Klonowanie całego dysku na dysk o mniejszej pojemności

(janusz_pro) #1

Witam

Czy jest możliwość klonowania całego dysku 1TB (zajęte jest tylko 100gb) na dysk SSD 256gb ? Bo teoretycznie powinno sklonować się tylko te 100gb więc dysk powinien wystarczyć.

(bachus) #2

Domyślam się, że mówimy o jakimś standardowym systemie plików - np. NTFS? Bez problemu - oczywiście program klonujący musi to ogarniać. https://www.macrium.com/reflectfree albo Acronis zrobi to bez problemu, wiele razy używałem.

(janusz_pro) #3

Tak dokładnie chodzi o Windows 7 i NTFS ja zwykle klonowałem AOMEI ale zwykle SSD był większy

(kuba3351) #4

Jest to możliwe jeśli użyjesz programu który nie kopiuje na zasadzie sektor po sektorze. Taki program sprawdza tylko ile sektorów ma dysk 1 TB a ile 250 gb, wyjdzie że jest mniej i będzie lipa. Program musi umieć odczytać system plików i ogarnąć, że trzeba skopiować tylko 100 gb. Koledzy wyżej polecają odpowiednie programy.

(bachus) #5

Macrium bez problemu ogarnie klonowanie; Acronis jest (moim zdaniem) bardziej intuicyjny. Próbuj - w teorii nie masz co zepsuć (jak oczywiście nie pomylisz źródła i celu klonowania).