Kodowanie znaków w joomla ("krzaki" na stronie)

Witam, postawiłam stronę w joomla. Kodowanie bazy sql jest utf-8 unicode. Przed chwilą zmieniłam zapis wpliku index.html na UTF-8 (w notepad++). Niestety nadal na stronie są krzaki.

Tak to wygląda:

strona2.th.jpg

strona1u.th.jpg

Proszę o pomoc.

W notepad++ ustaw w zakładce Format “Koduj w UTF-8”. Po tej zmianie możliwe, że zmieni Ci się zawartość pliku index.html, więc pewno będziesz musiała go poprawić. Jak poprawisz to zapisz plik i spróbuj wyświetlić jeszcze raz.

Spróbuj w notepad++ zmienić jak zmieniłaś kodowanie na UTF-8 (Joomla = php nie html) więc jak zapiszesz plik np. index.php z kodowaniem UTF-8 to istnieje prawdopodobieństwo, że występujące krzaczki trzeba będzie poprawić. Jeśli to nie pomoże to czy Joomla, którą posiadacz jest w języku PL, jak nie to można doinstalować język i w Konfiguracji pozmieniać. Nie pamiętam gdzie dokładnie ale na pewno jest język witryny i język panelu administracyjnego.

Zawsze zostaje g00gle.

Pozdr

Posiadam Joomla w języku polskim. Zrobiłam,tak jak radzi weryfikator i nadal krzaki :frowning:

(ustawiam kodowanie na utf-8, potem otwieram plik i tak naprawdę nie ma co poprawiać. Chyba,że jakiś zły plik wysyłam…)

(Z google jestem bardzo na bieżąco.)

Co to znaczy “ustawiam kodowanie na utf-8”. Tzn, że w meta ustawiasz UTF-8, czy że zapisujesz plik z kodowaniem UTF-8, czy może jedno i drugie?

Więc jeszcze raz otwierasz index.php w notepad++ zmieniasz kodowanie jak podał matzu, zapisujesz i poprawiasz ręcznie błędy.

Dla przykładu podaję kawałek pliku index.php, o którym wspomina metzu czyli META

A jeśli jedno i drugie?

tzn. że plik jest przygotowany dobrze i gdy otworzysz go w przeglądarce to powinien się poprawnie wyświetlić.

Nie ma krzaków. To jest plus.

Ale wystąpił zgoła inny problem. Strona startowa jest jakby martwa. Pomimo, że zmieniam np.położenie modułów(w zapleczu) - w witrynie na stronie startowej nic się nie zmienia. Nie rusza się. Kiedy wejdę w jakiś odnośnik menu,wtedy przenosi mnie we wskazane miejsce i dopiero wtedy widać zmiany. Startowa jakby “zabetonowana”. Coś zepsułam,ale co?

Ok, czyli polskie znaki wyświetlają się poprawnie?

Tu już nie pomogę. Nie pamiętam kiedy ostatni raz miałem styczność z Joomla. Może ktoś inny się wypowie.

Dziękuję matzu. Pomogłeś wiele.

Możemy jeszcze popróbować ale nie bardzo rozumiem problemu.

Czy startowa źle wyświetla polskie znaki? Druga sprawa z tymi modułami?

Rozumiem, że na podstronach jest dobrze.

Przybliż bliżej problem może będę potrafił pomóc.