Kłopoty przy uruchamianiu komputera

Cześć

Jako że mój komputer jest już przestarzały, i działa dosyć ociężale, postanowiłem go nieco zmodernizować. W tym celu dokupiłem 512 MB RAM. Wcześniej miałem 1GB, ale to okazało się trochę za mało do sprawnego korzystania z Windows XP, a zwłaszcza z przeglądania stron na Operze.

Po zainstalowaniu tej pamięci, zaczęły dziać się różne problemy – komputer zamiast wykrywać 1,5 wykrywa tylko 1,3 GB pamięci. Zdarza się, że wykrywa jednak te 1,5 GB, ale często wtedy się resetuje podczas startu, lub gdy system jest już uruchomiony.

Po uruchomieniu komputera muszę go wiele razy restartować, żeby ,zaskoczył’’, nawet do kilkunastu razy. Nie raz w ogóle nie uruchamia się ekran startowy( a właściwie się zawiesza), a kiedy indziej kursor zawiesza się przed ekranem logowania, albo resetuje się podczas ekranu z ładowaniem się Windows. Gdy już , zaskakuje’’, często zdarza się, że wykrywa znacznie mniej pamięci niż jest w rzeczywistości. Ale gdy wykryje 1,3 GB, potem działa już raczej poprawnie, z rzadka resetuje się podczas pracy systemu.

Co zauważyłem, że gdy już wyłączam system prawidłowo, to np. gdy uruchomię komputer za pół godziny, raczej włącza się dosyć szybko i prawidłowo. Im później na nowo włączam komputer, tym więcej razy muszę go , odpalać’’.

Zastanawiam się, co może być tego przyczyną. Pamięci wydaje mi się dobre kupiłem - firmy GoodRam, to przecież solidny producent. Myślałem też, że kupiłem za dużo RAM, i że płyta tego nie obsłuży. Sprawdziłem w Internecie, i okazało się że nie, płyta podobno może obsłużyć 3GB. Podejrzewam, że winny może być zasilacz – take me 400, z tego co wyczytałem, nie jest on najlepszy. Z drugiej strony instalowałem też w miarę niedawno kartę graficzną ATI Sapphire x165o pro i nie było z nią żadnych kłopotów.

Dziękuję z góry za wszystkie rady.

Oto specyfikacja mojego komputera:

Procesor AMD Sempron 1,6 Ghz

Pamięć RAM 1,5 GB

Płyta główna ECS L7VTA

Zasilacz take me 400

Karta graficzna ATI Sapphire x165o pro

Dysk twardy Seagate Barrakuda ST380011A

Witaj kolego.

Wygląda na to, że pamięci źle współpracują z sobą.

Upewnij się czy w dalszym ciągu komputer dobrze działa ze starych pamięciach 1GB a potem sprawdź jak działa z samymi nowymi.

Jeżeli komputer działa poprawnie to moja diagnoza jest trafna.

ps. pamięci są jedno i dwustronne nie wszystkie płyty obsługują dwustronne - przy doborze pamięci zasada jest jedna, różnice między nimi powinny być jak najmniejsze - dlatego pamięci kupuje się w zestawach.

Zasilacz take me 400 ,wymiana

Pamięci mogą być o róźnych czasach dostępu więc mogą powodować problemy i kolidują ze sobą,wyciągnij jedną kość i sprawdź .Ale na moje to polecam też pomyśleć o innym zasilaczu.

Chyba udało mi się uporać z komputerem, i wygląda na to, że działa już prawidłowo. Jeszcze raz dziękuję Wam za porady, przydały mi się przy naprawie.