Klucz na płycie windowsa 7

witam

mam plyte windowsa 7 home premium 32 bity od DELLA. podczas instalacji nie było możliwości wpisania klucza z nalepki, która jest przyklejona na komputerze. Jak się okazało system jest aktywowany. Sprawdziłem klucz, różni się od tego z naklejki.

I teraz pytanie, zmieniać klucz na ten z naklejki czy nie? I drugie, co będzie jeśli pożyczę płyte z systemem koledze?

Lepiej nie zmieniać.

Próba instalacji na innym komputerze najprawdopodobniej się nie uda, a jeśli uda, to system będzie nieaktywowany i nie da się go aktywować.

System z tej płyty rozpoznaje klucz cyfrowy zapisany w BIOSie.

MaRa, myślę, że masz rację. Komputer (laptop) mam od Della i płytke z systemem też mam od Della, na której pisze, że służy ona TYLKO do przeinstalowania systemu na komputerach marki Dell (tak sądzę, bo napis jest po angielsku).

To klucz na naklejce do czego mi jest potrzebny? Mógłbym go użyć do komputera stacjonarnego innej firmy?

A jeśli kumpel będzie miał własny klucz, tylko będzie z mojej płyty instalował, to będzie w stanie aktywować swój windows?

Dodane 23.03.2012 (Pt) 22:42

Taka jest naklejka na kopercie płyty.

Może mi ktoś objaśnić co jest dokładnie to COA? Z tego co zrozumiałem jest to ten klucz z naklejki pod komputerem.

COA - znaczy się że ten klucz możesz użyć tylko na tym komputerze :slight_smile:

Instalować możesz z płyty którą z neta ściągniesz, bo ta którą dostałeś to backup twojego systemu a nie czysty instalator.

Oba klucze są poprawne. I ten na którym działa system i ten na naklejce. Generalnie nie należy zmieniać klucza produktu, jeżeli ten działa.

Naklejka świadczy o legalności Windowsa OEM, a klucz może być inny.

Backup? To jeśli tak, to bardzo uszczuplony. Jak pamiętam przy pierwszym uruchomieniu laptopa wszystko było już zainstalowane i spersonalizowane, nawet użyteczność niektórych programów była mi nie znana.

Teraz po formacie, to jedynie co zauważyłem to została kompozycja Della, która nawet domyślnie nie jest ustawiona. W Programach lista jest pusta, żaden sterownik nie jest zainstalowany.

Nie będę się kłócił, że płyta windowsa nie jest modyfikowana. Na pewno producent dołożył coś od siebie, np autoryzacje klucza z biosu.

Tylko najbardziej mnie dziwi, czemu inny klucz mam “zapisany” na biosie, a inny na naklejce.

Z tego co się dowiedziałem przed formatem, na daną serie modelu laptopa dają jeden klucz do wszystkich. A już przy reinstalacji systemu podać trzeba osobisty klucz z naklejki, którego trzeba aktywować przez telefon bo przez internet nie zawsze przejdzie.

I tu pytanie do osoby która się orientuje w tej kwestii

Jeśli bym aktywował klucz z naklejki przez telefon, to w biosie ten klucz by się zmienił? Czy w biosie ten klucz jest przypisany na stałe?

Jest na odwrót, Radek68 ma rację- klucz na naklejce jest kluczem który DELL dostał jako licencja OEM MOLP ( to tak jakby duża prywatna firma kupiła do swoich komputerów licencję zbiorową, inne firmy informatyczne robią tak samo np. Corel, AutoDesk), natomiast klucz z płyty jest Twoim osobistym,tylko i wyłącznie dla Twojego komputera i ten numer jest wpisany w BIOSie, dlatego system jest od razu aktywny po zainstalowaniu. Dodam jeszcze że na płycie dołączonej do komputera jest cały system ale w takiej postaci nagrany ( np. wgrane sterowniki od sprzętu znajdującego się tylko na tym komputerze) żeby nie można było go włożyć do innego komputera i wgrać jako czysty system.

Ja mam na TOSHIBIE też dwa klucze.

@plasmat

Klucze na certyfikatach COA (jak je zwiesz: naklejkach) są niepowtarzalne.

Klucz odczytany po zainstalowaniu z fabrycznej płytki Windows od Della jest taki sam dla całej serii sprzętu - jest powtarzalny.

Recovery z Twojej TOSHIBY bez problemu zadziała w innym egzemplarzu tego samego modelu a nawet w modelach pokrewnych (o zbliżonej konfiguracji) i jeśli tylko na sprzęcie będzie naklejka COA z tą samą wersją systemu to wszystko będzie legalne.

@c3rsH

Płytka jaką zdobyłeś to tylko instalator systemu Windows spersonalizowany przez Della i ma to niewiele wspólnego z recovery. Do kompletu brakuje jeszcze nośnika ze sterownikami i oprogramowaniem.

:roll:

No i warto dodać, że w BIOSIE nie ma żadnego klucza produktu. Jest on na płytce, razem z instalką Windowsa. W BIOSIE jest tylko tabela SLIC, która umożliwia aktywację na kluczu z płyty, bez połączenia z Microsoftem.

Za dużo nie wiedziałem pisząc wątek, teraz jeszcze bardziej się pogubiłem.

Wiem, że płytka to windows 7 home premium 32 bity bez mozliwosci zmiany wersji, za to z langpacks. Nie ma na nim żadnych sterowników do mojego netbooka. Instalowałem system z USB.

Jeśli na innym komputerze nie mógłbym zainstalować, to co stawi opór? Płyte zamawiałem osobno rok po kupnie netbooka.

Jeśli klucz jest zapisany na plycie, to jeśli pożyczyłbym 10 osobom którzy mają jakiegos laptopa z firmy dell, to wszyscy bysmy mieli ten sam klucz? (na plycie napisane jest, ze plyta sluzy do reinstalacji tylko na komputerach firmy Dell, nie konkretnego modelu).

Silber, także uważam że to nie płyta recovery. A sterowniki ściągnąłem na drugim laptopie z internetu.

Kupując komputer z preinstalowanym systemem windows wygląda to tak:

Na płycie oem’a oraz partycji ukrytej masz system który:

  • Aktywuje się sam, bez internetu, bez telefonów.

  • Aktywuje się na podstawie:

Tablicy SLIC tzw. SLP 2.1 w biosie http://en.wikipedia.org/wiki/System_Loc … stallation

certyfikatu DELL’a który jest cyfrowo podpisany i który z płyty/partycji jest wrzucany do zainstalowanego systemu.

Klucza OEM SLP - nie jest to klucz unikalny. Miliony delli z np. home premium mają zainstalowany system na jednym kluczu.

Tak więc aby twoja płytka aktywowała komputer kolegi, kolega musi mieć tablice SLIC/SLP z oem id DELL’a w wersji 2.1

Jak nie ma tablicy slic, to system się nie zaktywuje.

To co jest na naklejce czyli COA SLP jest zwykłym kluczem oem, aktywuje się go telefonicznie lub przez internet - taki klucz nigdzie nie jest wykorzystywany, jest tylko dowodem na legalny win. Może postawić czysty system i takim kluczem aktywować system (nawet na dowolnym komputerze - co będzie oczywiście niezgodne z licencją)

mmi, dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Bardzo szczegółowo i dokładnie to opisałeś.

Nie będę nic zmieniał. Z tego co napisaliście to jest to legalne więc tak zostawie. A klucz na naklejce zostawie na przyszłość ^^

Pozdrawiam i dziękuje jeszcze raz.