Klon XP SP2 na inny HDD!

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów !

Szukałem, szukałem, i nic (?) nie znalazłem.

Teoretycznie znalazłem szukając kiedyś adres do jednego tutoriala http://www.xp.net.pl/art/klonowanie_windows.html, zdaje się, że jest z lekka nieaktualny, wiadomą rzeczą jest, że da się tym sposobem klon systemu operacyjnego przeprowadzić, ale w moim przypadku ta opcja nie wchodzi w rachubę, ze względu na fakt, że nie dysponuję trzecim dyskiem z alternatywnym Windowsem do (jak w tutorialu jest napisane - skopiowania plików na ‘nowy’ HDD Total Commander’em) sfinalizowania klonowania.

Byłem z ciekawości się pytać (przy okazji gdy pytałem o dostępność dysków 1TB - bo taki chcę kupić), w sklepie koputerowym w mojej okolicy, czy zajmują się takimi rzeczami jak ‘klon’ systemu operacyjnego na inny (w tym przypadku nowy, większy) HDD. Przedstawiłem swoją sytuację, że nie mam fizycznej możliwości niejako ‘dokończenia’ tego procesu, otrzymałem tylko informację, że ‘niekoniecznie tym sposobem muszę to robić’, a gdy spytałem jak miałbym inaczej to zrobić bo jestem ciekaw powiedziano mi oczywiście, żebym przyniósł HDD i oni to zrobią (rzecz jasna za opłatą, w tym przypadku 50 polskich złotych).

Pytanie wydaje nasuwać się samo : Jest jakiś inny (inny od tego który podałem wyżej w linku) sposób na to by bezpiecznie i w miarę szybko (oczywiście w granicach rozsądku) sklonować system operacyjny (w moim wypadku XP PRO SP2) na inny HDD, który miałby zastąpić ‘stary’, wysłużony dysk (120 GB), nie zmieniając przy tym żadnych ustawień systemowych, niemniej razem z zainstalowanymi programami oraz ich ustawieniami ?

Pytanie dodatkowe, z klonowaniem już niezwiązane : To prawda, że WIN XP wykrywa dyski do 160 (paru) GB i gdy chciałbym podłączyć HDD 1TB musiałbym zmienić coś we wpisie rejestru, by system mógł go ‘widzieć’ ?

To tyle z mojej strony, jeżeli jest jakiś ‘podobny’ temat na forum, a ja go nie znalazłem (bo po prostu go nie znalazłem), proszę o wyrozumiałość i zrozumienie.

Z góry dziękuję za udzielone mi, w miarę klarowne wypowiedzi osób kompetentnych, abym nie musiał czytać postów dwu/trzy wyrazowych w stylu : ‘Nie da się’.

Pozdrawiam

Co do trzeciego dysku, to jest możliwość zrobienia XP, który uruchamia się z płyty. W necie znajdziesz sporo artykułów jak przygotować taką płytkę w PEBuilder.

Wydaje mi się, że powinieneś zapoznać się z programami wykonywującymi obrazy dysków i partycji, takich, jak Norton Ghost, Drive Image, i innych. Te programy umożliwiają przenoszenie zawartości całych dysków. Nie jest to czynność wykonywana często i powszechnie, więc materiały “instruktażowe” nie są zbytnio dostępne.

Czytałem w tutoriale, który zamieściłem w pierwszym poście, że wykonywanie ‘obrazów’ całych partycji po przeniesieniu na nowy/inny HDD, powoduje zapętlenie się systemu, wołającego o poprawny/inny od oryginalengo (znajdującego się na poprzednim HDD) klucz licencyjny.

Ktoś wykonywał klon systemu tym sposobem ? Może to potwierdzić bądź ‘obalić’ ?

z reguly obalam flaszke, ale w tym wypadku moge i to stwierdzenie - korzystam z driveimage i jedynym problem czasem jest mbr (wystarczy nadpisac nowy z konsoli)

obraz systemu wykonuje po kazdej wiekszej aktualizacji lub instalacji i jak narazie od 3 lat nie wiem co to plyta z winda :slight_smile:

Mam rozumieć, że ten program robi obraz całej partycji na której znajduje się system ? Po ‘zobrazowaniu’ partycji należy zainstalować system z płyty (wcześniej nagranego na nośnik obrazu) a następnie skopiować wszystkie pliki na drugi HDD ?

a może to pomoże: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& … 00/XP/2003

nie, wykonuje obraz w ‘locie’ i wystarczy odpiac stary dysk, by system odpalic z nowego, czyli obrazu - czasem wymaga to naprawy mbr (ja mam wylaczone uslugi zwiazane z kopiowaniem, shadow volume itp. stad za kazdym razem musze ow sektor naprawiac)

Nie wiem czy czytałeś mój post, wydaje mi się jednak, że nie.

Podałeś link do tego samego tutorialu co ja, z tą różnicą, że ten podany przez Ciebie jest zamieszczony na stronie ‘dobreprogramy’.

A ja szukam innych/różnych od tego sposobów na klon systemu.

A jak naprawić MBR ew. jak włączyć usługę związaną z kopiowaniem shadow volume - jak sam napisałeś ?

jesli nie grzebales w rejestrze, to ta usluga jest wlaczona ale gdyby, to: control panel-narzedzia admin.-uslugi

mbr naprawisz bootujac z plyty instalacyjnej windy i opcji napraw lub f8 i tryb awaryjny z konsola - wpisujesz fixmbr a potem fixboot (oczywiscie na dysku z kopia)

Robiłem ostatnio , zainstaluj sobie podany program - zero problemów.

Klonowałem cały dysk, system i dane na inny ( dysk klonowany 120 GB na dysk 200 GB), nie wiem jak z poszczególnymi partycjami - poczytaj o programie w necie.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … ld+8082+PL

Też wykonuję klonowanie w ‘locie’ bez potrzeby podpinania kolejnego dysku z zainstalowanym oprogramowaniem ?