Kodowanie ASCII

Hej, małe pytanie do ludzi znających ten temat. Dlaczego na laptopie pisząc sobie znaki ASCII (oczywiście na włączonej klawiaturze numerycznej) z zakresu od 0-31 wyświetlają mi się kwadraciki, a na komputerze stacjonarnym wszystko jest wyświetlane tak jak należy?

Znaki z tego zakresu nie są “drukowalne” - tp są różne znaki sterujące.Co rozumiesz przez “wyświetlane jak należy”? Jedyne co powinno zostać wyświetlone to co najwyżej te prostokąty.

Już tłumaczę, po naciśnięciu alt+np klawisz numeryczny 3 wyświetla mi się symbol :heart:. Natomiast na laptopie wyświetlane są kwadraty. Coś w stylu ■. I tutaj moje pytanie dlaczego tak się dzieje? Przecież ASCII jest ujednoliconym standardem “obowiązujące wszystkie urządzenia”

Prawdopodobnie nie masz zainstalowanej czcionki obsługującej takie znaki.

Spróbuj przekopiować zawartość folderu C:\Windows\Fonts z komp. stacjonarnego na laptop.

Jutro to sprwadzę, aczkolwiek wydaje mi się że przy pomocy tabeli znaków takie symoble mogłem dodać, ale nie jestem pewien. Jutro się odezwę.

Dodane wtorek, 4 września 2012, 18:03

  1. wszystkie standardowe czcionki są zainstalowane

  2. wspomniany wyżej przeze mnie problem występuje w nadawaniu nazwy katalogom w systemie xp. Na win7 to działa, natomiast w XP występują kwadraty

  3. zauważyłem jeszcze, że ASCII (od 1-31) nie są obsługiwane na wszystkich czcionkach (w systemie xp). Działa np na Arialu, Curier New, Times New Roman. Na innych wyświetlają się kwadraty. Co ciekawe w win7 ASCII z zakresu od 1-31 działają na każdej czcionce, także najlepszym wytłumaczeniem na wyżej opisany problem jest to, iż fonty xp są w jakiś sposób przestażałe i nie obsługują znaków ASCII. Problem zapewne rozwiązałaby podmiana czcionek z win7.