Kłopoty z zasilaniem w czasie startu komputera


(dziadek Jur) #1

Mam dziwny problem w komputerze wnuka. Płyta EP31-DS3L,procesor dual-core E5200,zasilacz Pentagram Silent Force 430 W,karta graficzna MSI Geforce N96000GT,pamięci 2 GB ,dwa dyski i dwa napędy.Przez 1,5 roku komputer startował i chodził bezproblemowo ale od pewnego czasu żeby załączyć napięcie trzeba startować go nieraz kilkakrotnie.Po wciśnięciu power słychać start wentylatorów,karty graficznej itp. zapalają się kontrolki i po chwili komputer przestaje pracować.Trzeba ponawiać power,aż w końcu zaskoczy i pracuje normalnie.Niestety coraz częściej trzeba ten power powtarzać kilkakrotnie.Może ktoś spotkał się z podobnym problemem i potrafi dać sensowną radę?Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki i z góry dziękuję.


(ybu) #2

Przeczytaj i sprawdź czy nie występują TAKIE objawy.


(Kamilkg) #3

Do tego na początek sprawdź napięcia zasilacza, i podmień jak masz możliwość na jakiś inny zasilacz i zobacz co się dzieje :slight_smile:


(Heyapi) #4

Na 100% czeka Cię wymiana zasilacza i zrób to jak najszybciej i nie eksperymentuj tak dalej. Jak będziesz miał mozliwość to rozkręć go i zobaczysz napuchnięte (wysuszone) kondensatory elektrolityczne. Chyba że znasz się na tym lub znasz kogoś to wymiana tych kondensatorów to "groszowa sparawa" (około 1-5 zł.). Dla pewności sprawdź jeszcze kondensatory (czy nie sa napuchnięte) na mobo w pobliżu procesora tak jak to zaproponował kolega wyżej ybu. Pomiar samego napięcia może nic nie dać bo wyniki mogą być narazie w normie, ale przetwornica zasilacza ma problemy ze wzbudzaniem się.


(dziadek Jur) #5

Dziękuję za szybkie podpowiedzi.Nie pocieszyliście mnie,he,he.Wniosek nasuwa się sam jako,że dziadek jest sponsorem trzeba szykować kasę.No chyba,że okaże się coś bardziej prozaicznego.Sprawdzić kompa mogę najwcześniej jutro.


(Chojinka) #6

a nie wykręciłeś proca za bardzo?


(dziadek Jur) #7

chojinka,ten komputer jest w gestii dziecka,któremu jeszcze obce jest pojęcie "kręcenia procka".Sprzęt ma ok 2 lat i nie jest mocno eksploatowany,wszystkie części w nim są nowe.Chyba,że teraz produkują szajs,bo mój komp 6 letni hula jakby wczoraj złożony.

-- Dodane 13.12.2010 (Pn) 20:29 --

Informacja dla zamknięcia tematu.Jednak przyczyna była bardzo prozaiczna.Zacinający się mikrowłącznik przycisku power w obudowie.Po wymianie komputer odzyskał sprawność i jest OK.Opatrzność czuwa nad dziadkiem,spora kasa zaoszczędzona.