Klucz licencyjny z rejestru

(Anna Wegrzynowska) #1

Witam,

mam niemały problem....Na laptopie jest zainstalowana oryginalna Vista,nalepka jest kompletnie nieczytelna,dysk padł i naprawić systemu nie ma jak.No a płyt odzyskiwania systemu kolega nie zrobił - no bo po co :slight_smile: czy jest możliwość wyciągnięcia klucza licencyjnego z niedziałającego systemu Vista? Proszę o pomoc!!

(Tomek Matz) #2

Sam tego nie próbowałem, ale biorąc pod uwagę źródło informacji, ten sposób powinien zadziałać.

No ale skoro dysk Ci padł to nie wiem ile da się zrobić. Musisz poczekać na wypowiedź kogoś kto zajmuje się odzyskiwaniem danych.

(MaRa) #3

Nie za bardzo. Preinstalowane systemy są na innym kluczu, nie wymagającym aktywacji. Instalacja na tym kluczu sprawi, że system będzie się domagał aktywacji, ale się nie powiedzie.

Zdaje się, że działa to na takiej zasadzie, że w BIOSie jest podpis cyfrowy, a w preinstalowanym systemie certyfikat, i na tej podstawie system wie, że jest na właściwym modelu komputera. Nie wiem, jak odzyskać certyfikat z systemu i przekopiować do nowego.

(Redghost) #4

Poczytaj tą dyskusję może coś pomoże: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1549038.html

(Gregorsi) #5

Co to za laptop? Jaka Vista?

Poczytaj sobie o aktywacji systemów preinstalowanych, używany jest do tego klucz zbiorczy OEM (OEM SLP).

Do aktywacji potrzebny jest klucz zbiorczy(da się poszukać w internecie) i certyfikat(może jest na twoim dysku).

Nie potrzeba połączenia z internetem, aktywacji można dokonać poleceniem slmgr (przeczytaj sobie help).

(Tomek Matz) #6

A to nie jest tak, że wszystkie płyty instalacyjne Windows Vista są identyczne. To klucz licencyjny decyduje o tym jaka wersja systemu zostanie zainstalowana? Czyli można użyć obojętnie jakiej płyty Windows Vista, a następnie wklepać po prostu otrzymany z komputerem klucz OEM, w którym jest niejako zaszyta informacja o tym jaka wersja systemu ma zostać zainstalowana. Jedyne ograniczenie w przypadku klucza OEM to to, że reinstalację można wykonać tylko i wyłącznie na tej samej maszynie (czytaj płycie głównej). Jeśli chodzi o aktywację to nie widzę przeszkód, dla których miałaby być niemożliwa. Przecież klucz jest oryginalny. Przeglądając na szybko internet natrafiłem na tematy, w których ludzie pisali, że mieli problem z aktywacją przez internet. W takiej sytuacji trzeba wykonać aktywację telefoniczną, z którą problemów nie było.

Ale podkreślam ... Mówię na podstawie tego co dziś czytałem, więc jeśli jestem w błędzie, to chętnie posłucham jak to jest w praktyce :wink:

(Gregorsi) #7

Nie każdy większy producent komputera dostarcz obraz systemu zmodyfikowany i dostosowany dla potrzeb firmy, najczęściej aktywowany.

Na płycie jest obraz konkretnej wersji Windows, ewentualnie obrazy w kilku wersjach (ze sterownikami, bez sterowników itp...).

kolega aigi01 nie ma klucza.

(Tomek Matz) #8

Słuszna uwaga. Ale załóżmy, że mam płytkę Windows Vista, która nie została zmodyfikowana (czytaj nie zawiera ona plików aktywacyjnych, w których zaszyty jest już jakiś klucz licencyjny). Moje pytanie brzmi czy korzystając z tej płytki mogę zainstalować system używając klucza OEM, który dostałem z laptopem? Z tego, co czytałem wydaje mi się, że tak. I z samą aktywacją również problemów być nie powinno.

Yep, w pierwszym swoim poście niby pisałem jak taki klucz można odzyskać. Nie patrzyłem jednak jak programy, które służą do tego celu można uruchomić. Czy np. można z nich zrobić coś w stylu Live CD, czy konieczne jest ich zainstalowanie na działającym systemie (jeśli to drugie to ten sposób na odzyskanie klucza odpada).

EDIT: Można by kombinować w ten sposób. Zrobić kopię rejestru przy użyciu jakiegoś Live CD Linuxa np. na pendrive. Następnie zainstalować jeden z programów służących do odzyskiwania klucza licencyjnego na jakiejś działającej instalacji Windows i użyć go na tej kopii rejestru. Coś takiego udało się uzyskać tutaj: http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=8140473#post8140473. No ale to wszystko przy założeniu, że uda się odzyskać rejestr z tego padniętego dysku.

(Gregorsi) #9

@matzu

Możesz aktywować system kluczem z naklejki na komputerze, jeżeli to robisz pierwszy raz pójdzie aktywacja przez internet, po kilku takich aktywacjach będzie konieczna aktywacja telefoniczna w MS. Oczywiście musisz zainstalować wersję systemu zgodną z kluczem.

Jeżeli system był preinstalowany to wydłubiesz klucz zbiorczy, za pomocą tego klucza nie powiedzie się aktywacja przez internet, ani telefoniczna. Za pomocą tego klucz można dokonać aktywacji offline, należy wówczas posiadać certyfikat (podpis elektroniczny plik z rozszerzeniem xrm-ms) zgodny z płytą główną (biosem).

(Tomek Matz) #10

Masz na myśli OEM, Retail ?

Rozumiem. W google wyszukałem niby aplikację, która robi kopię plików aktywacyjnych systemu i później pozwala na ich przywrócenie na świeżej instalacji (ale post był z 2008, więc linku nie podaję). No ale jakoś ta aplikacja musi działać, więc pytanie, gdzie jest ten ceryfikat, o którym mówisz i czy potrzebne są jeszcze jakieś pliki :).

(Gregorsi) #11

@matzu

Potrzebny jest tylko plik *.xrm-ms i klucz OEM SLP.

Aktywacji dokonujesz komendą slmgr

slmgr /ipk KLUCZ-PRODU-KTUXX-12345-12345

slmgr /ilc "C:\sciezka\do\pliku\certyfikat.xrm-ms"

(Tomek Matz) #12

Dzięki za info. Sporo mi się wyjaśniło (myślę, że autorowi tematu też). Jeszcze tylko jedno pytanie, które w sumie przed chwilą zadałem, ale mogłeś przeoczyć.

Przez wersję masz na myśli płytkę OEM, Retail (i jakie tam jeszcze są) ? Niby czytałem, że płytkę Retail można tak przerobić, żeby przyjmowała klucz OEM.

(Gregorsi) #13

Przerabianie płyt jest nie zgodne z licencją MS.

Najbezpieczniej pożyczyć od kogoś znajomego OEM.

(Tomek Matz) #14

OK, Wszystko jasne. Dzięki za wyjaśnienie.

PS Teraz tylko pytanie na ile te wszystkie informacje (a zebrało się ich trochę) przydadzą się autorowi tematu.

(Anna Wegrzynowska) #15

Dziękuje za liczne odpowiedzi :slight_smile:

(Pbk24) #16

Może po prostu prześlij dysk do jakieś firmy, która pomoże odzyskać ci dane. Koszty takiej usługi nie są aż tak wygórowane.

Np. na FAVORE.pl jest sporo ofert firm trudniących się odzyskiem.

http://www.favore.pl/cat151319_odzyskiw ... anych.html

Są propozycje po 50 zł i 100 zł. Jak masz inne cene dane -unikalne fotki, to warto spróbować je odzyskać.

(Anna Wegrzynowska) #17

system w końcu stanął na nogi ale kuleje bo dysk ma błędy,trzeba przewalić na inny , recovery dysk ani rusz - błędy programowe,jak wyciągnąć z rejestru klucz,bo juz sie pogubilam,key finder da rade?

-- Dodane 13.12.2010 (Pn) 14:39 --

dal rade:)