Klawiatura na USB i problem z wyborem systemu w GRUBie

Witam,

Dziś dostałem klawiaturę i mysz bezprzewodową [Microsoft Wireles Optical Desktop 1000].

Podłączyłem i zainstalowałem sterowniki dołączone na płytce do zestawu i wszystko było pięknie do czasu wyłączenia komputera. Po ponownym włączeniu okazało się, że w GRUBie nie mam możliwości wybrania systemu Windows. Natywnie ustawiony jest Ubuntu, a żeby wybrać M$ Windows muszę użyć kursora by zjechać niżej i go zaznaczyć. Mam na to 10 sekund - jeżeli niczego nie zmienię, ładuje się Ubuntu. I tu jest właśnie problem - do czasu wejścia do systemu klawiatura nie reaguje na jakiekolwiek naciski klawiszy.

Znalazłem też starą klawiaturę z przewodem - również podłączaną przez port USB i problem ten sam - w GRUBie nie działa.

Podejrzewam zatem, że to ma związek z tym, że porty USB są “blokowane” do czasu wybrania systemu.

Czy jest jakaś możliwość (np. BIOS) “odblokowania” portów USB, aby były włączane już od samego początku?

Może to zupełnie co innego stoi za opisanym przeze mnie problemem, ale ja nie mam bladego pojęcia. Bardzo proszę o pomoc.

Za wszystkie pomysły będę bardzo wdzięczny:)

Gdzieś w biosie jest opcja do zaznaczenia, że masz klawiature pod usb. Zaznaczasz to pole, że masz klawiature pod usb i problem z głowy.

Właśnie przeszukałem cały BIOS i jedyna opcja jaka by odpowiadała temu co mówisz, to: “USB CONTROLLER” - ale było ustawione jako “Enabled”.

Czyli w BIOSie problem tkwić chyba nie powinien.

Ciekawostką jest to, iż do BIOSu mogę jeszcze wejść wciskając DEL na klawiaturze, czyli wynika z tego, że porty USB blokowane są na czas wyświetlania się GRUBa.

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły bym mógł wejść do Windowsa?