Kodowanie znaków w kliencie IRC Irssi

Postanowiłem przestawić się na nowy (dla mnie) klient IRC jakim jest Irssi (wersja 0.8.10). Wszystko ładnie, bogata dokumentacja w samym programie jest bardzo pomocna, strona internetowa również. Jednak mam jeden, dość denerwujący problem. Mianowicie kodowanie polskich znaków jest nieprawidłowe, zamiast nich wyskakują różnego rodzaju krzaczki (tak w wiadomościach przychodzących, jak i wychodzących). Podejrzewam, że ma to coś wspólnego z wartością “recode”, choć mogę się mylić. Widziałem, że sporo osób używa tego klienta IRC (w temacie o ulubionych programach w systemie Linux), więc może któryś z użytkowników mi pomoże? ._. Z góry dziękuję.

PS. Jeżeli potrzebne są jeszcze jakieś dane, to proszę dać znać.

System to? Kodowanie znaków w systemie to? Kodowanie Irssi to?

no i jeszcze kodowanie kanału na jakim siedzisz, bo niestety trafić można jeszcze na kanały z CP-1250 =]

Dorzuć do irssi skrypt http://irssi.org/scripts/scripts/cp2iso.pl i będziesz miał polskie krzaczki.

GNU/Linux :roll: A jeśli chodzi o dystrybucję to Xubuntu 6.06.

A w jaki sposób mogę to sprawdzić? W każdym razie w systemie polskie litery są.

Zapewne gdybym wiedział jakie jest kodowanie w Irssi to bym już sobie jakoś poradził, więc nie wiem ._.

Niestety z IRC’a korzystam BARDZO rzadko (ostatnio jakieś pół roku temu jeszcze jak miałem Windows’a) więc nie orientuję się jak można to sprawdzić ._.

wajrak pokombinuję z tym skryptem, ale zastanawia mnie czy można się obyć bez niego.

Jakiego Terma uźywasz ? Jeśli Aterma to do .Xdefaults daj:

Aterm*font:-*-fixed-medium-r-*-*-13-*-*-*-*-*-iso8859-2

Aterm*boldFont:-*-fixed-bold-r-*-*-13-*-*-*-*-*-iso8859-2

Aterm*visualBell: True

Aterm**Layout: pl

Aterm*saveLines: 100

Aterm*reverseVideo: True

Aterm*scrollBar: False

Aterm*geometry: 76x20

Aterm*transparent: True

Aterm*shading: 65

aterm*scrollBar_right:true

aterm*transpscrollbar:true

Death używam xfce4-terminal (0.2.6).

Wklej co Ci irssi wypluje po komendzie /set term_charset

wajrak , proszę bardzo:

15:21:35 [lookandfeel]

15:21:35 term_charset = iso8859-2

Masz kodowanie.

Wydawało mi się, że przy takim ustawieniu wszystko będzie dobrze, jednak polskich znaków nie ma.

Oto wynik polecenia /set recode , może się przyda:

17:04:50 [misc]

17:04:50 recode_autodetect_utf8 = ON

17:04:50 recode_fallback = ISO8859-2

17:04:50 recode = ON

17:04:50 recode_out_default_charset = ISO8859-2

17:04:50 recode_transliterate = ON