Klawiatura bluetooth + Ubuntu 14.10

Ostatnio zostałem zmuszony niejako do instalacji Ubuntu na starym ThinkPadzie, i o ile wszystko pięknie działa, tak mam mały problem z klawiaturą bluetooth (Microsoft Sculpt Mobile). Mianowicie, sprzęt się ładnie sparował, po chwili bezczynności łączność zostaje wstrzymana, ponowne nawiązanie wymaga wciśnięcia dowolnego klawisza i odczekaniu 2-3 sekund.

 

Nie jest to jakimś strasznym problemem, chodzi zapewne o oszczędzanie energii, niemniej chciałbym okres, zanim łączność zostanie zerwana wydłużyć. Teraz połączenie jest utrzymywane kilkanaście minut (bezczynności naturalnie), chciałbym go wydłużyć np. do godziny.

 

Jest to możliwe? W samym systemie nie ma nic out-of-the-box, nie znalazłem żadnego programu, w którym można to wyklikać, zacząłem więc poszukiwania po plikach konfiguracyjnych i albo nie znalazłem, albo tego timeoutu nigdzie nie ma. Zakładam więc, że to jest zaszyte w sterowniku, pod Windowsem (zarówno 7 jak i wyższych) też to zjawisko występowało, ale czas łączenia był krótszy i po połączeniu system operacyjny odpowiadał na zadany klawisz, w Ubuntu następuje powiązanie, ale klawisz trzeba wcisnąć jeszcze raz (przykład - spacja celem spauzowania filmu, w Windows wcisnąłem klawisz spacji i po chwili film był spauzowany, w linuksie wciskam spację, klawiatura się sparuje i muszę wcisnąć jeszcze raz, pierdoła, ale wkurza).

Klisza czy patrzyłeś na ustawienia zasilania? Może jest sekcja odpowiadająca za podłączone urządzenia bezprzewodowe (lub stricte dla bluetooth) ?

Patrzyłem - nie ma nic.

 

 

dobra, chyba znalazłem rozwiązanie. Ktoś co prawda ma trochę inny problem, ale ten skrypt wydaje się, że może u mnie zadziałać:

 

http://askubuntu.com/questions/348988/ubuntu-12-04-and-microsoft-sculpt-keyboard

 

Jak wrócę do domu, to przetestuję.