Kodeki wideo do obsługi 4K


(Vereicon18) #1

Proszę o poradę. Mam laptopa z Windows 8.1.

Nie wiem jakie kodeki (a może też odtwarzacz potrzebny) do obsługi 4k (UHD).

Mam narazie oprócz Windows Media Playera Power DVD 10.


(Frog) #2

Na początek napisz jaki model laptopa posiadasz.


(Vereicon18) #3

Lenovo ThinkPad T540p


(oggi21) #4

VLC 2.1

Media Player Classic + K-Lite Codec Pack

DivX Player


(Vereicon18) #5

Wszystkie 3 czy starczy MPC+K-Lite Codec Pack Full ?


(oggi21) #6

Wystarczy jeden, podałem trzy najbardziej popularne.


(Vereicon18) #7

I na pewno obsługują rozdzielczość 4K?


(agaopo) #8

http://www.dobreprogramy.pl/KMPlayer-3.5-z-obsluga-filmow-w-rozdzielczosci-4K,News,38804.html


(Vereicon18) #9

Widziałam już ten program i w opisie jest notatka, że miał dużo błędów, które zostały poprawione. Trochę mam lęku ile ich zostało.

 

Wolałabym Media Player Classic + KLiteCodecPack - czy ktoś z was wie, czy na pewno obsłuży rozdzielczość 4K?

 

Może możecie mnie (krótko chociaż) poinstruować jakie opcje zaznaczyc przy konfiguracji K Lite Codec Pack.

W opisie jest informacja, że konfiguracja jest trudna. Instalowałam go już kilka razy w innych systemach, na innych komputarach i zawsze było jakieś zamieszanie: problemy z napisami, z dźwiękiem i inne, których nie pamiętam. Drobne jakieś ale koledzy ich nie mieli.

Wskazówki mile widziane! Będę bardzo wdzięczna.


(Maha) #10

@ agaopo: z tego co się orientuję, to KMPlayer (chociaż dość dawno nie używałem, ale kiedyś bardzo lubiłem) przy instalacji dorzuca jakieś śmieciowe aplikacje, a i podczas odtwarzania potrafi sypnąć reklamą.

 

@ JadziaW: jeżeli jeszcze nie zainstalowałaś całego KLiteCodecPack, to na wszelki wypadek zainstaluj sam Media Player Classic - Home Cinema (MPC-HC): http://www.videohelp.com/tools/Media-Player-Classic-Home-Cinema . Możesz spokojenie instalować wersję beta - jest stabilna i ma najświeższą wersję jednych z najlepszych obecnie dekoderów/spliterów audio/video LAV Filters. Są one zintegrowane, więc nie zaśmiecają niepotrzebnie systemu (w przeciwieństwie do KLiteCodecPack) , a pozwalają na odtworzenie chyba wszystkich popularnych formatów. Jeśli Ci ne podejdzie, to łatwo to odinstalować.

 

Co do filmów UHD (4K), to wejdź w Widok - Ustawienia - Filtry wewnętrzne. Sprawdź, czy wszystkie ‘Filtry źródłowe’ i ‘Filtry przetwarzające’ są zaznaczone. Potem pod spodem w 'Ustawienia filtrów wewnętrznych “LAV Filters” kliknij na ‘Dekoder wideo’. W sekcji ‘Hardware Acceleration’ pozmieniaj ‘Hardware Decoder to use’: i posprawdzaj, przy którym film najmniej przycina i procesor jest najmniej obiążony. Jeśli Twój laptop ma tylko jedną kartę graficzną (HD Graphics 4600 zintegrowaną z procesorem) to będziesz mieć do wyboru np.: Intel QuickSync, DXVA2, a jeśli dwie (HD Graphics 4600 plus prawdopodobnie jakaś nVidia), to dojdzie Ci jeszcze chyba np.: NVIDIA CUVID. Po każdej zmianie ‘Hardware Dekodera’ sprawdzaj, czy są zaptaszkowane H.264, MPEG-2, VC-1, DVD i HEVC w ‘Decoder for HW Decoding’ i HD i UHD (4K) w ‘Resolutions’, i po kliknięciu ‘Zastosuj’ i ‘OK’ restartuj playera.

 

Napisz jeszcze jakie kodeki (np: h.264/AVC lub h.265/HEVC) i w jakich formatach/kontenerach (np: mp4, mkv, mpeg-ts) są Twoje filmy. Jeśli to HEVC, to jakość odtwarzania może polepszyć instalacja kodeka Strongene/Lentoid.