Kłopot z nagrywaniem płyt CD/DVD

Witam.

Mam problem z nagraniem płyty CD/DVD. Podczas nagrywania zawsze w okolicach 100% pojawia się błąd i nagrywanie jest przerywane. Próbowałem użyć kilku różnych programów (tj. Ashampoo Burning Studio 2009 8.03, ImgBurn 2.5.0.0) teraz przykładowo chciałem nagrać obraz iso (żeby nie było było to ubundu) użyłem programu CDburnerXP i wyskoczył błąd podczas weryfikacji danych. Myślałem, że to wina płyty więc próbowałem kilka razy użyć płyty CD i DVD jednak cały czas ten sam błąd. Co gorsza na drugim laptopie mam to samo. Czy mógłby mi ktoś coś na to poradzić?

Pozdrawiam.

a jaka jest różnica w tym czy chce nagrywać popularnym programem czy tez nie? oba maja nagrać CD i tyle, po za tym nero to chyba jakiś kolos 54MB? No nic spróbuje i napisze czy nagra czy tez nie.

@:chyba jestem ślepy bo nie widzę nigdzie możliwości nagrania obrazu płyty w tej wersji Nero. Proszę o jakieś inne rady.

Czasami pomaga aktualizacja firmware nagrywarki - nowe firmware posiadają definicje nowszych typów płyt. Podaj dokładny symbol nagrywarki (CDBurnerXP - Menu “Nagrywarka” - Informacje o napędzie - Model i wersja oprogramowania)

Moja nagrywarka: Philips model: DVD±RW SDVD8431, wersja oprogramowania: LJ41

Widze, że to napęd dość stary, tu masz opis podobnych problemów i link do firmware “51”(pełno jest w sieci takich opisów problemów z tą nagrywarką): http://forum.karen.com.pl/viewtopic.php … 157123fd78

Dzięki za link zaraz poczytam, tymczasem pojawiła się nowa ciekawa rzecz: nagrywałem teraz płytę (tym razem opensuse:P) ale odznaczyłem opcje weryfikacji. Wszystko było fajnie wyskoczył komunikat, że wszystko ładnie się nagrało ale odpaliłem płytkę i była pusta:)

Po pierwsze sprawdź sumę kontrolną MD5 obrazu (zanim nagrasz, jeszcze na dysku). Być może obraz źle pobrał się z internetu i dlatego nie przechodzi weryfikacji. Na przyszłość próbuj najpierw na CD-RW lub DVD-RW. Sumę MD5 znajdziesz na stronie pobierania Ubuntu, a w systemie sprawdzisz np. w Total Commanderze.

Nie wiem jaki masz system, ale i tak polecam jeszcze lekturę tego: http://www.cdrinfo.pl/cdr/artykuly/aspi/aspi.php

zrobiłem update firmware, spróbuje nagrać jeszcze raz. spoko po stracie 2 CD używam teraz DVD-RW. btw jak za pomocą total commandera sprawdzić sumę kontrolna?

@: zainstalowałem aspi niestety nic to nie dało