Kłopot z zegarem systemowym

Witam wszystkich i proszę o pomoc i poradę. Problem dotyczy zegara systemowego. Mam dość leciwy sprzęt tj. procesor 1.3G AMD Duron,512RAM, na płycie ECS K7S6A. Komputer dostałem od kolegi. Zainstalowałem system(XP,SP2), i od początku mam ten sam błąd. CMOS checksum error-Defaults loaded. Warning!! Your CPU has been changed. Please setup HOST clock in chipset features setup. Baterię zmieniałem dwa razy-nie pomogło. Co ciekawe, wchodząc po powyższym komunikacie w BIOS, po ustawieniu dokładnej daty i godziny nadal w Biosie pokazuje mi że, np. dzisiaj 08.06.2008 jest sobota. A przecież jest niedziela. Wpisanej daty i godziny nie pamięta w ogóle. Po wyłączeniu komputera max. po3 godzinach pokazuje mi datę 02.04.2001. I godzinę 23.01. Co jest grane? Już mi ręce opadają. Może ktoś pomoże. Dodam jeszcze że komp poszedł do serwisu, i serwis też nic nie zrobił.

cali-ber , to może być niebezpieczne ale można ponownie wgrać bios. Ściągasz ze strony producenta płyty głównej i za pomocą dedykowanego narzędzia wgrywasz. Od kiedy taka sytuacja ma miejsce ?

PS. Jeżeli nie umiesz wgrać biosu to daj sobie z tym spokój. Idź do fachowca, a on już będzie wiedział co i jak.

Sprawdź czy zworka od resetowania CMOS nie jest właśnie ustawiona na reset cmos (zajrzyj do instrukcji), jak jest to przestaw na normal.

Sprawdź jeszcze napięcie baterii w programie Everest i napisz.

Everest pokazuje-brak baterii, stan nieznany.No nieżle

Czyli znacz już odpowiedź, a konkretniej nie masz baterii CMOS. Spytaj się kolegi co z tą baterią, jak jej nie ma to musisz ją kupić.

Do rocco. Od samego początku. Tj po zainstalowaniu systemu, komputer dostałem goły, z wyczyszczonym dyskiem i bez systemu

W dniu 08.06.2008 , o godzinie 20:26 został dopisany post przez cali-ber

Bateria jest. I była. Sam dwa razy ją zmieniałem

To jednak musisz aktualizować bios.

Tak też zrobię. A nie jest to przypadkiem wina sterowników?

Stery tutaj nie mają nic do gadania. To wina biosu, baterii, lub zworki resetu cmos.

Sprawdzałem właśnie we właściwościach systemu, i okazało się że brak jest zainstalowanych sterów dla czasomierza systemowego.

W dniu 09.06.2008 , o godzinie 22:52 został dopisany post przez cali-ber

czy to może być przyczyną?

W dniu 09.06.2008 , o godzinie 23:24 został dopisany post przez cali-ber

Wgrałem nową wersję BIOS. Dalej to samo. Padła mi płyta? Nadal poniedziałek widzi w biosie jako niedzielę. Sprawdzałem baterię-sprawna. Ma 2,98v. Doprawdy-teraz już zgłupiałem. POMOCY! !!

Mi się wydaje, że z tą mobo jest coś nie tak… Oddaj tą płyte do serwisu jakiegoś, lub na gware jak jeszcze jest.

Nowy bios nic nie dał-płyta nadaje się na złom, i w sumie dobrze.I tak trzeba mi leprzej płyty i procka.

No ale puki nie masz innego to musisz sobie radzić z tym. a po za tym to ze zmienisz płytę na lepsza to peewnie i ram, karte graficzną więc lepiej od razu nowego kompa.

Wymień baterię na odpowiednią i sprawną. To ona podtrzymuje BIOS kiedy komputer jest wyłączony. Bez sprawnej baterii BIOS po każdym wyłączeniu bedzie się resetował do ustawień fabrycznych. Niektóre płyty nawet tracą BIOS bez podtrzymywania napięcia przez baterię.