Kodeki wideo do obsługi 4K

Proszę o poradę. Mam laptopa z Windows 8.1.

Nie wiem jakie kodeki (a może też odtwarzacz potrzebny) do obsługi 4k (UHD).

Mam narazie oprócz Windows Media Playera Power DVD 10.

Na początek napisz jaki model laptopa posiadasz.

Lenovo ThinkPad T540p

VLC 2.1

Media Player Classic + K-Lite Codec Pack

DivX Player

Wszystkie 3 czy starczy MPC+K-Lite Codec Pack Full ?

Wystarczy jeden, podałem trzy najbardziej popularne.

I na pewno obsługują rozdzielczość 4K?

http://www.dobreprogramy.pl/KMPlayer-3.5-z-obsluga-filmow-w-rozdzielczosci-4K,News,38804.html

Widziałam już ten program i w opisie jest notatka, że miał dużo błędów, które zostały poprawione. Trochę mam lęku ile ich zostało.

 

Wolałabym Media Player Classic + KLiteCodecPack - czy ktoś z was wie, czy na pewno obsłuży rozdzielczość 4K?

 

Może możecie mnie (krótko chociaż) poinstruować jakie opcje zaznaczyc przy konfiguracji K Lite Codec Pack.

W opisie jest informacja, że konfiguracja jest trudna. Instalowałam go już kilka razy w innych systemach, na innych komputarach i zawsze było jakieś zamieszanie: problemy z napisami, z dźwiękiem i inne, których nie pamiętam. Drobne jakieś ale koledzy ich nie mieli.

Wskazówki mile widziane! Będę bardzo wdzięczna.

@ agaopo: z tego co się orientuję, to KMPlayer (chociaż dość dawno nie używałem, ale kiedyś bardzo lubiłem) przy instalacji dorzuca jakieś śmieciowe aplikacje, a i podczas odtwarzania potrafi sypnąć reklamą.

 

@ JadziaW: jeżeli jeszcze nie zainstalowałaś całego KLiteCodecPack, to na wszelki wypadek zainstaluj sam Media Player Classic - Home Cinema (MPC-HC): http://www.videohelp.com/tools/Media-Player-Classic-Home-Cinema . Możesz spokojenie instalować wersję beta - jest stabilna i ma najświeższą wersję jednych z najlepszych obecnie dekoderów/spliterów audio/video LAV Filters. Są one zintegrowane, więc nie zaśmiecają niepotrzebnie systemu (w przeciwieństwie do KLiteCodecPack) , a pozwalają na odtworzenie chyba wszystkich popularnych formatów. Jeśli Ci ne podejdzie, to łatwo to odinstalować.

 

Co do filmów UHD (4K), to wejdź w Widok - Ustawienia - Filtry wewnętrzne. Sprawdź, czy wszystkie ‘Filtry źródłowe’ i ‘Filtry przetwarzające’ są zaznaczone. Potem pod spodem w 'Ustawienia filtrów wewnętrznych “LAV Filters” kliknij na ‘Dekoder wideo’. W sekcji ‘Hardware Acceleration’ pozmieniaj ‘Hardware Decoder to use’: i posprawdzaj, przy którym film najmniej przycina i procesor jest najmniej obiążony. Jeśli Twój laptop ma tylko jedną kartę graficzną (HD Graphics 4600 zintegrowaną z procesorem) to będziesz mieć do wyboru np.: Intel QuickSync, DXVA2, a jeśli dwie (HD Graphics 4600 plus prawdopodobnie jakaś nVidia), to dojdzie Ci jeszcze chyba np.: NVIDIA CUVID. Po każdej zmianie ‘Hardware Dekodera’ sprawdzaj, czy są zaptaszkowane H.264, MPEG-2, VC-1, DVD i HEVC w ‘Decoder for HW Decoding’ i HD i UHD (4K) w ‘Resolutions’, i po kliknięciu ‘Zastosuj’ i ‘OK’ restartuj playera.

 

Napisz jeszcze jakie kodeki (np: h.264/AVC lub h.265/HEVC) i w jakich formatach/kontenerach (np: mp4, mkv, mpeg-ts) są Twoje filmy. Jeśli to HEVC, to jakość odtwarzania może polepszyć instalacja kodeka Strongene/Lentoid.