Klonowanie systemu z HDD na SSD. Inne partycje na HDD

Planuje sklonować System Windows 8.1 z HHD na SSD i tak się składa że na partycji C mam wystarczająco miejsca by przenieść pliki na dysk SSD ale moje pytanie dotyczy partycji D tego samego dysku HHD Którą wydzieliłem na gry. Czy muszę usunąć tą partycje i dopiero klonować system z C? Czy jest opcja pozostawienia tej partycji.
Proszę o pomoc :slight_smile:

Takie rzeczy robi się odpowiednim oprogramowaniem, najczęściej płatnym tj. Acronis
True Image 2019, znam tez rozwiązania Pentagramu.
Jest możliwość bezpłatnego kopiowania partycji w systemie Debian 9, programem do obsługi dysku, nie ma jednak on kompresji.
Drugą sprawa jest to ze Win8 może nie pójść Z SSD ze względu na ograniczenia licencyjne OEM, ale tego nie jestem pewnien na 100%.

Można sklonować sam OS a dane później przegrać.,
np: https://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

Kto by się przejmował zapisami licencji :rofl:

Czyli sam Dysk C OS i nie przejmować się danymi z drugiej partycji?

Bo chce żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem :smiley:

Tak, jak coś się nie uda to nic nie tracisz.
Tam jest opcja migrate system form HHD to SSD

Krok kroku z użyciem darmowego oprogramowania:
https://www.mobimaniak.pl/284376/jak-przenies-windows-10-dysk-poradnik/

A producent SSDka nie udostępnia narzędzia do tego celu?

Niestety nie

Jest jeszcze Clonezilla - oczywiście darmowa.

Macrium Reflect Free.

Partition Assistant 6.1 tym przenosiłem koledze system z HDD na SSD.Zobacz filmik na youtube,przeniesienie systemu windows z hdd na ssd.

Dużo proponujecie tych programów aż mam mętlik w głowie którego użyć :smiley: :smiley:

Klonując system zaznaczasz ukrytą partycję około 100MB oraz tą systemową i przenosisz na drugi dysk.Po przeniesieniu odłączasz stary dysk a w te miejsce podpinasz nowy.

Co do programu użyj ten,który Tobie najbardziej odpowiada.Poleciłem Partition Assistant w nowszej wersji już nie ma opcji przeniesienia,musisz mieć wersję płatną. Clonezilla jest darmowa i jest poradnik co i jak należy robić aby sklonować system.

W Partition Assistant program zaznacza mi cały dysk razem z partycją której nie chce kopiować da się coś z tym zrobić?

Proszę o pomoc

To może moje rozwiązanie Ci pomoże? Pobierz i zainstaluj Lazesoft Recovery Suite:


Po uruchomieniu wybierz pozycję “Obraz dysku i klonowanie” > Klonowanie dysku > w oknie dysku źródłowego zaznacz kratkę “Określ partycję do skopiowania” > w następnym oknie zaznacz uważnie tylko te partycje, które chcesz sklonować - pamiętaj o tzw. partycji rozruchowej i systemowej(!), partycję “D” pomiń > wybierz dysk docelowy i “Dalej” za kreatorem.

Usunąłem już partycje żeby mieć mniej problemu ale chciałbym zapytać jeszcze co zrobić gdy dysk się sklonuje, czy trzeba usuwać system z HDD kiedy chce go używać jako nośnika na dane i czy litera Dysku C (OS) automatycznie zmieni się a sam HDD będzie już pod inną lokalizacją .

Bo zależy mi żeby po wszystkim system ‘‘wstał’’ + czy nic nie stanie się w razie niepowodzenia HHD żebym mógł nadal korzystać z systemu

Dlatego najlepiej po sklonowaniu dysku HDD na SSD, dysk HDD odłączyć od płyty głównej (wystarczy tzw. przewód sygnałowy) i uruchomić spokojnie komputer tylko na dysku SSD. Będziesz miał pewność czy wszystko działa normalnie na dysku SSD.