Kłopoty z potręcaniem athlona x2

Witam, mam problem z oc kompa w podpisie. Do podkręcania i testowania używam foxone i othosa, czyli najpierw podkręcam w foxone i jak jest stabilnie to wtedy w biosie. I w foxone podkręciłem do 2600 a jak podkręciłem w biosie to sie już komp nie włączył. Co go blokuje ? Co zrobić aby w biosie sie kręcił tak jak w foxone ? Za pomoc będę bardzo wdzięczny.

jakie parametry zmieniasz ?? jakie taktowania pamięci (cpu-z zakładma memory) o ile podniosłeś fsb ?? htt ??

je sie na tym nie znam podnosze tylko mhz orygonalnie było 200 teraz w biosie mam 230 i wyżej nie chce bo sie nie włącza. Jak masz chęci i cierpliowść to byłbym ci bardzo wdzięczny.

Pamięci taktowane 385 mhz jeżeli o to chodzi.

http://www.legitreviews.com/article/373/3/

zajrzyj tutaj…

Zrobiłem to i nic to samo :frowning:

Co Wy “wszyscy” tak te Athlony podkręcacie :stuck_out_tongue:

Wysyłam Tobie mała instrukcję na priv…

davids80 , a ty to nie podkręcasz :stuck_out_tongue: podeślij i mi instrukcję na prv.

davids80 nie możesz tutaj napisać? Zaraz “wszyscy” jak to określiłeś będą wyskakiwać z tekstem:

He he - i wyskakują.

Wysyłam na priv dlatego, że staram się za każdym razem pomagać w OC konkretnego proca. W sumie podkręca się zawsze tak samo, ale ja za każdym razem dodatkowo przedstawiam przybliżone wartości Procka i RAMu dla konkretnych ustawien mnożnika, HTT i dzielników pamięci. Ułatwia to OC początkująym, kiedy widzą że mają baaaardzo zbliżone wartości do przedstawionych przeze mnie.

OC ATHLON X2 64 4400+

Najważniejszym elementem podkręcania jest cierpliwość i sporo wolnego czasu… Jeśli takowy mamy to mozemy zaczynać.

W pierwszej kolejności trzeba zainstalować kilka programików do diagnostyki: (CPU-Z, SpeedFan, Everest Ultimate Edition, Orthos). Gdy to zrobimy -sprawdzamy bieżące ustawienia, temperatury, napięcia, stabilność po czym wszystko zapisujemy.

Pamiętajcie, że temperatura proca nie powinna przekraczać 65*C w Stresie! Dodatkowo sprawdzamy, w którym miejscu znajduje się zworka CMOS u NAS na płycie (potrzebna do resetu, gdy z czymś przedobrzymy)…

Za pomocą programu CPU-Z odczytuje wartości sprzętu przed OC. U wygląda to mniej więcej tak (przybliżone wartości):

W zakładce CPU (dla Brisbane):

- Core Speed: 2300

- HT Link: 1000

W zakładce MEMORY:

- DRAM frequency: 383,33 (766,67 - taktowanie efektywne)

No to zaczynam:

1 - Wchodzę do BIOS-u i wyłączam funkcję: AMD K8 Cool & Quiet Control

2 - zmniejszam mnożnik HT (HT Frequency) (teraz jest Auto)

W BIOS-ie taktowanie HT jest przedstawione za pomocą MHz lub cyfr 1-5 tak więc:

HT x5 = 1000 MHz

HT x4 = 800 MHz

HT x3 = 600 MHz

HT x2 = 400 MHz

HT x1 = 200 MHz

Ja zmniejszam na HTx4 (chyba że u kogoś najwyższa to x4. Jeśli tak to zmniejszacie na x3)

3 - zmieniam dzielnik pamięci (MemClock) na 667- (teraz jest Auto). Dodam, że najczęsciej występujące na płytach dzielniki to: (800MHz, 667MHz, 533MHz, 400MHz)

Po tym wbijam do Windowsa i za pomoca CPU-Z odczytuje wartości. U mnie wygląda to mniej więcej tak:

W zakładce CPU:

- Core Speed: 2300

- HT Link: 800

W zakładce MEMORY:

- DRAM frequency: 328,57MHz (657,14)

4 - wchodzię do BIOS-u, mnożnika nie ruszam (u mnie 11,5) i od razu podnoszę HTT na 230 (teraz mam Auto =200MHZ). Zapisuje ustawienia, przechodzę do Winowsa, odczytuje wartości CPU-Z:

W zakładce CPU:

- Core Speed: 2645

- HT Link: 920

W zakładce MEMORY:

- DRAM frequency: 377,9MHz (755,7)

Odpalam SpeedFan-a i EVERESTA i kontroluje temperatury. Włączam ORTHOS-a (tak na około 40 min) i sprawdzam stabilność. Należy być ostrożnym i na bierząco monitorować temperaturę procesora. Temperatura w maksymalnym stresie (Orthos) nie powinna przekraczać 65 stopni. Jesli wszystko jest O.K. Orthos nie wygenerował błędów, temperatury się trzymają to podkręcam dalej (teraz co 10 MHz).

5 - postępuje dokładnie tak samo jak wyżej. Wchodzę do BIOS-u, mnożnika nie ruszam (przypomnę - u mnie 11,5) HTT ustawiam na 240. Zapisuje ustawienia, przechodzę do Winowsa, odczytuje wartości CPU-Z:

W zakładce CPU:

- Core Speed: 2760

- HT Link: 960

W zakładce MEMORY:

- DRAM frequency: 394,3MHz (788,6)

Jeśli przy jakimś ustawieniu HTT (obojętnie czy to będzie 230, 240 czy 250 itd.) nie odpali się Windows, Orthos pokaże błędy, będą działy się cuda nie widy, krzaczki -przechodzicie do BIOS-u i podnosicie napięcie na procesor o najmniejszą dostępną wartość (zapewne będzie to 0,025V). Przechodzicie do Windowsa i postępujesz dalej jak w punkcie 4,5 (możecie zwiększać HTT co 5 MHz) KONTROLUJĄC na bieżąco temperatury. Jesli nie uda się przejśc do BIOS-u to trzeba go zresetować zworką CMOS. Po ewentualnym resecie musicie jeszcze raz wykonać czynności zawarte w punkcie 1,2,3.

PRZY PODNOSZENIU NAPIĘCIA NALEŻY ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ I ROZSĄDEK. Nie zaleca się podnosić napięcia o więcej niż 15-20% domyślnego napięcia. Należy być ostrożnym i zwiększać napięcie stopniowo i na bierząco monitorować temperaturę procesora. Przypomnę - Temperatura w maksymalnym stresie (Orthos) nie powinna przekraczać 65 stopni.

Należy trzymać się zasady “możliwie największa moc na jak najmniejszym napięciu”. Przykładowo jeśli procesor jest stabilny przy napięciu 1.401V mając czestotliwość 2600 MHz, a do 2650 MHz trzeba już 1.451V to radzę zostawić go na 2600 MHz i 1.401V.

Ja musiałem podnieść napięcie na procka przy HTT = 250. W późniejszym etapie zmieniłem też mnożnik na 11.

Przy swoim sprzęcie stabilnie uzyskałem:

- Core Speed: 3030,5

- HT Link: 1102

W zakładce MEMORY:

- DRAM frequency: 432,9 (865,9 - taktowanie efektywne)

Dodam, że u mnie program CPU-Z pokazuje HTT z przecinkiem (275,5). U Was też może tak być…

Czasem trzeba podnosić napięcie na RAM, czasem na chipset płyty głównej.

Można też bardziej szczegółowo sprawdzić MAX OC dla poszczególnych komponentów, ale na to trzeba więcej czasu. Dla zainteresowanych:

1. Test max FSB Płyty głównej - szukasz jak największej stabilnej wartości FSB (u mnie 370MHz)

Zmniejszasz mnożnik procesora (np. z 11,5 do dajmy na to - 7) -zwiększając jednocześnie (CPU Frequncy MHz -stadardowe to 200MHz) do takiego stanu, aż komp będzie się zawieszał albo w ogóle się nie włączy. Najpierw ustawiacie na 280Mhz, i jak komp się włączy to jedziecie wyżej, ale już co 10MHz. W ten sposób szybciej znajdzie się maxymalne ustawienia. Wszystko to bez podnoszenia napięcia na CPU. Jeśli zacznie się coś dziać to zmieniasz napięcie proca (o 0,025V - najbliższe temu, które było przed O/C, ewnetulanie nie większe niz 15-18% od stadardowego). Jeśli to nie pomoże to jest to juz koniec FSB płyty.

2. Test max RAM -szukacie jak największej wartości MHz dla pamięci.

Zmniejszacie mnożnik procesora (np. na 9), dzielnika RAM-u nie ruszacie (u mnie 800MHz)- idziecie do góry z FSB na timingach pamieci CL5 (u mnie domyślne) i patrzycie przy jakich wartościach komp nie wstaje. Lecicie co 10MHz. Po (Najlepiej przeprowadzać test programem MemTest86+) - gdy komp się włączy sprawdzacie za pomocą CPU-Z wartość pamięci.

3. Test procesora

Zmniejszacie dzielnik pamięci (z 800 na 533), mnożnika procesora nie ruszacie - lecicie do góry z FSB.

Rozumiem. Też do Ciebie napisze. :stuck_out_tongue: Przyznam szczerze. Próbowałem kiedyś, ale nie udało się. :? Komputer co chwile się resetował. Widocznie był niestabilny…

Czekamy. :wink:

To i ja się dołącze do tematu…

HT daję na 800, Ram na 533:

cpuzxj1.jpg

Nie mogę więcej podkręcić… bios wywala, że oc is failed, reset i normalne ustawienia… Jak powinieniem ustawić pamięci i HT?

z tego co widzę, to pamięci masz nadal ustawione na 667. Gdyby były na 533 to przy takim HTT miałyby 325,9 (651,8MHz). Teraz mają 372,5 (744,9MHz) !!

Co do poradnika, na moim asrocku nie da się podnosić napięcia, także mam małe szanse na upieczenie czegoś jak źle pójdzie ?

a co ma iść źle. Skoro nie będziesz podnosił napięć (nie możesz) to tym bardziej nic się nie stanie. :stuck_out_tongue: Podnoś stopniowo HTT do momentu, aż zacznie sypać błędami, obniż o 5 MHz - potestuj i jak będzie ok to zostaw…

To tak pokrótce…