Klawiatura działa częściowo w linuksie

Cześć

Mam problem z klawiaturą firmy Tracer, model  hellway, mianowicie nie działają klawisze funkcyjne, SHIFT, ALT CTRL, etc. nie działają również skróty ALT+F4 itd. po naciśnięciu prawego ALT, działa on jak SHIFT. Pod windowsem klawiatura działa doskonale.

 

Może ktoś ma rozwiązanie tego problemu?

System: MAUI

KDE/Plasma

 

Pozdrawiam

Pokaż w ustawieniach KDE jak masz ustawioną klawiaturę, jaki jest to układ?

Na jakiejś normalnej dystrybucji Linuksa problemy z klawiaturą też występują?

Klawiatura jest ustawiona jako 101PC, zmiana na inna nic nie zmienia.

To jest normalna dystrybucja linuksa. Na innych nie sprawdzałem.

Włącz ustawienia układów w “Układy klawiatur” i pokaż (PODGLĄD) jak wygląda układ.

Spróbuj zastosować przejściówkę z  USB na PS2, tylko w kolorze fioletowym, kolor to nie fanaberia tylko konieczność, ponieważ kolor przypisany jest do odpowiedniego typu urządzenia, klawiatura lub mysz. Zresztą jak się przyjrzysz zdjęciu, to widać odpowiednie miniaturki na tych wtyczkach.

adapter-ps-2-usb-do-klawiatury-fioletowy

 

ps2.jpg

Fanaberia, fanaberia :slight_smile:

Kolor ma znaczenie, mówię to z doświadczenia na 100%, inaczej mówiąc jak wsadzisz wtyczkę w kolorze zielonym do gniazd przewidzianego dla klawiatury, to porostu klawiatura może ci  nie działać, być może jest tam jakiś prosty układ elektroniczny. Może są uniwersalne adaptery ale z takimi nie miałem do czynienia. Ja miałem taki problem że po zakupie przewodowej klawiatury podświetlanej firmy Tracer, przy rozruchu nie mogłem wybrać systemu: Windows lub Linux.

Adapter oczywiście rozwiązał problem.

 

Edycja: zrób proszę zdjęcie adaptera z drugiej strony :slight_smile:

100% powiadasz, to pewnie ja się nie znam na kolorach, a sprzedawcy kit wciskają :slight_smile:

Po prostu się nie znają, poza tym, być może istnieją adaptery uniwersalne. Porty PS/2

To że u ciebie działa klawiatura na zielonym adapterze to jeszcze nic nie oznacza, ja zastosowałem podobną wtyczkę (zieloną) i klawiatura nie działała mi prawidłowo.