Klonowanie dysku HDD -> SSD zawieszanie systemu

Witam.

Na kilku laptopach z Windows 7 robiłem już operację wymiany dysku HDD na SSD klonując jeden dysk na drugi. Następnie z laptopa wyjmowałem HDD i zakładałem SDD i wszystko działało bezproblemowo.

Niestety na jednym z laptopów (chyba najstarszym) pojawił się problem. Po sklonowaniu i zamianie dysków laptop pierwszy raz uruchomił się 3 razy szybciej ale po uruchomieniu systemu pojawił się komunikat wykrycia nowego dysku i o tym, że zainstalowano sterowniki dla nowego dysku i jest wymagane ponowne uruchomienie systemu. Po restarcie laptop uruchamia się dłużej niż na dysku HDD i po uruchomieniu zaraz się zawiesza (np. po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na Mój komputer lub po innej czynności). Zostaje tylko wyłączenie z przycisku zasilania.

Przy uruchamianiu włącza się też sprawdzanie dysku


W trybie awaryjnym da się jako tako pracować ale też sterowniki instalują się i jest informacja by ponownie uruchomić komputer.
Założyłem ten dysk do PC-ta i tam po zainstalowaniu sterownika dla nowego dysku wszystko i ponownym uruchomieniu wszystko działa tak jak trzeba.
Z tego wnioskuję, że wina leży po stronie Laptopa. Tylko gdzie jest problem?

Laptop z którym nie współpracuje SSD to Asusa K70IO-TY069V (Windows 7 Home Premium 64-bit).

Poniżej moje ustawienia BIOS

Co można zrobić by dysk działał?

Zainstalowac na SSD system na nowo. Takie zabawy w klonowanie danych zawsze się tak kończą.

Rozumiem, że HDD był wtedy na swoim miejscu w laptopie? A gdzie był podłączony dysk SSD?

Tak. W każdym z laptopów robiłem tak samo podczas klonowania. HDD w laptopie a SSD w kieszeni zewnętrznej podpięty kablem pod USB laptopa.

O ile istnieje taka możliwość podepnij jeszcze raz stary dysk i nowy na usb - tzn. tak jak było to pierwotnie robione. System uruchomi się z HDD i odmontuj urządzenie usb w postaci dysku USB. Może być informacja o tym, że trzeba zrestartować system, zignoruj to i odinstaluj w menedżerze urządzeń dysk hdd. Wyłącz laptop, wymontuj HDD, zamontuj SSD, zobacz co będzie się działo. Jeżeli nadal wkoło będzie naprawianie dysku to uruchom system z usb instalacyjnego windows 7 i poprzez funkcję napraw komputer dojdź do wiersza polecenia i tam wpisz chkdsk /r. Jeżeli dysk jest partycjonowany to dla wszystkich partycji taka sama operacja.

Sprawdzę to. A jak powinno wyglądać polecenie wpisz chkdsk /r dla partycji d?

chkdsk d: /r

1 polubienie

Przeprowadziłem wszystkie kroki ale niestety to nie pomogło. Jedynie system zawiesza się nie od razu na stałe tylko co ok 3-5 minut na jakąś minute.

Nie zawsze taka się kończy bo na 6 komputerów to pierwszy taki przypadek.

Witam. Czy problem został rozwiązany?
Mam ten sam problem z tym samym laptopem.
Pozdrawiam

Jakim programem robiłeś klonowanie systemu, z jakiej pojemności dysku HDD na jaką pojemność dysku SSD?
Jaki system został przenoszony i czy w trakcie klonowania zaznaczyłeś w programie „optymalizuj dla SSD”?
Ile partycji ma dysk HDD i czy dysk SSD ma taką samą ilość w tych samych rozmiarach?
Sytuacja jest identyczna?
Wołanie i instalacja sterowników podczas podłączenia SSD ze sklonowanym systemem i zawieszanie się systemu?

Poza tym, są chyba jakieś kłopoty z tymi lapkami i obsługą SSD.
Tutaj coś na ten temat…
https://forum.purepc.pl/topic/347076-dysk-ssd-zamiast-5400rpm-do-laptopa-asus-k70io/
Chyba najlepiej wobec tego byłoby zainstalować system od nowa i ewentualnie jeśli będą dalsze kłopoty, może zrobić update biosu do jak najnowszego dostępnego na stronie wsparcia lapka do tego modelu.