Kody dzwiękowe BIOSU i problem z myszą


(Arek117) #1

Witam! Nie dawno zmontowałem mój 1szy komputer, co prawda na zabytkowej płycie głównej P6S5AT v1.5a. Komputer działa ale przy uruchamianiu są 4 dzwięki: pierwszy zaraz po włączeniu, po ok. 2s 2gi, po ok.2s od drugiego 3 i 4 ty szybko. Jest to BIOS AMI. Jeżeli to pomoże mogę przesłać plik z tym dzwiękiem? Płyta używana z Allego. Jedyne co nie działa to mysz na PS/1. Mam połączoną na com1. Mam jednak z tą myszą poblem, bo w trybie awaryjnym nie działa jest tylko kursor. Dziękuje za pomoc


(Jag1661) #2

przeczytaj to:

powodzenia :slight_smile:

a i to: http://www.frazpc.pl/b/164617

Ci się przyda .

(nie ma to jak google.....)


(Arek117) #3

Dzieki za odpowiedź. Czy te 4 dzwięki oznaczałyby to: "błąd zegara systemowego lub pierwszego wtyku pamięci" . Dzwieki są w czasie nierówno rozłożone i 2 ostatnie są szybsze? Pamięć jest nowa, przy poprzedniej starej pamięci było to samo. A jak ewentualnie sprawdzić ten zegar systemowy, no i nie wiem co z tą myszą?


(Kurzyk Zbw) #4

Sprawdź inne myszki na PS2. Wyczyść BIOS wyciągając baterię lub przestawiając zworkę. Sprawdź czy w BIOSie nie jest wyłączony port PS2.


(Arek117) #5

Mysz jest dobra, przełozona z innego komputera. CMOS też był resetowany a w BIOSIE jest raczej ok. Z tymi sygnałami, to po przełożeniu Bluetooth usb adaptera do drugiego poru usb, komputer wydaje już trochę przyjemniejsze dzwięki, bo tylko dwa?


(Jag1661) #6

Wiesz - 1 sygnał to "wstawanie" biosu (po włączeniu) - liczą się te następne - a z nich wynika, że to błąd grafiki (1 długi i dwa krótkie) lub "błąd odświeżania pamięci RAM" (jeden krótki) a następnie "błąd parzystości pamięci RAM (2 krótkie)"

oznaczałoby w pierwszym przypadku - problem z grafiką - w drugim - problemy z pamięcią.

na Twoim miejscu zacząłbym od zabawy z grafiką - wyjmij z portu AGP i wsadź jakąś starą na PCI (stare !!

przy pamięciach - włóż jeden moduł w poszczególne gniazda - jeżeli się przy którymś (gnieździe lub module pamięci) odpali znaczy - też wiadomo o co chodzi.

co do myszy - port PS2 może być walnięty.........

tu:

http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Downlo ... 6LanID=16

masz link do ściągnięcia (ewentualnego) aterowników do płyty - ja sobie ściągnąłem Manuala - poczytam i zobaczę co się da wymyślić :wink:)


(Kurzyk Zbw) #7

On ma BIOS AMI, a ty podałeś kody błędów do Award! Z portem tak może być.


(Jag1661) #8

kurzyk - chyba nie masz racji :slight_smile:

tak jest przynajmniej w linku który podałem w pierwszym poście...

Chociaż - fakt z biosem AMI nie miałem do czynienia od czasów Pentium I :-)) - więc może się mylę ( choć nie sądzę - sprawdziłem też w innym linku)

zresztą - Arek - tu masz jeszcze jeden link :

http://www.bios.pl/index.php?68cd4.b5a5 ... .0.0/0.0.0


(Kurzyk Zbw) #9

JAg masz racje. Nigdy nie słyszałem o tego typu kodach błędów. Bardzo dziwna jest duża ilość błędów. Nigdy nie czytałem o sygnalizowaniu jednego błędu po drugim, lecz nie słyszałem o takim pojedynczym błędzie!


(Arek117) #10

Port PS/2 myszy jest chyba uszkodzony. Ten co sprzedawał na Allegro pisał, że ma mysz na COM, bo nie wie, czy PS działa. Póżniej twierdził, że jest w porządku i miał testy z Everesta... Ja mam internet przez komórke i używam na USB Bluetooth. Po przełożeniu go do drugiego portu USB tak jak pisałem te dzwieki się zmieniły. Jest jeden zaraz jak się ekran tylko zapala i póżniej drugi pod koniec 1szego ekranu po tym jak system rozpoznał dysk i CD. Są to takie wydaje mi się normalne dzwięki ani długie ani krótkie. Jeżeli ten 1szy to "wstawanie" BIOS to jeden oznaczałby bład odświeżania pamięci? Ale co ma przełożenie tego Bluetooth do tych dzwięków, chyba coś jest z płytą. Jak na razie to komp. działa ok? Przekładałem grafikę na inna AGP i były te same dzwięki. PCI musiałbym poszukać. Czy jest jakiś program, który powiedziałby co jest z tym portem PS? No i nadal brak myszy w trybie awaryjnym, nie wiem jak by było z myszą na USB?


(Jag1661) #11

Próbowałeś odpalić wszystko bez bluetootha w porcie usb?

Pamięci chyba są jednakowe (płyta obsługuje SDR-y i DDR-y - nie wolno mieszać typów)

I jeszcze - próbowałeś na stronie producenta ? :wink: -

http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Suppor ... 3&LanID=16

i jeszcze jedno - ona nie obsługuje USB2.0.