Klawiatura mechaniczna do ~750 zł

Cześć,

Zastanawiam się nad zakupem pierwszej klawiatury mechanicznej. Budżet nie gra większej roli (planuje zakup do ok. 750zł).
Sprawdzając, co oferuje rynek, stwierdziłem, że poszukuje klawiatury, która posiada:

  • przełączniki Cherry MX Brown lub Cherry MX Silver (speed),
  • podświetlenie RGB,
  • blok numeryczny,
  • relatywnie schludny wygląd.

W związku z tym zastanawiam się nad poniższymi modelami:

  • Corsair K95 RGB Platinum,
  • Corsair K70 RGB,
  • Cooler Master Masterkeys Pro L RGB,
  • Ducky Shine 6 (ciężko dostępna).

Zależy mi na poznaniu opinii innych użytkowników i ewentualnego polecenia/odradzenia danego modelu. Jestem również otwarty na inne propozycje.
Z góry dziękuję za pomoc.

Bardzo fajną opcją według mnie jest MSI VIGOR GK70 CR. Do tego teraz w sferis mają fajną promocje że wrzucają w zestawie słuchawki MSI https://www.sferis.pl/klawiatura-msi-vigor-gk70-cr-sluchawki-gamingowe-msi-immerse-gh60-gaming-headset-kolor-czarny-p602276

Brown i silver to dwa różne typy przełączników. Brown to skokowe, silver liniowe. Jeśli odpowiadają Ci liniowe to możesz też szukać Red i Black, natomiast jeśli chcesz skokowe to tylko Brown i Blue.

Tutaj możesz sobie dokładnie porównać charakterystykę poszczególnych przycisków: https://www.cherrymx.de/en/mx-original/mx-red.html.

Sporo też zależy jakie jest przeznaczenie klawiatury, jeśli do pisania to większości osób do tego bardziej odpowiadają przełączniki skokowe (brown/blue). Do gier kwestia gustu i preferencji, liniowe mają wyższy punkt aktywacji i są nieco cichsze.

1 polubienie

CM robi świetne klawiatury mechaniczne, Masterkeys Pro L to bardzo dobry wybór, o ile nie najlepszy, ale możesz też sprawdzić Cooler Master Masterkeys Pro S - którą można dostać za 420 zł - dobra opcja jeżeli rzeczywiście chcesz przełączniki liniowe, bardzo krótki punkt aktywacji.

1 polubienie

Dziękuje za odpowiedź. Miałem okazje sprawdzić MX Brown i w mojej ocenie lepszym wyborem będzie pójście w liniowe (trochę nakręcony jestem na silvery).
Co do samej klawiatury - odrzuciłem wstępnie K95/K70 ze względu na relatywnie małe klawisze i brzydką czcionkę na klawiszach i mój wybór powoli skłania się ku CM.
Chciałbym jednak poczekać na kolejne wypowiedzi forumowiczów.

Skoro idziesz w stronę liniowych to ja bym wziął coś od SteelSeries. Co dokładnie to kwestia gustu i preferencji. Oni mają co prawda Red’y, ale nie wiem czy znajdziesz coś naprawdę fajnego z Silverami bo to nie są chyba bardzo popularne przełączniki.
Z moich obserwacji raczej wynika, że dominują Redy i Browny, reszta to raczej egzotyka i konstrukcje bardziej mające zbadać rynek i popyt na dany typ przełączników.

Nie upierałbym się też przy przełącznikach firmy Cherry MX, bo SteelSeries ma swoje konstrukcje i własne przełączniki robi też TTC które są np w klawiaturach Roccata. Wszystkie one delikatnie różnią się między sobą, zwłaszcza głośnością, ale feeling i charakterystyka skoku jest zachowana do tych znanych z przełączników firmy Cherry MX. Nawet podzielono ja i nazwano tak samo jak to robi Cherry MX. Nazwy red, blue, brown itd. są uznane za standard danego typu (charakteru) skoku przełącznika.

PS. Ja wybrałem klawiaturę Roccata z dwóch powodów: 1) chciałem mieć wszystko jednej firmy by mieć jeden soft do klawy i myszki; 2) chciałem przełączniki brown; Gdyby nie to to od razu kierowałbym się w stronę SteelSeries.

Będę raczej celować w CM lub poczekam na Ducky Shine 6 lub 7. Dodatkowo muszę zainteresować się jeszcze czymś od IKBC.