Kodowanie polskich znaków w HTML5


(jacko1998) #1

Witam, mam problem z poprawnym kodowaniem polskich znaków na mojej stronie. Tzn. tylko jedna koduje się poprawnie(index.htm). Nie wiem dlaczego skoro ustaliłem w headzie:

Dopisałem także atrybut "lang=pl" do znacznika html. Lecz i tak nie działa. Próbowałem, także zrobić to za pomocą Notepada++ tj. Format -> Kodowanie utf-8(bez DOM) lecz nadal nie działa. Nie wiem jak to naprawić.


(WooQash) #2

(jacko1998) #3

Dodawałem już to wcześniej i nie działa. Lecz samo charset=utf-8 powinno wystarczyć. Dodam, że walidator nie wykrywa żadnego błędu i uwagi.


(WooQash) #4

Gdy zmieniłeś kodowanie na UTF-8 nie wykrzaczyły Ci się polskie znaki w dokumencie? Może należy zrobić Konwertowanie do UTF-8 wracając najpierw do poprzedniego kodowania?


(jacko1998) #5

Hmm… nadal nie wiem dlaczego to nie działa, ale użyłem kodowania iso=8859-2 i działa :slight_smile:


(Marcin86s) #6

Dokument jest zapisany w ISO, mimo że masz zadeklarowane UTF, przekonwertuj bo ISO to relikt przeszłości.


(jacko1998) #7

Jak, zakoduje w utf-8 to mi nie pokaże polskich znaków…


(WooQash) #8

Jeżeli dokument będzie miał kodowanie UTF-8 (bez lub z DOM) i metatagi będą na to samo wskazywać możesz używać polskich znaków normalnie.


(Marcin86s) #9

Jakiego edytora używasz?


(jacko1998) #10

Ale nie działa i tyle. Tylko w index.htm pokazuje poprawnie polskie znaki, ale w pozostałyvh 4 dokumentach nie.


(WooQash) #11

To jest niemożliwe, że pomimo tego samego kodowania pliku i ustawienia odpowiednich metatagów 4 dokumenty się wyłamują z normalnych zasad.


(jacko1998) #12

Wejdź TUTAJ, podejrzyj kod i zobacz, że to możliwe.


(WooQash) #13

Moim zdaniem tych znaków nie ma w ogóle w tym dokumencie. Sprawdź czy te znaki w pliku HTML się w ogóle znajdują, możliwe, że przy przekodowywaniu uległy ‘wykrzaczeniu’.


(Gerard Zurek) #14

Jeśli zapisujesz plik w notatnki, lub innum edytorze tekstu, to naciśnij Ctrl + Alt + S (Lub opcję zapisz jako/ Save As) --> Zapisz jako typ- Wszystkie Pliki (a nie txt) oraz na dole masz okienko kodowanie (domyślnie jest ANSI) i zmieniawsz na UTF-8 (ale nie unicode, tylko utf). Deklaracja w pliku nic nie znaczy ;), plik musi być odpowiednio zapisany :wink:

Mam nadzieję, że pomogłem…


(jacko1998) #15

Znałem ten sposób, ale nie zrobiłem tego bo sądziłem, że Notepad++ to załatwi, dzięki