Klatkowanie na 1060 palit 6GB

Cześć,

Ostatnio coś zaczęły mi spadać znacząco fpsy w grach. Poobniżałem detale tam gdzie się dało. Ale nadal niewiele to pomogło. Sprawa jest dziwna bo przez ostatnie 2-3 miesiące, odkąd kupiłem tą kartę wszystko było w porządku. Teraz nie wiem czy to wina sprzętu, ustawień sterowników czy czegoś jeszcze innego… W załaczniku wrzuciłem test z 3dmarka oraz ustawienia z panelu sterowania. Możecie mi coś doradzić? Czy wyniki w 3dMark są dobre dla tej karty?

Drugi załącznik, nie pozwoliło na dodanie dwóch w przy zakładaniu tematu …
ustawienia

Jaką masz resztę sprzętu. Physics score masz bardzo niski. Za ten wynik odpowiada procesor i w mniejszej części pamięć.

  1. Pobierz CoreTemp, uruchom i podaj częstotliwość pracy CPU i temperatury. Uruchom 3D Marka i również spisz.
  2. W opcjach zasilania ustaw tryb wysokiej wydajności.
  3. Uruchom menadżer zadań (Ctrl+Shift+Esc), posortuj malejąco po zużyciu CPU i podaj kilka pierwszych pozycji.

Posiadam i5-2400, 8 GB pamięci ram. Wszystko na płycie ASROCK p67 pro3. Sprzęt jest generalnie dość stary, chyba sześcioletni. Jedyne co przez ten czas w nim zmieniłem to właśnie karta graficzna. Gdzieś w międzyczasie dorzucałem też SSD ale to było już dość dawno temu. Zrobiłem test ponownie, na spoczynku CPU to jakieś 55 stopnii i 18% użycia.
Zaraz po skończeniu testu:
Core_obciazenie
Podczas obciążenia temperatura praktycznie non stop w tych granicach. Chyba nic poza normami? Ogólnie procesor stary, pewnie dlatego taki wynik słaby. W procesach nic ciekawego: 360 Total security, GOG client, Spotify, nic co obciąża dodatkowo sprzęt. Zmieniłem ustawienia na wysoką wydajność, ustawiłem też physX na kartę zamiast na automatyczny, przetestuję to jeszcze i dam znać.

Generalnie jednak dziwi mnie sam fakt, że nagle grafika zaczęła spowalniać w 3d, nic przez ostatni czas nie instalowałem, niczego się też nie pozbywałem. Jakaś magia …

Proponowałbym wymianę pasty termoprzewodzącej na procesorze.

1 polubienie

Panie. Procesor Ci się przegrzewa. Klatkowanie spowodowane jest nim, a nie kartą graficzną. Pasta pod radiatorem do wymiany w trybie natychmiastowym!

1 polubienie

O, czyli aż tak źle? Dobra, dzieki za odpowiedzi, tak zrobię :slight_smile:

Dla porównania dodam, o czym wspominałem w innym wątku, że mój i5-2500K, podkręcony z 3,3 do 4,2 GHz, przy max obciążeniu osiąga temperaturę 45°C.

W spoczynku to on nie powinien mieć 30, w stresie powyżej 50 to już dość sporo, a Ty masz odpowiednio 55 i 98. Jak osiąga Tj. Max to ubija zegary (tzw. throttling) i karta graficzna nie jest należycie obsługiwana. Kup pastę zawierającą srebro - lepiej przewodzi ciepło. Nie musi być to zaraz jakiś kozak 50 zł za 3g. Mnie do FX 8320 starcza pasta od Silentium PC, którą dostałem do chłodzenia.

Nie widzisz na screenie, że procesor zwalnia aby się nie przegrzać do 1000MHz? W zasadzie już dawno powinieneś interweniować.

Kupiłem i posmarowałem Arctic MX-2, wykonałem ponownie testy, teraz “Physics score” ma 5577 punktów i wyciąga w nim jakieś 17 fpsów, zamiast 6 jak wcześniej. Na CPU mam ok . 30 stopni w spoczynku. Poprzednia pasta to jakieś zeschnięte resztki. Dzięki za pomoc, sam nigdy bym się chyba tego nie domyślił. Zastanawia mnie za to fakt ubijania zegarów. Kiedyś pamiętam że procesory przegrzane sie paliły po prostu, potem był postęp i przy np. 120 stopniach wyłączał się komputer. A teraz widzę, że zamiast to robić to zmniejsza mi tylko taktowanie? Chyba niezbyt zdrowa praktyka, raczej nie na plus dla zwykłego kowalskiego, który zapewne nawet nie wie tak jak i ja, że smaży mu się procesor przy zwykłym oglądaniu netflixa, youtuba czy czegokolwiek innego… Jedyne kto na tym zyskuje to pewnie tylko producent, sprzęt się szybciej zużyje to każdy poleci do sklepu po nowy. Dziwna praktyka.

Chyba właśnie lepiej, że się nie pali, bo przynajmniej nie trzeba kupować nowego procesora, a ubijanie zegarów to właśnie zabezpieczenie przed przegrzaniem i awarią. To bardzo dobra praktyka, a przeciętny kowalski odda komputer do serwisu i tam go skasują odpowiednio.

No tak, ale jak się sam wyłączał, to chociaż było wiadomo że coś jest nie tak i warto poszukać przyczyny. A teraz? Nikt nic nie wie, póki sam nie sprawdzi z ciekawości tego lub nie zapyta na forum co się właściwie dzieje. A jak nie odpala niczego co wymaga więcej mocy obliczeniowej to nawet nie ma pojęcia że problem tego typu istnieje u niego na sprzęcie.

Przy throttlingu zbijanie taktowań to pierwszy krok. Gdy temperatury nadal będą wysokie sprzęt wyłącza się w pewnym momencie.