Kody uniwersalne?


(Deprim86) #1

Witam czy istnieje jakaś stronka lub książka by były podane kody html które będą wyświetlać stronke tak samo na innych przeglądarkach?? Tworzę stronę http://www.azsawfkatowice.za.pl i na IE jest wszystko oki a np na Operze nie działają pewnie kody :o . Potrzebuję uniwersalnuch kodów które spowodują wyświetlanie się strony w identycznej formie na różnych przeglądarkach...


(Alekss) #2

CHŁOPIE ! :lol:

Nie ma kodów uniwersalnych.

Możesz użyć walidatora sprawdzającego zgodność składni ze standardem HTML, np http://validator.w3.org/


(system) #3

po prostu wstawiając niektóre kody trzeba doczytać pod jakimi działają przeglądarkami. W Firefoxie wygląda OK :slight_smile: Na przyszłość np. polecam kod:

Ten kod ma za zadanie sprawdzania przeglądarki gościa strony, a następnie przekierowuje go na strone danej przeglądarki. W ten sposób uniknie się niedziałających odnośników, funkcji... i kilkania gdzieś, co w ogóle nie działa. Wiadomo trochę więcej pracy, ale warto;)


(mktos) #4

@Kowal25: Wykrywanie przeglądarki i dostosowywanie strony do przeglądarki w ten sposób to jedna z najgorszych możliwych praktyk, bo powoduje konieczność tworzenia kilku wersji stron. A co nagle, gdy pojawi się np. nowa przeglądarka albo nowa wersja już istniejącej, która lepiej interpretuje kod i "skrojony" pod starszą wersję będzie się rozpadał? Zero zgodności "w przód".

HTML we wszystkich przeglądarkach jest obsługiwany mniej-więcej (bardzo rzadkie są problemy, różnice w interpretacji są znikome) tak samo, jeżeli mówimy o standardowym HTML-u. Jeżeli kod jest zgodny ze standardem, to nie ma problemu. Problem zaczyna się gdy wprowadzamy CSS oraz XHTML. Internet Explorer do wersji 7 włącznie nie obsługuje prawidłowego XHTML-a, a z CSS ma poważne problemy. Opera 9 obecnie najlepiej obsługuje style CSS, Firefox osiągnie podobny poziom dopiero w wersji 3.

Niemniej da się zrobić stronę, która wygląda tak samo na wszystkich czerech najpopularniejszych silnikach (Gecko [Mozilla], Presto [Opera], KHTML [Konqueror/Safari], Trident [internet Explorer]) - co najwyżej tworząc alternatywne, poprawiające co nieco arkusze stylów dla Internet Explorera. Ale wymaga to pracy i doświadczenia - nie ma "uniwersalnego sposobu" by strona zawsze wyglądała tak samo. Trzeba kombinować i sprawdzać co jakiś czas czy wszystko działa tak jak powinno.


(Fiołek) #5

To tak, po co wywoływać tą funkcje(checkBrowser) co sekundę, jeśli powinno się ją wywołać tylko raz?

IMO lepiej zrobić kilka plików ze stylami(jeden ogólny, inne dla poszczególnych przeglądarek) i dołączać je zależnie od przeglądarki.


(Deprim86) #6

to jest tak skomplikowane dla poczatkującego że zaczynam się poważnie gubić moze polecicie jakąś książke ktora pomoże mi to lepiej zrozumieć najlepiej ilustrowaną.


(Fiołek) #7

http://www.google.pl i szukajka forumowa.


(Skr3czu) #8

Helion.pl + HTML