Klawiatura i touchpad zawieszają się- Toshiba Satellite A500

Jestem posiadaczem Toshiby Satellite A500-138. Po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach pracy na komputerze touchpad i klawiatura przestają reagować. Sam sytsem chyba się nie zawiesza (muzyka z winampa gra dalej, filmy z youtuba nadal “chodzą”). Po wstrzymaniu pracy komputera i wznowieniu, klawiatura i touchpad na powrót zaczynają działać. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu!

Hej,

Urządzenia takie jak klawiatura czy touchpad w laptopach najczęściej podłączane są w laptopach pod wewnętrzny interfejs USB. Dlatego możliwe, że komputer w ramach oszczędzania energii wyłącza nieużywane przez dłuższy okres porty USB. By to sprawdzić uruchom menadżera urządzeń i w gałęzi Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej sprawdź wszystkie pozycje Główne koncentratory USB - uruchom Właściwości -> Zarządzanie energią i odznacz opcję Zezwalaj komputerowi na wyłączenie tego urządzenia w celu oszczędzania energii. Następnie zrestartuj komputer. Po jego uruchomieniu klawiatura i Touchpad powinny już działać poprawnie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuję bardzo za pomoc :smiley: Tak jak przewidziałeś, opcja “Zezwalaj komputerowi na wyłączenie tego urządzenia w celu oszczędzania energii” była zaznaczona. Odznaczyłem ją we wszystkich głównych koncentratorach usb. Zaraz zrestartuję komputer i napiszę za jakiś czas, czy problem pojawi się ponownie. Trochę martwi mnie fakt, że zawieszanie występowało również przy podłączeniu komputera do kabla. Ale jak na razie jestem dobrej myśli :smiley:

Hej,

Nie ma sprawy!! :slight_smile:

Cóż, praktycznie w 100% komputerów mobilnych z Windows’em ma domyślnie zaznaczoną tę opcję. :slight_smile:

Bo akurat wyłączanie portów USB nie zależy od tego, czy komputer jest podłączony do zasilania sieciowego, czy korzysta z zasilania bateryjnego.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Problem faktycznie zniknął po odznaczeniu tych opcji i restarcie systemu. Niestety po ponownym włączeniu pojawił się znowu. Okazało się, że system przywraca poprzednie ustawienia i ponownie zezwala na wyłączenie koncentratorów usb. Co zrobić żeby system nie przywracał starych ustawień?

Hej,

To zależy od tego, z jakiego systemu korzystasz. Ja przedstawię to na przykładzie Visty. W Windows 7 powinno być bardzo podobnie. Klikamy kolejno: Panel sterowania -> Opcje zasilania -> Wybierz moment wyłączenia ekranu (można wybrać też Dopasuj jasność ekranu, bo i tak otworzy się okno Edytuj ustawienia planu). W nim klikasz Zmień zaawansowane ustawienia zasilania, wybierasz gałąź Ustawienia USB -> Ustawienie wstrzymania selektywnego USB i wyłączasz je w przypadku zasilania sieciowego i bateryjnego. Zatwierdzasz zmiany i gotowe. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuję za ponowną pomoc :smiley: Zrobiłem jak napisałeś, zrestartowałem komputer ale cały czas się zacina :confused: Na początku myślałem, że może to wina sterownika tabletu, który czasem wyrzucał błędy, ale mimo ich usunięcia problem nadal się pojawiał. Może nie zostały usunięte do końca i dlatego klawiatura i touchpad cały czas się blokują? Albo inne złośliwe oprogramowanie przeszkadza w poprawnym działaniu? Bardzo proszę o wszelkie wskazówki i sugestie.

Hej,

A czy po restarcie komputera opcje powyżej wracając od ustawień domyślnych??

Raczej nie, tym bardziej, że sam napisałeś, że po wyłączeniu opcji oszczędzania energii na portach USB klawiatura się nie zawiesza… :expressionless:

W takim układzie jeszcze jedno - zmień schemat zasilania na Wysoka wydajność.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Po kolejnym restarcie problem pojawił się tylko raz i to po długim czasie pracy. Ustawienia nie powracają do domyślnych, tak jak wcześniej. Poza tym zauważyłem, że komputer grzał się mocniej niż wcześniej, dlatego odkurzyłem wloty powietrza, temperatury wróciły do normy i wszystko zdawało się działać o wiele bardziej gładko. Może to da Tobie jakąś wskazówkę odnośnie źródła problemu? I naprawdę wielkie dzięki za cierpliwość i pomoc :smiley:

Hej,

Zatem powiedzmy, że jakiś sukces jest… :slight_smile:

To to już sukces. Czy zmieniłeś - tak jak pisałem wcześniej- by zmienić schemat zasilania na Wysoka wydajność?

Cóż - laptopy są bardziej wyczulone na brud i kurz w ich wnętrzu - zapewne dlatego, że niezbyt dużo w takim komputerze przestrzeni. Świetnie, że trochę go przeczyściłeś. Mniejsze temperatury na pewno będą miały wpływ na dłuższą żywotność komputera, jego podzespołów oraz na większą niezawodność. :slight_smile: Aczkolwiek w jego skutecznej konserwacji nie doszukiwałbym się powodu zmniejszenia zawieszania klawiatury - bardziej obstawiałbym zmieniony plan zasilania - jeśli faktycznie do zmiany tej doszło. :slight_smile:

Naprawdę nie ma za co - po to mamy forum, by wzajemnie sobie pomagać. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, zmieniłem plan na wysoką wydajność, będę pisał jak tym razem zareaguje komputer.

Hej,

No to dobrze. W takim układzie czekam na informację, czy w końcu problem zniknął… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Niestety znowu to samo:/ Trochę popracowałem i nagle się zaciął. Nie pisałem o tym (może to da jakieś wskazówki), że klawiatura i touchpad zawsze zacinają się podczas używania touchpada, nigdy podczas pisania na klawiaturze.

Hej,

W końcu do mnie dotarło. :oops: Przepraszam, cały czas myślałem, że klawiatura i touchpad zawieszają się wtedy, gdy nic nie robisz na komputerze. Teraz dopiero zerkam i czytam wszystko jeszcze raz i jak byk pisze Po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach pracy na komputerze . :oops: Tak więc wszystkie rozwiązania, że tak delikatnie powiem, były nietrafione; zawieszanie w czasie pracy raczej nie może wynikać z aktywnego oszczędzania energii… :expressionless:

Poszperałem trochę po różnych forach i niestety znalazłem sporo wypowiedzi, które wskazują, że jest to dość powszechny problem, którego nawet serwisy nie potrafią rozwiązać. Na przykład tutaj. Pomysł z użyciem myszki jest bardziej obejściem problemu niż rozwiązaniem… Ale czy mógłbyś - przez jakiś czas - spróbować posługiwać się myszką - czy wtedy klawiatura też będzie się zawieszać czy nie?? Testy spróbuj robić z włączonym i wyłączonym touchpadem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie musisz mnie przepraszać, to ja dziękuję za pomoc. Też przeglądałem fora, ale znalazłem tylko przykłady kiedy touchpad zacina się przez parę minut i nie działa płynnie, a nie jak w moim przypadku zawiesza się i zaczyna działać po wznowieniu systemu. Ale skoro sugerujesz, że możemy zaliczyć to do toshibowych problemów z touchpadami, zastosuję się do wskazówek. Muszę tylko zakupić jakąś solidną myszkę, bo obecnie nie mam żadnej na stanie :wink:

Hej,

:slight_smile:

Kilka takich przykładów znalazłem na forach zagranicznych, stąd mój wniosek, który potwierdził post z linku z mojej poprzedniej wypowiedzi… :slight_smile:

Wiesz… Na razie nie musisz kupować ekstra sprzętu. Bardziej chodzi o sprawdzenie, czy w czasie używania myszki zamiast touchpada będziemy mieć do czynienia z problemem…

Pozdrawiam,

Dimatheus