Knoppix nie widzi dysku C

Witam. Zacznę od początku. Któregoś pięknego dnia po uruchomieniu mojego laptopa (był na nim Windows XP) otrzymałem komunikat “Błąd ładowania systemu operacyjnego”. Windows był zainstalowany na dysku C. Jest tam trochę danych, na których mi bardzo zależy i które chciałbym przenieść na dysk D. Dowiedziałem się, że jest to możliwe dzięki użyciu Knoppixa. Zaznaczam tu z góry, iż nigdy nie miałem do czynienia z Linuxem i kompletnie nie wiem jak go używać :slight_smile: . Odpalam Knoppix z CD i widzę partycję dysku D - o nazwie sda5. Czyta wszystkie pliki bez problemu… ale nie ma partycji C… co teraz mogę zrobić? Proszę o pomoc, jak sprawić by ta partycja się pojawiła,albo jakiś inny sposób na odratowanie danych z partycji C.

Która wersja Knoppiksa?

Ponadto, uruchom terminal i pokaż wynik poleceń (jako root):

fdisk -l

oraz

uname -a

Knoppix V6.4.4

Dysk /dev/ sda: 60.0GB, bajtów 60011642880

głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 7296

Jednostka = cylindrów, czyli 16065 * 512 = 8225280 bajtów

Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512

Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach 512 / 512

Identyfikator dysku: 0x89db89db


Urządzenie Rozruch Początek Koniec Bloków ID System

/dev/sda1 * 1 1912 15358108+ 7 HPFS/NTFS

/dev/sda2 1913 7296 43246980 5 Rozszerzona

/dev/sda5 1913 7296 43246948+ 7 HPFS/NTFS

Linux Microknoppix 2.6.37 #13 SMP PREEMPT Sun Jan 23 23:54:32 CET 2011 i686 GNU

Linux

Wszystko wykonuj w konsoli jako root. Najpierw utwórz katalog WINDOWS w katalogu /mnt:

mkdir /mnt/WINDOWS

Zamontuj partycję /dev/sda1 w katalogu /mnt/WINDOWS:

mount -t ntfs /dev/sda1 /mnt/WINDOWS

Powinien pokazać Ci się komunikat: mount: uwaga: /mnt/WINDOWS wygląda na zamontowany tylko do odczytu. - więcej nie trzeba, z tej partycji potrzebujesz tylko skopiować pliki. Następnie sprawdź czy na partycji "D : " możesz zapisywać/tworzyć pliki. Jeśli nie utwórz sobie w katalogu /mnt katalog PARTYCJA_D:

mkdir /mnt/PARTYCJA_D

Odmontuj /dev/sda5 z obecnego punktu montowania:

umount /dev/sda5

… i zamontuj ją za pomocą sterownika ntfs-3g poleceniem:

ntfs-3g /dev/sda5 /mnt/PARTYCJA_D

. Uruchom midnight commander w konsoli:

mc

i skopiuj pliki z C na D.

Wpisuje mount -t ntfs /dev/sda1 /mnt/WINDOWS i wyskakuje:

NTFS signature is missing.

Failed to mount '/dev/sda1': Zły argument

The device '/dev/sda1' doesn't seem to have a valid NTFS.

Maybe the wrong device is used? Or the whole disk instead of a

parition (e.g. /dev/sda, not /dev/sda1)? Or the other way around?

Niestety muszę cie zmartwić, ale wygląda na to że partycja jest uszkodzona (jako ze Knoppix wykrywa “dysk D”, a próba zamontowania jej kończy się błędem). Poszukaj w google o naprawie partycji NTFS (ja się na tym nie znam to ci nie pomogę).

Czy dzięki takiej naprawie uda się odzyskać chociaż część plików?

Spróbuj z roota:

ntfsfix /dev/sda1

a potem dopiero zamontuj.

O rety! Z ciekawości włożyłem windowsową płytę i wyskoczyło mi Partycja 1: Nowa . Jak to jest możliwe? Że mi całą partycję zjadło? Zaznaczam że partycja D działa normalnie… chkdsk stwierdził że wolumin posiada przynajmniej jeden nieodwracalny błąd. Czy da się jakoś przywrócić dane z tej partycji, lub chociaż część? Proszę o pomoc… :frowning:

Próbowałeś to co napisałem wyżej?