Klonowanie dysku

Witam wszystkich :slight_smile:

Mam do was prośbę o wyjaśnienie mi jeden sprawy.

Otóż planuje zakup nowego laptopa i starego chcę się pozbyć. Tylko zanim to zrobię muszę skopiować wszystkie pliki z dysku w starym lapku na ten w nowym. Gdzieś w necie wyczytałem o tym, że można sklonować taki dysk. I tu pojawia się kilka pytań

  1. Czy można klonować dysk 120GB (partycje NTFS: 15GB, 40 i 50GB i do tego jeszcze partycje EXT3 i SWAP) na dysk 500GB, na którym podział partycji chciałbym mieć inny (tyle samo partycji tylko inne rozmiary).

  2. Jak to się ma do gwarancji producenta nowego lapka - HP

  3. Jaki program do tego polecacie i jak to technicznie dobrze rozwiązać?

3a. nie mam możliwości podłączenie dwóch dysków jednocześnie do jednego komputera

3b. w starym lapku nie mam nagrywarki DVD (a dysk 120GB zajęty w 60%)

3c. teoretycznie dysk ze starego lapka mogę do desktopa podłączyć (tam już mam nagrywarkę DVD)

3d. dysk ze starego lapka mogę podłączyć do nowego przez USB

  1. Fajnie by było jak by na nowym lapku był ten sam system co mam na starym (kopia 1:1) i jak to przenieść żeby się bootowało

  2. Chyba, że można coś podobnego zrobić po LAN? (wiadomo, że bez przenoszenia systemu. Chodzi głównie o programy i ich ustawienia.)

//EDIT

Jeszcze mam jedno pytanie.

Jak się ma do gwrancji producenta taki zabieg:

Formatuje cały dysk jak leci (łącznie z partycją recovery, którą i tak wywale) potem dziele sobie dysk na partycje tak jak mi się podoba i instaluje windowsa, którego mam w domu a nie tego, którego dostałem z kompem?

Dzięki z góry za pomoc

Co do odpowiedzi na punkt numer 1 to jest program GHOST, ale czy jest taka możliwość to nie wiem. Miałem kiedyś program darmowy odpowiednik Ghosta, ale nie pamiętam teraz nazwy.

Tak można, jedyny warunek to, że partycje nie mogą być mniejsze niż te klonowane, czyli jeśli klonujesz partycję wielkości powiedzmy 20GB to na nowym dysku ona może mieć więcej niż 20 GB ale nie mniej.

Jeśli chodzi o swap to nie ma potrzeby klonowania tej partycji, ponieważ ta partycja i tak jest co restart komputera czyszczona i ona w sumie nic nie zawiera, jest ona zapełniana, jeśli w ogóle zajdzie taka potrzeba, więc nie zawracaj sobie głowy na klonowanie tej partycji, stwórz po prostu nową, bo szkoda marnować czas na jej przenoszenie, stwórz nową na nowym dysku :slight_smile:

Ma się nijak, komputer to nie telefon, że wgrasz nieoficjalny ROM i tracisz gwarancję, chociażby dlatego, że komputera się nie flashuje :slight_smile: Możesz mieć na dysku dowolny system, nikt Cię nie zmusza do używania konkretnego systemu, jedynym słowem - nie ma to żadnego wpływu na gwarancję :slight_smile:

Na przykład możesz to zrobić w ten sposób :arrow: tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html masz tam wszystko dokładnie opisane czym i jak to zrobić, polecam :slight_smile:

Jakbyś miał 2 dyski byłoby szybciej ale sposobem, którym podałem możesz spokojnie klonować partycje pojedynczo i przenosić je na nowy dysk, np. na płytach lub pendrajwie :slight_smile:

To pozostaje Ci chyba skorzystać z pendrajwa albo wrzucić obraz na jakiś serwer, jeśli masz taką możliwość :slight_smile:

To byłoby chyba najlepsze rozwiązanie :slight_smile:

Tak jak to zostało opisane w poradniku, do którego dałem Ci odsyłacz.

Jeśli jest taka możliwość skorzystaj z niej :slight_smile:

Tak jak pisałem wyżej, gwarancji przez to nie stracisz , jeśli jednak w żaden sposób nie zgrasz sobie systemu od producenta na żaden nośnik, w momencie gdy będziesz chciał uzyskać taki nośnik będziesz musiał się zgłosić do producenta ale wątpię aby wysłał Ci płytkę z systemem nieodpłatnie. Lepiej stwórz sobie płytkę Recovery lub skopiuj tą partycję. Wyjście jest jeszcze jedno, na naklejce masz licencję z kluczem, który możesz podać podczas instalacji tzw. “czystego” systemu, czyli pożyczasz od kogoś płytę z systemem w takiej samej wersji jak Ty masz i wpisujesz podczas instalacji swój klucz.

Tylko pytanie, czy Ghost klonuje ext3?

Pozdrawiam!

Z tego co pisze tutaj Norton Ghost 14.0 to program obsługuje system plików ext3

Systemu po przeniesieniu na nowy komputer nie uruchomisz , jeśli komputery nie mają podobnej konfiguracji

Problem może wystąpić z programami . .

Ale to się tyczy niestety tylko i wyłącznie Windowsa a skoro kolega chce klonować także partycje ext3, wnioskuję że używa też i Linuksa a z Linuksem nie będzie problemu, ponieważ ten system w przeciwieństwie do Windowsa właśnie, “nie przywiązuje” się do sprzętu :slight_smile: Poza tym sterowniki w Windows zawsze można doinstalować a zbędne usunąć, same programy będą chodziły niezależnie od sprzętu, wiem bo sam tego doświadczyłem, będzie przy tym chwilkę roboty ale i tak mnie niż instalacja wszystkiego od nowa a szczególnie programów. Można ewentualnie jeszcze przed samym klonowaniem odinstalować wszelkie sterowniki i po przeniesieniu systemu na nowy dysk zainstalować wymagane nowe sterowniki. Oprócz tego wymagana może być instalacja bootloadera ale programy, do których link podałem domyślnie klonują również sektor rozruchowy MBR :slight_smile:

Pozdrawiam!

Mnie ten problem nie jako nie dotyczy z tego tytułu, że mam system z MSDN AA i mogę ten sam system aktywować wielokrotnie (nawet na różnych konfiguracjach), oczywiście z użyciem innego key’a

Pisząc, że system “przywiązuje się do sprzętu” miałem na myśli nie aktywację systemu a to że system na jednej konfiguracji sprzętowej działa dobrze a po przeniesieniu na inną konfigurację sprzętową może się wysypać z powodu braku sterowników lub jakiś konfliktów sterowników z poprzedniej konfiguracji sprzętowej :slight_smile: Jednym słowem, najlepiej przed klonowaniem systemu odinstalować sterowniki, aby system się nie wywalił na nowym kompie, na którym sterowniki do nowej konfiguracji sprzętowej sobie doinstalujesz, tylko o to mi chodziło, chyba że coś źle zrozumiałem :slight_smile: Ja spodziewałem się, że chcesz przenosić system na licencji BOX to nie ma z tym problemu, bo system nie jest przywiązany do komputera na wieki i można zainstalować po uprzednim usunięciu na innym komputerze ale jak jest z MSDN AA to nie mam pojęcia :slight_smile:

Pozdrawiam!