Kłopoty z defragmentacją dysku

Moja kuzynka ma starego Windowsa (98). Nie zna się na konserwacji systemu. Bardzo zaniedbała dysk. Teraz kiedy chce go zdefragmentować ma problemy. Przez całą noc nic się nie zdefragmentowało. Czy możliwe, że jest coś uszkodzone. Czy jest na to jakaś rada. Zainstalowała teraz Odkurzacz i ten ciągle ją powiadamia, że ma zaniedbany dysk. Z góry dziękuję za rady.

Spróbuj zdefragmentować innym programem do tego przeznaczonym np. diskeeper lite czy O&O defrag 2000 free :smiley:

:arrow: http://www.idg.pl/ftp/pc_744/Diskeeper. … 0.418.html

oraz zobacz :

:arrow: http://www.komputery-internet.net/windo … oria_4.php

perfectdisk jest równie bardzio dobry do optymalizacji

Pozdrawiam

Jeśli dysk bardzo zaniedbany, to defragmrnatcja nie zadużo pomorze. Lepij zrobić chyba format. Porządkowanie “brudngo” systemu nie da takich efektów jak format, i trzeba pamiętać ze to cały czas stary system.

Kolejny kolega dla któego najlepszym wyjściem jest format :lol:

Mufka jaki system ma Twoja kuzynka (95 czy 98 :lol: ) ?

Z reguly nie polecam tego typu środków. Ale jeśli system jest bardzo “zasyfiony” to dłużej potrwa jego czyszczenie (któe i tak da gorsze efekty) niż format.

Zmieniasz emotke na literki i wychodzi 98 w nawiasie. :wink:

ja bym Ci radził, wystartować z dyskietki startowej, gdzie zrobić scandisk oraz defragmentacje.

scandisk

defrag

Mam nadzieje że pamiętasz o wolnych 15% dysku?

przy 1 % wolnym defragmentacja nigdy się nie skończy.

Bardzo dziękuję za taki odzew. Na początku chciałam przeprosić bo niechcący włączył mi się ten uśmieszek. Moja kuzynka ma windowsa 98. Ja jak i ona nie mamy zbyt dużej wiedzy komputerowej. Wiem, że formatowanie odpada, bo na pewno nie potrafiłaby tego sama zrobić wziąwszy pod uwagę, że ona pracuje na komputerze i ma tam zbyt wiele danych. Do tej pory to nawet do defragmentacji wzywała informatyka. Myślę, że najlepszym sposobem byłoby zdefragmentowanie jakimś programem, który nam radzicie. Mogłaby też sobie trochę śmieci pousuwać RegCleaner, ale to odpada, bo myślę, że nie wiedziałaby co wywalić. Ona jest księgową i boi się, że utraci jakieś pliki. Jaki program byście nam polecili ? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Mufka.

Pisząc dużo danych to masz na myśli ważne dokumenty jej itp. Jeżeli tak to jeżeli ma nagrywarkę to niech je zgra na płytę a po formacie sobie z płyty przywróci sobie spowrotem na dysk :slight_smile:

Jak prosto wyczyścić rejestr z zbędnych wpisów opisałem w tym temacie. Więc zerknij.

Myślę, że programy które polecili koledzy wyżej powinny sobie poradzić z defragmentacją. Od siebie polecam już wspomniany darmowy program Diskeeper Lite. Można też zrobić defragmentacje plus scandisk tak jak napisał kamaa :slight_smile: Tworzysz dyskietkę startową systemu, ustawiasz w BIOSie botowanie z dyskietki (jeżeli nic nie zmieniała w biosie to powinno tak być domyślnie ustawione). Potem uruchamia kompa z tej dystkietki i wydaje polecenia

scandisk

defrag

Potem tylko potwierdza ich wydanie i czeka. Jak skończy to robić to naciska chwilkę klawisz włączający komputer żeby się wyłączył. Jak się wyłączy wyjmuje dyskietkę i ma wszystko ok :wink:

Dziękuje za szybką reakcję. Już przesłałam kuzynce adres strony z programem, który mi polciłeś, oraz adres strony z radami dla początkujących. Co do formatu to odpada. Może ja bym spróbowała, jednak myślę, że dla kuzynki to zbyt skomplikowane. Nie jesteśmy osobami pierwszej młodości. Choć ona wiele lat pracuje na komputerze jednak do tej pory do wszystkiego wzywała informatyka, a ten nie raczył jej powiedzieć co może sama zrobić. Mówi, że na naukę ma za mało czasu. Dlatego właśnie ja prosiłam Was o pomoc, bo często korzystam z rad na tym forum i dzięki takim radom wiele się uczę. Pozdrawiam. Mufka.