Klient podaje pieniądze a sprzedawca wydaje resztę

Cel programu: Program ma za zadanie typu: klient płaci sprzedawcy pieniądze, sprzedawca wpisuje kwotę do komputera a komputer podaje ile ma wydać reszty - to jest cel programu

Moja konfiguracja:
System operacyjny Windows 10
Kompilator: GNU GCC (niestety nie wiem jaka wersja)
IDE: Code Blocks 16.01
Biblioteki standardowe, nie używam innych

Problemy widoczne na screenie

#include
#include

using namespace std;

double reszta(double zakup, double platnosc);

int main()
{
double zakup = 0, platnosc = 0;
double (*wsk_reszta) (double, double);
wsk_reszta = &reszta;

    cout << "Zakup : ";
    cin >> zakup;

    cout << "Platnosc : ";
    cin >> platnosc;

    cout >> "Wydaj reszte : " << wsk_reszta(zakup, platnosc) << " zl " << endl;

    return 0;
}

double reszta(double zakup, double platnosc)
{
return platnosc - zakup;
}

Program nie wyświetla numeru linii, może dać screena?

Czytaj logi, wszystko masz napisane w 1 linijce, nie znaleziono operatora >> bo cout oczekuje że będzie to <<

No i ten czerwony kwadracik w linijce 21 też pewnie nie jest tam bez powodu :wink:

Jeszcze nie potrafię czytać logów, a próbowałem wyłapać coś ale nic nie znalazłem. Już teraz będę się bardziej starał, ale z angielskim u mnie to raczej krucho.

Warto się szkolić, bez angielskiego w programowaniu ani rusz.

1 polubienie

Jeżeli wiążesz przyszłość z programowaniem to angielski w stopniu rozumienia dokumentacji to podstawa i minimum, a bardzo często nawet za mało. Sam wiem po sobie, że w momencie gdy nauczy się angielskiego do poziomu rozumienia czytanego tekstu chociaż technicznego z branży IT to momentalnie dostaje się niesamowitego boosta jeśli chodzi o wiedzę i szybkość rozwiązywania problemów.
Niestety ale w większości dziedzin IT jest ogromna przepaść pomiędzy jakością materiałów w danej dziedzinie po polsku, a po angielsku, o ilości nie wspominam bo to efekt skali, ale różnica w jakości jest kolosalna.

Angielskiego też się uczę, ale to narazie podstawy. Dzięki za odpowiedzi.

Polecam:

Co prawda opisują standard C++03 ale jeśli ogarniesz to co w nich jest to nie powinieneś mieć problemu z ogarnięciem nowości z C++11, C++14 i C++17 na podstawie opisu na Wikipedii :wink:

Dodatkowo warto poczytać:

+Podszlifować angielski. Jak czegoś nie rozumiesz, możesz użyć https://translate.google.pl/ - nie jest idealny ale w większości przypadków wystarczający :wink:

1 polubienie

Ale tego jest :wink: Nie wiem od czego zacząć.Dobrze że mam Ivonę, będzie mi kto czytał :wink:

Czytając samodzielnie będzie szybciej :wink:

Wystarczy Kopiuj —> Wklej :wink: Do dużych tekstów używam Ivonę, jestem trochę leniwy.

A co z odczytywaniem kodu źródłowego? Też sobie wysłuchasz?

W takim przypadku Ivona jest bezużyteczna. Ale np. Poradnik Początkującego Programisty Gynvaela Coldwinda to już z użyciem Ivony.

//Edit
Ivonę mam pełną wersję, a Moderarorzy ochrzanili mnie że robie reklamę więc nie robię.