Kodowanie ASCII


(Lufcik) #1

Hej, małe pytanie do ludzi znających ten temat. Dlaczego na laptopie pisząc sobie znaki ASCII (oczywiście na włączonej klawiaturze numerycznej) z zakresu od 0-31 wyświetlają mi się kwadraciki, a na komputerze stacjonarnym wszystko jest wyświetlane tak jak należy?


(nnick) #2

Znaki z tego zakresu nie są "drukowalne" - tp są różne znaki sterujące.Co rozumiesz przez "wyświetlane jak należy"? Jedyne co powinno zostać wyświetlone to co najwyżej te prostokąty.


(Lufcik) #3

Już tłumaczę, po naciśnięciu alt+np klawisz numeryczny 3 wyświetla mi się symbol :heart:. Natomiast na laptopie wyświetlane są kwadraty. Coś w stylu ■. I tutaj moje pytanie dlaczego tak się dzieje? Przecież ASCII jest ujednoliconym standardem "obowiązujące wszystkie urządzenia"


(deFco247) #4

Prawdopodobnie nie masz zainstalowanej czcionki obsługującej takie znaki.

Spróbuj przekopiować zawartość folderu C:\Windows\Fonts z komp. stacjonarnego na laptop.


(Lufcik) #5

Jutro to sprwadzę, aczkolwiek wydaje mi się że przy pomocy tabeli znaków takie symoble mogłem dodać, ale nie jestem pewien. Jutro się odezwę.

-- Dodane wtorek, 4 września 2012, 18:03 --

1) wszystkie standardowe czcionki są zainstalowane

2) wspomniany wyżej przeze mnie problem występuje w nadawaniu nazwy katalogom w systemie xp. Na win7 to działa, natomiast w XP występują kwadraty

3) zauważyłem jeszcze, że ASCII (od 1-31) nie są obsługiwane na wszystkich czcionkach (w systemie xp). Działa np na Arialu, Curier New, Times New Roman. Na innych wyświetlają się kwadraty. Co ciekawe w win7 ASCII z zakresu od 1-31 działają na każdej czcionce, także najlepszym wytłumaczeniem na wyżej opisany problem jest to, iż fonty xp są w jakiś sposób przestażałe i nie obsługują znaków ASCII. Problem zapewne rozwiązałaby podmiana czcionek z win7.