Kodowanie poczty

Witam.
Nie wiem gdzie w sieci szukać informacji aby rozwiązać mój problem. Nie wiem czy tu jest to miejsce, ale najbardziej mi ono odpowiada. Jeśli wiecie to podajcie adresy lub słowa kluczowe po których mogę dowiedzieć się więcej lub gdzie są odpowiedzi na moje pytania.
Oto mój problem.
Miałem pocztę w programie Koma-Mail, dwa konta.
Jedno konto przestało działać. Nie wiem czy to z powodu za dużego pliku bazy danych, czy innego.
Nie dało się odzyskać tego konta. Drugie działa bez problemów, lecz z powodów bezpieczeństwa przeniosłem pocztę do innego programu.
Powracając do problemu.
Wszystkie wiadomości przechowywane były w jednym pliku Mail.dat.
Ten plik otworzyłem w notatniku i widzę że są tam maile. Jednak są one zapisane w formacie txt lub html.
Problem polega na tym że wiadomości są kodowane - MIME-Version: 1.0.
Przykładowe
Content-Type: text/html ; charset=“UTF-8”
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
Nie są widoczne polskie znaki. Nie da się odczytać wiadomości.
Wiele wiadomości zawiera pliki typu doc, jpg lub pdf.
Załączniki też są kodowane.

W jaki sposób mogę przywrócić wiadomości?

Pozdrawiam Grzegorz

Zaloguj się z innego klienta pocztowego na to konto mailowe. Maile powinny być ponownie pobrane. Polecam Thunderbirda.
Swoją drogą gdzie masz konto mailowe założone?

O ile nie było ściągania w ramach POP3.

@gzesio75 może skopiuj gdzieś w bezpieczne miejsce oryginalny plik Mail.dat a następnie, skoro jest tekstowy, utnij go gdzieś w połowie, gdzie widać granicę między mailami. Może wówczas da się go użyć w programie i np. wyeksportować maile do jakiegoś innego formatu? Potem proces powtórzysz z drugą połówką pliku. Niestety bez znajomości struktury niewiele da się zdziałać ale może akurat są to po prostu maile puszczone jeden za drugim.

Co to zmienia? POP3 jedynie nie pozwala przenosić maili pomiędzy katalogami, więc pobierając je na nowo wszystkie będą nieodczytane. POP3 umożliwia jedynie pobieranie i kasowanie wiadomości na serwerze, a organizacja w katalogi: odczytane, spam, nowe jest już na poziomie programu pocztowego. Podobnie z wysłanymi, POP3 ich nie zapisuje, są one zapisane tylko w programie pocztowym.

Ja bym zaczął od najprostszego rozwiązania, czyli ponownego skonfigurowania konta w jakimś kliencie pocztowym i pobranie wiadomości.
Dopiero w drugim etapie bawił się w odzyskiwanie wiadomości z pliku.

Niestety nie da się pobrać wiadomości z serwera. Zostały pobrane do programu i usunięte z serwera poczty.
Pozostało jedynie ich odzyskiwanie z pliku.
Nie wiem w jaki sposób odzyskać te wiadomości.
Mam wydzielone poszczególne wiadomości, ale kodowane.
Polskie znaki, pliki załączników są zakodowane.
Nie wiem w jaki sposób dokonać dekodowania.

To właśnie miałem na myśli :slight_smile:

To jest domyślne zachowanie? W sensie kasowanie wiadomości z serwera po pobraniu, czy to fanaberia tego konkretnego klienta? Bo wydawało mi się, że wiadomości nie są kasowane z serwera po pobraniu domyślnie.

Swoją drogą zastanawiam się po co na serwerach pocztowych w 2018 roku nadal ktoś włącza obsługę POP3…
Ja u siebie nawet nie mam IMAP tylko IMAPs, a smtp zostawiłem tylko ze względu na kompatybilność z innymi serwerami pocztowymi.


EDIT:
Wracając do tematu:
Maile na 90% da się odzyskać. Problem w tym, że nie będzie to łatwe i trzeba będzie to zrobić ręcznie, a może nawet napisać jakiś skrypt który to ogarnie automatycznie. Niestety nie wiem czy ktoś będzie chciał i podejmie się najtrudniejszego rozwiązania tego problemu bez zachęty w formie :moneybag:.
Są dwie drogi odzyskania maili, pierwszą najprostszą możesz podjąć sam.

  1. Tak jak pisał @hindus, podział pliku na pół. Jest szansa, że odzyskasz najpierw pierwszą połowę maili, a potem drugą. Musisz tutaj z wyczuciem podzielić dane na pół - jak dokładnie nie wiem, bo nie znam formatu danych w pliku. Najpierw podrzucasz programowi pierwszą część i robisz eksport maili, następnie drugą i również robisz eksport maili.
  2. Tutaj trzeba przygotować skrypt/program który najlepiej jak przekonwertuje maile z pliku Twojego programu to takiej formy w jakiej będziesz w stanie zaimportować je w innym programie.
  3. Z tego co piszesz, mało prawdopodobna, ale zdecydowałem się o niej wspomnieć.
    Jest też opcja, że plik z mail.dat został uszkodzony i przez to program nie jest w stanie wczytać maili. Ale tutaj trzeba byłoby porównać plik z działającym i ewentualnie go naprawić.

Tak, to jest domyslne zachowanie POP3.

Pozostała mi ręczna robota.
Dla przykładu podam jak wygląda kawałek wiadomości

From: “Krzysztof =?UTF-8?Q? XXXXXX=C4=99bski?=” XXXX@XXXX.com.pl
Subject: Wszystkiego dobrego!
To: “Grzegorz” XXX@interia.pl
Content-Type: multipart/mixed;
boundary=“Mz95gPQAd9mrfLXFrTyb1m=_hi9d8Xv8s7”
MIME-Version: 1.0
Date: Tue, 13 Mar 2012 11:00:20 +0100

–Mz95gPQAd9mrfLXFrTyb1m=_hi9d8Xv8s7
Content-Type: text/plain; charset=UTF-7
Content-Transfer-Encoding: 7bit

Zdrowia i pomy+AVs-lno+AVs-ci na co dzie+AUQ i od +AVs-wi+ARk-ta+ACE Pomy+AVs-lno+AVs-ci ca+AUI-ej
rodzinie przez 364 dni w roku. P+APMBeg-niej te+AXwAIQ:).
+AXs-yczymy z okazji imienin my+ACE

W jak sposób w tej wiadomości zamienić kodowane znaki na polskie znaki.

Nie udało Ci się podzielić pliku na dwa i go wrzucić do programu? W tedy nie musiałbyś się na razie przejmować kodowaniem.

Gorszym problemem przy POP jest to, że wysłane nie lądują na serwerze.

Pod Linuksem wklejasz treść do pliku np. plik.txt
Potem uruchamiasz:
iconv -f UTF-7 -t UTF-8 test.txt

Zdrowia i pomyślności na co dzień i od święta! Pomyślności całej
rodzinie przez 364 dni w roku. Później też!:).
Życzymy z okazji imienin my!

iconv -l wyświetla listę dostępnych kodowań
parametr -f to from (z jakiego kodowania ma przekonwertować), -t to (na jakie ma przekonwertować)

Jak chcesz zapisać wynik do pliku (tutaj odkodowany.txt)
conv -f UTF-7 -t UTF-8 test.txt > odkodowany.txt

Jak nie masz Linuxa to możesz zainstalować pod Windowsa:

  • cygwin
  • mingw
    Podczas instalacji musisz sprawdzić czy masz zaznaczony pakiet iconv. Możesz też zainstalować bash for windows.

mam win10
który program instalować aby rozkodować wiadomości?
Wszystkie czy wystarczy jeden ?
W jakiej kolejności?

Nie kombinuj, tylko pobierz livecd Debiana, najlepiej mały (mniej do pobrania) z lxde, xfce lub mate. Program iconv jest na nich i sobie zrobisz w terminalu tak jak napisał @almanach.

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/amd64/iso-hybrid/

… xD Debiana.

Prościej będzie pobrać chociażby notrpad++ i w nim ustawić odpowiednie kodowanie. Działa rzecz jasna pod windows.

Pewnie są programy pod Windowsa do zmiany kodowania tekstu. Ja takich nie zaproponuje bo nie używam Windowsa, to i ich nie znam. Odnosiłem się do wpisu.

i pytanie

o instalacje (czy cygwin działa na Windows 10 ?), a w tym wypadku użycie livecd z Debianem jest prostsze.

Czy notepad++ dziła w trybie wsadowym. Bo jak to jest nie jeden, a wiele plików, to można się trochę na wklejać.

@gzesio75 wklej tu fragment tego pliku, możesz podmienić adresy mailowe na jakieś fałszywe, chodzi mi tylko o generalnie pojętą strukturę tego pliku.

Tak jak pisałem, ja odnosiłem się tylko do tego fragmentu który opisałem. Prawda że nie czytałem całości.

Podał fragment w odpowiedzi numer 9, wygląda na standard mbox, sam możesz zrobić sobie plik do testu.

To jak tak jest to nie lepiej zainstalować Thunderbirda, tak jak pisał @Fizyda. Tam jest możliwość importowania poczty z innych klientów i ewentualnie zmiany kodowania, może znajdzie.
Można też zainstalować dodatek do importu ImportExportTools w pliku zmienić z dat na mbox i spróbować zaimportować do Thunderbirda.