Klonowanie całego dysku na dysk o mniejszej pojemności

Witam

Czy jest możliwość klonowania całego dysku 1TB (zajęte jest tylko 100gb) na dysk SSD 256gb ? Bo teoretycznie powinno sklonować się tylko te 100gb więc dysk powinien wystarczyć.

Domyślam się, że mówimy o jakimś standardowym systemie plików - np. NTFS? Bez problemu - oczywiście program klonujący musi to ogarniać. https://www.macrium.com/reflectfree albo Acronis zrobi to bez problemu, wiele razy używałem.

Tak dokładnie chodzi o Windows 7 i NTFS ja zwykle klonowałem AOMEI ale zwykle SSD był większy

Jest to możliwe jeśli użyjesz programu który nie kopiuje na zasadzie sektor po sektorze. Taki program sprawdza tylko ile sektorów ma dysk 1 TB a ile 250 gb, wyjdzie że jest mniej i będzie lipa. Program musi umieć odczytać system plików i ogarnąć, że trzeba skopiować tylko 100 gb. Koledzy wyżej polecają odpowiednie programy.

Macrium bez problemu ogarnie klonowanie; Acronis jest (moim zdaniem) bardziej intuicyjny. Próbuj - w teorii nie masz co zepsuć (jak oczywiście nie pomylisz źródła i celu klonowania).