Kodeki video formatu .avi. Który najlepiej wybrać, dlaczego i jakie są różnice?


(szpon5) #1

Witam :slight_smile:

Kiedy konwertuję film do formatu AVI programem Freemake Video Converter, to mam do wyboru trzy kodeki video: H.264 , XVID oraz MPEG4. Który najlepiej wybrać, żeby jakość filmu była jak najlepsza oraz film najpłynniej działał? Może być skutkiem zwiększonego rozmiaru filmu, ale zależy mi na jak najlepszej jakości i płynności filmu.

 

Który do tego zadania z tych trzech kodeków będzie najlepszy i dlaczego? Bardzo bym prosił o uzasadnienie czemu ten akurat kodek i czym się różni od pozostałych.


(bart86) #2

XVID da ci najmniejszy rozmiar, jest to kodek stratnej kompresji jakość obrazu może ulec pogorszeniu w zależności od ustawień

MPEG4 oferuje lepszą jakość i większy rozmiar

H.264 to również lepsza jakość i większy rozmiar, kodek często spotykam w plikach MKV

 

przy AVI często widuje XVID lub MPEG4


(szpon5) #3

Ok, czyli XVID odpada. A Między MPEG4 a H.264, to z tych dwóch który zaoferuje lepszą jakość filmu?


(Fafrocel) #4

 

Wprowadzasz w błąd. Najlepszą jakość przy tej samej wielkości da h264, najmniejszy rozmiar przy tej samej jakości również daje h264. Ale jest to kodek najbardziej wymagający i obciążający przy odtwarzaniu, również nie powinno się go wrzucać do .avi, lepszy dla h264 jest .mkv .mp4.


(szpon5) #5

Czyli H.264 z tych wymienionych jest najlepszy, jednakże lepiej go nie dawać na AVI. Za to MPEG4 jest lepszy niż XVID, ale odrobinkę gorszy od H.264 i można go dawać do AVI.

 

Dzięki bardzo za odpowiedzi :slight_smile: