Kodeki do filmów

Witam

Poszukuję odpowiednich kodeków do filmów dla takiej specyfikacji PC:

Intel Core2Duo E2160 1.80 GHz

2 GB ram

Geforce GT 630 1 GB

Soundmax HD Audio

Windows XP SP3

Zależy mi na oglądaniu filmów w HD bez ściny, a zacina nawet w vlc playerze (chyba, że trzeba go jakoś dobrze skonfigurować, próbowałem ale nic to nie dało). Oprócz tego podczas oglądania filmów w innej jakości niż HD np. w Best Playerze lub SubEdicie film działa płynnie np. przez 40 min po czym zaczyna się ścinać.Instalowanie paczki kodeków typu k lite też nic nie pomagało a wręcz pogarszało (dodatkowo zacinający się dźwięk itp.). Problemem może też być zintegrowana dźwiękówka bo aby gra działała płynnie lub aby nie trzeszczał dźwięk muszę zmieniać przyśpieszanie sprzętowe. Jak ktoś mógłby mi pomóc to byłbym wdzięczny.

Zobacz program VLC, posiada wbudowane kodeki. http://www.dobreprogramy.pl/VLC-media-p … 13060.html

http://www.dobreprogramy.pl/Media-Playe … 12469.html

Znakomity Kmplayer posiada wbudowane wszystkie potrzebne kodeki

http://www.dobreprogramy.pl/KMPlayer,Pr … 12538.html

a ja polecam PotPlayer http://www.dobreprogramy.pl/PotPlayer,P … 22586.html też ma niezbędne kodeki :slight_smile:

U mnie VLC działa znakomicie jeszcze nie natrafiłem na taki film którego by nie odtworzył fakt mam windows 7 64bit ,ale to różnicy znaczącej chyba nie robi.Odinstaluj wszystkie kodeki wyczyść system np: ccleaner,odkurzacz,jetclean zainstaluj sam odtwarzacz VLC nie ma bata musi śmigać.Najlepiej też by było zrobić reinstalację systemu bo może być już zaśmiecony rożnymi błędami itp.Mogą też występować wirusy i nie będzie działać prawidłowo.

Pozdrawiam.

Chyba żaden z kolegów powyżej nie przeczytał uważnie pierwszego postu bo wszyscy powklejali swoje standardowe odpowiedzi z ulubionymi odtwarzaczami (jedynie izok1980 dał sensowne rady).

sniegi , jaką wersję paczki K-Lite instalowałeś?

Z paczek K-Lite najlepsza jest wersja Mega (http://www.dobreprogramy.pl/KLite-Mega- … 18588.html) bo ona zawiera najwięcej kodeków i tylko ona zawiera kodeki dedykowane do dekodowania formatów najczęściej stosowanych przy filmach HD (zobacz ur=[http://www.codecguide.com/klcp_contents_comparison.html]K-Lite Codec Pack: Comparison of contents).

Pozostałe wersje mają mniej kodeków i wszystko ciągną na ffdshow który jest kiepskim kodekiem (nie będę się teraz wdawał w wyjaśnianie dlaczego ale to może być przyczyną twoich problemów).

Druga kwestia to jaką masz ustawioną rozdzielczość ekranu na monitorze na którym odtwarzasz filmy?

Może się to wydawać bez związku ale jednak im masz ustawioną większą rozdzielczość tym większe jest obciążenie kompa przy odtwarzaniu filmów i to może powodować że obraz będzie się ciąć.

Jak obraz filmu się tnie to spróbuj ustawić mniszą rozdzielczość ekranu.

Kolejna sprawa to wyjście video jakiego używa odtwarzacz.

Najlżejsze dla kompa jest wyjście Overlay Mixer i ono powinno być najlepsze na WinXP (ALLPlayer w trybie dla słabszych komputerów na WinXP ustawia właśnie to wyjście).

Dodane 07.04.2013 (N) 8:00

Co do karty dźwiękowej wydaje mi się że nie powinna mieć ona znaczenia jeśli działa poprawnie.

Jakie masz ustawione dla nie przyspieszenie sprzętowe?

Dla sprawnego sprzętu powinno się ustawiać pełne przyspieszenie a jak na pełnym coś jest nie tak to może to sugerować uszkodzenie karty.

Problemem dla filmów może jeszcze być u ciebie słaby procesor, 1.80 GHz to trochę mało a to że ma 2 rdzenie nie ma znaczenia bo kodeki nie potrafią tego w pełni wykorzystać.

Podobnie dobra karta graficzna nie ma tu takiego znaczenia bo kodeki nie wykorzystują jej mocy w pełni (moc kart obecnych graficznych skupia się głównie w funkcjach nieużywanych przy odtwarzaniu filmów).

Dodane 07.04.2013 (N) 8:14

Co do mnie to ja odtwarzam filmy HD na monitorze z ustawioną rozdzielczością 1920x1080 w ALLPlayerze i daje on radę (w trybie dla słabszych kompów; kodeki używam z liveupdate ale K-Lite Mega też powinno się sprawdzić) tylko że ja mam procesor 3GHz więc mam sporo mocniejszego kompa (mimo że mam sporo słabsza kartę graficzną).

Mam jeszcze netbooka o podobnych parametrach co twój komp ale tam mam procek 1.6GHz i tylko 1GB pamięci i to jest za mało dla filmów w wyższych jakościach.

Są szanse że jak wyczyścisz kompa ze śmieci i wirusów jak napisał kolega wyżej oraz ustawisz w odtwarzaczu odpowiedni tryb wyjścia, zastosujesz odpowiednie kodeki i ustawisz mniejszą rozdzielczość ekranu to filmy będą ci chodzić płynnie.

Co do VLC to on korzysta tylko z własnych kodeków i nie da się tego zmienić a są one oparte na projekcie ffmpeg (ffdshow też jest na nim oparty) który nie jest najlepszy.

Proponowałbym wybrać jakiś odtwarzacz który może korzystać z kodeków zainstalowanych w systemie (np. ALLPlayer) i zainstalowac paczkę K-Lite Mega.

sniegi , po pierwsze tak jak Ci już izok1980 , napisał odinstaluj wszystkie kodeki i przeczyść system CCleneaner’em lub czymś podobnym.Potem sprawdź po kolei czy któryś z playerów które tu chłopaki wymienili z wbudowanymi kodekami będzie działał bez ścinek.Ważne jest żeby była włączona akceleracja przez kartę graficzną (DVXA) przy filmach HD\FHD bo procek masz trochę słaby i może nie wyrabiać.Możesz też zainstalować Ffdshow a do tego Hali media spliter (kontener MKV) i AC3filter, to powinno Ci umożliwić odtwarzanie wszystkich filmów w każdym playerze. Ponadto nie robi takiego bałaganu jak te wszystkie mega pakiety i lepiej sprawdza się lepiej na słabszych konfiguracjach.Co byś nie wybrał (player lub ffdshow) upewnij się w opcjach że masz włączoną akceleracje).Aktualizacja sterowników a w szczególności audio też może pomóc.

W WinXP akceleracja przy odtwarzaniu filmów w zasadzie nie istnieje więc nie ma co liczyć na cuda ale warto żeby było to włączone.

Nie do końca się z tym zgodzę.

FFDShow faktycznie odtwarza prawie wszystkie formaty ale nie zawsze poprawnie i w przypadku niektórych formatów bardziej obciąża kompa niż inne kodeki.

Co do twierdzenia że paczki kodeków robią bałagan to jest to mit, jeśli masz tylko jedną paczkę i jej się trzymasz to nie będzie bałaganu.

Bałagan robi się dopiero gdy instalujesz kilka paczek jednocześnie (często powstaje konflikt konfiguracji lub konflikt wersji) lub zmieniasz paczkę bez czyszczenia pozostałości po poprzedniej (ich deinstalatory nie czyszczą po nich pozostałości poprawnie).

Co do sterowników to kolega ma rację żeby upewnić się że są poprawnie zainstalowane i możliwie najnowsze (choć nie zawsze najnowsze są lepsze).

Zanim się palnie głupotę, warto najpierw sprawdzić:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 9570c.html

scripter1 , no mi tam akceleracja na XP jak jeszcze miałem spokojnie działała.Pakiety kodeków to taki przerost formy nad treścią, instalują dziesiątki niezależnych i w większości przypadków niepotrzebnych kodeków.Ffdshow to zestaw filtrów z zebranymi w jednym miejscu z ustawieniami osobno dla audio, video i właśnie dla DVXA.W większości przypadków działają lepiej na słabych kompach ale to fakt z niektórymi formatami może sobie gorzej radzić niż “wyspecjalizowany” kodek.Dlatego na przykład do AC3 poleciłem coś innego bo pamiętam że pod XP nie mogłem zmusić FFdshow do odtwarzania dźwięku wielokanałowego na wszystkich głośnikach.Oczywiście to tylko moje zdanie i nie mam zamiaru kłócić się o wyższość jednego rozwiązania nad drugim bo to sprawa indywidualna i co u mnie działało nie musi się sprawdzić na innym komputerze.

yorkfield25 , ten screen nic nie znaczy. U mnie też niby DXVA jest włączone ale nie zmienia to faktu że i tak większość pracy odwala CPU a nie GPU.

Spędzam wiele godzin na testowaniu odtwarzaczy i kodeków ale nie udało mi się zmusić mojej karty graficznej (GT240) do większego zaangażowania w dekodowanie video i odciążenie cpu, XP po prostu nie potrafi dobrze wykorzystywać akceleracji sprzętowej gpu przy odtwarzaniu.

Nie twierdzę że nie działa wcale, może niektóre kodeki trochę lepiej to wykorzystują niż inne ale cudów to nie zdziała.

W kwestii ilości kodeków w paczce to uważam że jak jest ich więcej to lepiej bo odtwarzacz może sobie wybrać jakiego kodeka użyć do danego pliku.

Ale oczywiście odtwarzacz musi mieć różną kolejność preferowanych dekoderów nie tylko dla różnych formatów ale też dla różnych parametrów danego kodowania użytego w pliku.

Nie wiem czy wszystkie programy mają tak rozbudowany mechanizm doboru kodeków (pewno nie wszystkie) ale niektóre na pewno tak.

Sam pomału przekonuję się do zainstalowania tego: http://www.sciagnij.pl/programy/p/Windo … ayer/13080