Kłopot ze skonfigurowaniem lokalnej sieci w domu

Witam,

Mam w domu 2 kompy - laptopa i PC podłączone do routera netgear dg834v3, który rozdziela neostradę. Na PC jest Win XP pl pro SP3 a na lapku Vista Home Premium PL SP1. PC do routera idzie po ethernecie a lap po wifi. Net działa na obu kompach ale sieć lokalna między PC i lapem działa mi tylko w jedną stronę tzn na laptopie mam dostęp do dysków z PC, które uprzednio udostępniłem w sieci a z PC nie mogę się dostać do zasobów z lapa, mimo że też je oczywiście na lapie w sieci udostępniłem. Jak próbuje na PC zmapować udostępniony zasób z lapa to mi wypisuje “Nie można utworzyć zmapowanego dysku sieciowego z powodu błędu: Błąd logowania: ograniczenie konta użytkownika. Do możliwych przyczyn należą: niedozwolone puste hasła, ograniczenia godzin logowania lub wymuszanie ograniczenia zasad”. Na każdym z tych kompów jestem administratorem i loguje się na nie bez haseł i nie mam poustawianych żadnych ograniczeń godzin ani wymuszeń. Czy przyczyną jest, że WinXP nie czyta zasad udostępniania z lapa bo ten jest pod Vistą? Dodam, że PC “widzi” w sieci laptopa ale nie można się na niego zalogować. Proszę o pomoc.

Przy udostępnianiu zazwyczaj musisz podać jakąś nazwę użytkownika i hasło, które jak sam napisałeś nie może być puste. Na lapku utwórz konto z ograniczeniami i zrób dla niego hasło, udostępnij na tym koncie pliki, i potem z PC loguj się na tę nazwę użytkownika o hasło

Maestro00 napisałem zazwyczaj :stuck_out_tongue:

Ja zrobiłem to w ten sposób i mi działa komunikacja między Vistą a innymi systemami, więc tak doradzam. A ustawianie konta uważam za potrzebne, jako prosty sposób na zabezpieczanie kompa

Dodałem ip routera jako wins, netbios włączony i nic się nie zmienia czyli na lapie pod Vistą widzę dysk z PC (XP) a na odwrót nie. Spróbuję chyba z tą poprawką microsoftu. Zupełnie mi się nie wydaje natomiast, żeby nagle wszystko zaczęło działać jak utworzę jakieś konto z ograniczeniami i hasłem. W robocie chociażby mamy parę kompów pracujących na kontach admina i wszystkie siebie widzą. Nie ma nic do rzeczy raczej.

Dodane 16.04.2009 (Cz) 1:02

Odnośnie tej poprawki to jest napisane, że jest potrzebna wtedy gdy na mapie sieciowej pod Vistą nie widać kompów, na których jest XP a u mnie widać. Jest odwrotnie. Spod XP nie mogę wejsć na dysk pod Vistą. Hmm…

Dodane 16.04.2009 (Cz) 3:16

Doszedłem do tego, że wyłączyłem w Viście “udostępnianie chronione hasłem” bo było włączone i teraz mam tak, że z peceta mogę się dostać do poszczególnych folderów (udostępnionych) z laptopa ale nadal nie mogę do całej partycji (dysk D), tu wypisuje mi, że mogę nie mieć uprawnień do korzystania z tego zasobu sieciowego, muszę skontaktować się z adminem etc. i odmowa dostępu, natomiast do poszczególnych folderów na partycji D laptopa już mam dostęp. O co chodzi? Oczywiście udostępniam z poziomu Visty całą partycję D.