Klient SSH z su root

Witam.

Czy ktoś zna jakiegoś okienkowego klienta SSH zeby po zalogowaniu zezwalał na zmianę uzytkownika

na roota “su root”

 

Czarek.

Logowanie na roota nie zależy od klienta. Jeśli nie możesz zalogować się na roota, to widocznie konto jest wyłączone lub zablokowane. Klient tylko loguje się do serwera, a logowanie na roota to inna sprawa. Być może system korzysta domyślnie z sudo?

Tak swoją droga, wystarczy su zamiast su root.

Wszystko fajnie , tylko jaki program obsługuje funkcję która pozwoli się przelogować przez su czy su root i jest programem z oknami a nie jak no PuTTy z “czarnym ekranem”??

Cały problem tkwi w możliwości przelogowania się w trakcie sesji.

No każdy, przecież pisałem. SSH działa w konsoli, więc nie dziw się, że masz “czarny ekran”, on może być i niebieski, ale i tak będzie to tryb tekstowy. Przez SSH możesz przekierować aplikacje z GUI, ale na serwerze i kliencie musisz mieć Xserver. Jeśli chcesz mieć zdalny pulpit, to musisz sobie zainstalować Xserver, serwer VNC i jakieś środowisko graficzne na serwerze.

Chodzi mi o jakiś program coś jak WinSCP który pozwoli na przelogowanie się na roota. Normalnie loguje się do serwera ale nie mam uprawnień do zapisywania niczego. Administrator podał mi ze mam się logować na su root i tyle. To nie musi być zdalny pulpit wystarczy coś takiego jak commander i już dam sobie rade tylko jak z trybu tekstowego przejść na graficzny??

Jeżeli to coś debiano(ubuntu) podobnego to proponuje mc(http://pl.wikipedia.org/wiki/Midnight_Commander)

Aby mieć większe uprawnienia administratora:

“su” albo “sudo su”

Włącza się poleceniem

“mc”

…a instaluje

“apt-get install mc” - koniecznie z prawami administratora

 

 

Tryb graficzny włącza się za pomocą polecenia

“startx”

…ale nie wiem czy to stalnie działa

d_p - Boże, widzisz i nie grzmisz.

 

czarekplpl - poczytaj wcześniej trochę. Zdecydowanie nie powinieneś pracować zdalnie nie mając takiej podstawowej wiedzy (przepraszam, nie chcę Cię urazić).

 

Co do tematu, to użyj minusa na końcu, tj: su - (ewentualnie sudo su - lub sudo -s, jeśli korzystasz z sudo). Minus przenosi Cię też w środowisko dokładnie tak, jak gdybyś był zalogowany jako tamten użytkownik (root).

 

Komendę oczywiście uruchomisz za pośrednictwem każdego klienta SSH - nie ma tutaj znaczenia nic, o ile da Ci on dostęp do powłoki systemowej.

 

mc to manager plików. Nie ma z tematem nic wspólnego, choć sam program jest pomocny. Co do uprawnień, to możesz mieć coś nagrzebane w systemie. Poczytaj o chown i chmod.

Potrafię się przelogować  za pomocą su root jako root ale w trybie tekstowym bez problemu. A dlatego ze nie mam właśnie zbytniego pojecia o trybie tekstowym to chcialem jakies narzędzie które mi pozwoli pracować w trybie graficznym. Np pasowałby mi WinSCP i zrobiłbym sobie nim wszystko co chce ale nie pozwala się przelogować na innego uzytkownika w trakcie sesji. I tu jest problem jak się przelogować i otrzymać tryb graficzny czy nawet taki jak midnight commander???

 Jeżli chodzi o mc to włączasz go poprzez wpisanie w trybie tekstowym polecenia

mc

Jeżeli mc jest zainstalowany na serwerze i włączysz go po przelogowaniu na roota masz dostęp do plików jako admin.

możesz spróbować logowac się programem WinSCP jako su/su root/root/sudo/sudo su itp.

 

 

 

Pozatym morzesz powiedzieć co chcesz zrobić a pomorzemy ci w trybie tekstowym. On nie jest trudny do “ogarnięcia”.

Może np http://www.dobreprogramy.pl/FileZilla,Program,Windows,13334.html

Z tego co piszesz wynika, że chodzi Ci o SFTP, a nie o SSH. Tak?

Czy to jest jakieś specyficzne urządzenie/distro?

Nie wiem jakie sa urzadzenia na serwerze. Administrator wymaga takiego logowania. Czyli najpierw jako zwykly uzytkownik a zeby miec prawa zapisu trzeba sie przelogowac w trakcie sesji su root

 

 

Chodzi mi głównie o robienie kopii bezpieczeństwa na serwerze i na lokalnym kompie oraz uploadowanie plików na serwer.

Czyli tak:

1.Mam w głównym katalogu /var/www i katalog www chce skopiować sobie na dysk lokalny

2.Katalog www chce tez skopiować w inne miejsce na serwerze konkretnie do katalogu backup. A w katalogu backup tworzyć katalogi z datą kolejnych backupow.

3.Wysyłać pliki i foldery do katalogu www. Czasem nadpisując już istniejące czasem całkiem nowe.

Takie sztuki chciałbym wykonywać.

Jestem na czarnym ekranie i mam tak:

root@AY1401812912609e02Z:/home/serveradmin#

I tu się zaczęły, że tak powiem, schody :-)))

 

 

 

Próbuje z trybem tekstowym.i mam banalne pytanie. Proszę mi powiedzieć czy plik index.html się skopiował na lokalny dysk?

serveradmin@AY140108120126281e02Z:~$ scp serveradmin@42.96.177.6:~/index.html .serveradmin@42.96.177.6's password:index.html 100% 177 0.2KB/s 00:00

opis do scp podaje mi, że do lokalnego katalogu, w którym aktualnie się znajdujemy. Ale nie wiem jaki to jest katalog

na lokalnym kompie? ??

A może ktoś mi powie jak podać ścieżkę na komputerze lokalnym tak żeby kopiować od określonego katalogu?

czarekplpl , na forum piszemy w języku polskim, w związku z tym należy korzystać z polskich znaków diakrytycznych (ą,ę,ć,ł,ń,ó,ś,ź,ż), proszę poprawić swoje posty, w przeciwnym razie temat zostanie przeniesiony do kosza.

Czyli chodzi Ci konkretnie o SFTP. Co do backupu, to możesz to zrobić w SSH. Do backupu możesz użyć tar, rsync itp. Jeśli nie masz pojęcia o administracji serwerów, zainstaluj sobie Webmin i będziesz mógł zarządzać serwerem przez przeglądarkę.

Jeśli chodzi o strony www, to zmień właściciela katalogu /var/www na www-data i możesz dodać siebie do grupy www-data i nie powinieneś mieć problemu z uploadowaniem plików do katalogu /var/www. Możesz też aktywować dyrektywę userdir i tworzyć katalogi public_html w katalogach domowych, tj. /home/uzytkownik/.

Nie wiem czy Webmin obsługuje su root? A jeśli nie to dalej jestem w d… tzn w lesie.

Najważniejsze teraz to jak ściągnąć plik czy folder z serwera z linuksem na mój komputer z win7 przy użyciu puTTy.  scp caly czas kopiuje mi plik do tego samego katalogu na serwerze.

Próbowałem pscp ale jest to samo:

pscp root@10.0.0.3:/home/jakis_folder/plik_do_wyslania.txt c:\

Jakbyś się zainteresował czym jest Webmin, znalazłbyś nawet demo online i zobaczył jak to wygląda, to byś wiedział czy Ci się przyda.

 

  1. Użytkownik na którego jesteś zalogowany musi mieć prawo wydania polecenia “sudo su -”  - najczęściej dodaje się to za pomocą visudo bądź edytując “/etc/sudoers”

 

  1. Po co Ci prawa roota ? Możesz zdradzić ?

Na zwykłym koncie nie mam praw zapisu w katalogu var/www oraz w kilku innych katalogach. Mogę się przelogować na roota ale tylko w trybie tekstowym. A może lepiej jako root mógłbym innemu użytkownikowi nadać prawa zapisu z tym, że nie wiem jak się to robi i czy to się w ogóle da zrobić.