanie: Jaką funkcję ma pełnić ta maska sieciowa?