Klawiatura sama pisze

Witam. Od pewnego czasu mam problem z klawiaturą. Sama zaczęła pisać przeważnie jedna i ta sama literę, np wczoraj było to Q. Albo zaczyna pisać sama albo dopiero jak nacisne jakiś klawisz w tej samej linii na klawiaturze co Q czyli np W - to wtedy wpisuję się i Q i W. I znów ciąg Q. I tak jest z każdą inną litera w linii, pozostała część klawiatury działa bez problemu. Próbowałem zmieniać klawiaturę, problem pozostał, przepinalem do innych portów usb problem nie zniknął. System przeskanowany kilkoma AV , nic nie znalazło. Dodam że jak odpinam klawiaturę gdy zaczyna sama pisać to wtedy przestaje. Co mogło się stać?

Może być brud pod klawiszem, np. okruchy i klinuje. Można a to doczyścić pędzelkiem sztywnym, takim do kleju, krótkie, sztywne włosy, uderzając w krawędzie klawiszy i jednocześnie ściągając odkurzaczem. Cleanser_IPA_PLU_59771d4a8ce3f

Ja korzystam do czyszczenia z takich, wychodzą nawet włosy kotów.

Może też być to efekt zalania, albo uszkodzenia.

Tak jak wspomniałem, zmieniałem również klawiaturę i był ten sam problem. Więc to na pewno nie wina samej klawiatury.

To stacjonarny komputer, jak rozumiem? W takim razie zacznij od upewnienia się, że problem nie jest sprzętowy. W tym celu pobierz linux mint, zrób pendrive, wystartuj z niego i testuj czy jest ok. jeśli nie, to sprzętowy problem, jeśli jest ok. to oprogramowanie w systemie.

Po upewnieniu się, że to nie sprzętowy problem, można zabrać się będzie za szukanie ewentualnego softu, który powoduje problemy.

Tak stacjonarny komputer. Dodam jeszcze że gdy wchodzę w bios i wejdę w pozycję gdzie mogę coś wpisać to tam też problem jest np. samoczynnie wpisuje się qqqqqqq …

A ta klawiatura jest za 15-30 PLN ?.Wygląda to na zwarcia na ścieżkach.Musiałbyś powyciągać klawisze i poprzeczyszczać.W czasie użytkowania dostają się włosy pod klawisze,okruchy,itd.Te tanie klawiatury lubią szybko padać.Zamazują się litery na klawiszach,itd.Klawisze nie odbijają zpowrotem,tylko się zacinają.Dalej są porty USB,mogą być zakurzone i są zwarcia.Drugi problem to soft,jeśli problem jest tylko w samym Windows.Jakiś program może mieć przypisaną kombinację klawiszy.

Obie klawiatury to markowe produkty, nie jakaś taniocha za 30zl. Dziwi mnie fakt że na obu klawiaturach dzieje się to samo. Z tym że na jednej powtarza się ciągle qqqqqq oraz ssssa, a na drugiej klawiaturze inny ciąg znaków, lecz ciągle ten sam np. asdfg1234asdfg1234.

1 polubienie

To może są stare po gwarancji: już raczej nie robią takich co wytrzymają 30 lat.

Szukałeś już instrukcji jak z pomocą np. Rufus zrobić prendrive z Mintem do testów klawiatury?

https://www.google.com/search?q=rufus+jak+używać

Jak Mint by nie ruszył to można „matkę” t.j. Ubuntu - na forum było klika wątków, że jakaś wersja Mint miała przekombinowany obraz (ISO).

https://distrowatch.com/table.php?distribution=mint:

1 polubienie

Witaj.

Sprawdź dwie możliwości:

  1. Wejdź w Menedżer Urządzeń, podłącz klawiaturę, odszukaj urządzenie odpowiedzialne za klawiaturę i usuń to urządzenie, zrób restart

  2. Uruchom jakikolwiek Linux Live CD i zobacz, czy problem występuje również na Linuxie

W obu systemach można w razie potrzeby uruchomić klawiaturę ekranową do momentu rozwiązania problemu

Zastanawiające jest to, że w Bios masz ten sam problem, co wskazywałoby na „głębszy” problem

Napisz jaką masz płytę główną i kiedy robiłeś aktualizację Bios

Ciekawe jak zachowywałaby się klawiatura na Bluetooth :thinking:

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Rozumiem, że próbowałeś na różnych portach USB, tak? Ewentualnie może powodować problem jakieś inne urządzenie też wpięte do USB?
Bo raczej nie sądzę, aby aby padł układ KBC na płycie głównej, no ale z drugiej strony coś powoduje problem, więc kto wie.

Tak próbowałem na różnych portach USB tych z tyłu jak i na przednim panelu. Mam podpięta jeszcze tylko mysz, i z nią nie mam żadnych problemów.

Może (ale to tylko hipoteza) pomógłby reset BIOS/UEFI? Może aktualizacja?
A co się dzieje, gdy masz podpięte dwie klawiatury?

To jeszcze testuj „osk.exe” po wciskaniu wirtualnego A lub Q.

Może z PCI Express warto puścić dodatkowe USB do testów jakby adapter Bluetooth na USB też sprawiał problemy z nowo kupionymi klawiaturami bez kabla (opcjonalnie na własną odpowiedzialność kupujesz taki BT co można wpiąć na PCIe).

obraz

Ostatecznie jak nie naprawiasz PC to adapter z USB na PS/2 jak masz „fioletowy” port na klawiatury:

Archiwalna aukcja Amaso: Adapter Przejściówka z PS/2 na USB | Produkty \ Komputery poleasingowe \ Akcesoria komputerowe \ Przewody i przejściówki | AMSO Komputery

A jak w BIOSie widzisz te QQQQ ss itp?

Widzi:

Biosa/UEFI obsługiwanego wsadem zamiast strzałek to raczej ze świecą szukać - chyba edycja dla gugi_gejmerki.

- testowałeś 2 różne klawiatury;
- sama pisze niezależnie od systemu (bo w bios też);
- zmiana portu usb nic nie daje.

  • sprawdzić jak zachowa się klawiatura podłączania na PS/2;
  • sprawdzić na goło, monitor, klawiatura i komputer (bez myszy etc);
  • podłączyć zewnętrzną kartę USB i czy na niej jest ten sam problem;
  • oglądnąć płytę na ślady przypalenia, spuchnięcia kondensatorów, zalegającego brudu, insektów;
  • jeśli jest możliwość podłączyć do innej sieci zasilania czy poprzez UPS, miałem pacjenta co u mnie chodził nienagannie a u ludka losowe zwiechy czy blue screen. A winę ponosiła mocno iskrząca instalacja.