Kogo potrzebuję do zrobienia gry komputerowej?

A co z OpenGL? Zamierzam pisać pod Linuksem, nie chcę DX - wchodząc w niszę, tak mało jest gier na Linuksa. Jak OpenGL współpracuje z Unity?

Współpracuje, ale testowo. Nisza - to prawda. Ale i rynek niewielki. Jak ktoś gra to i tak na Windowsie, więc gry powstają w pierwszej (i często w jedynej) kolejności pod ten system, więc jest więcej gier więc więcej graczy i kółko się zamyka.

Narazie ucze się Podstaw C++, w planach jest Visual Studio - nie wiem czy to dobre podejście - Visual Studio i Linux… Narazie przerabiam podstawy C++, z tym Linuxem to chyba nie wypali?

Może na dobry początek, spróbuj ze stażem / pracą w firmie robiącej gry ? Nabierzesz trochę szlifów i zobaczysz jak to działa od kuchni.

Na dobry początek to trzeba coś umieć :wink: Postanowiłem, że najpierw zrobie jakieś demo i wtedy porozsyłam do firm.

Mam wrażenie, że strasznie się miotasz. Tu Unity, C++, Linux, Windows, Visual Studio, chłopie! :slight_smile:
Przede wszystkim zacznij od wymyślenia koncepcji gry. Niech to będzie, dajmy na to, Pasjans. Zasady są znane więc ten etap Ci odpada. Teraz wybierasz platformę. Proponuję Windows. Teraz musisz wybrać język. Wybór jest ogromny, więc wybierz taki który Ci się podoba, choćby C++. Teraz dopiero wybierasz sobie IDE. Jak piszesz pod Windowsem, Visual Studio jest świetnym wyborem (tym bardziej, że te podstawowe wersje są darmowe).

Zrób grę do końca. Nie przerywaj “bo już umiesz”. Niestety rozkład Pareto jest silny w projektach IT i ostatnie 20% zajmie Ci 80% czasu. Ale uwierz mi, warto doprowadzić do końca, bo nawet jeśli to “tylko” pasjans w C++ na Windowsa, to już będzie to coś. Gotowe? Wyślij znajomym, niech potestują. Pasjansa zna każdy, można zaangażować całą rodzinę. Gwarantuję że w przeciągu godziny wysadzą Ci grę w sposób na który nie sądziłeś że jest w ogóle możliwy. Popraw błędy. Daj im znowu do testowania. Popraw. I tak ciągle. Poprawione? To teraz możesz robić port na Linuxa, dodać nowe funkcje, może nawet pokusić się o próbę zrobienia “sztucznej inteligencji” która sama będzie grała? Dużo można się nauczyć, a to “tylko” pasjans. Nie próbuj usiąść i pisać od zera drugiego Counter Strike’a.

Uchylę rąbka tajemnicy. Jak trochę poprogramujesz i nauczysz się drugiego, trzeciego języka programowania (dajmy na to - C++, C#, Java) to każdy kolejny sprowadza się do przejrzenia jakiegoś tutoriala, skróconej dokumentacji odnośnie składni i już. Programujesz głową, kod to tylko narzędzie.

1 polubienie

Podałeś mi tyle informacji że hej. Może to tak wygląda niechlujnie, ale pewnych rzeczy nie wiem i wolę się zapytać. Pomału zbieram rzeczy, które mi będą potrzebne - już zebralem tyle wiadomości, że mam do czytania na długie wieczory.

Życzę ci jak najlepiej. Ale tak jak było tu zaproponowane. Spróbuj najpierw stażu w jakiejś firmie produkującej/tworzącej gry i zobacz od środka jak to wygląda. I lepiej by było, jakby ta firma chciała po tym stażu ciebie zatrudnić na stałe na jakieś stanowisko. Wyszedłbyś na tym lepiej niż szukając ludzi. Bo do szukania ludzi i rozkręcenia własnego biznesu musisz mieć sporo kasy.

Mam takie plany: zrobić demo i rozsyłać po firmach. A nuż się komuś spodoba. Jak już będę coś potrafił to ze znalezieniem pracy nie powinno być problemu. Linki do ogłoszeń o pracy https://warsztat.gd http://www.skillshot.pl

1 polubienie

@quantumrush Jeśli chcesz osiągnąć obrany cel, nie słuchaj tych, którzy po prostu zniechęcają cię. Słuchaj tych, którzy wnoszą konstruktywną krytykę i wyciągaj z niej wnioski. Ucz się na cudzych błędach. Nie bój się własnych i traktuj je jako najbardziej kosztowną naukę, ale staraj się minimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia, opierając się o doświadczenia innych i obserwuj efekty. Czasem zdarza się, że trzeba zmienić obrany kierunek, gdy przez dłuższy czas nie prowadzi do celu. Mierz siły na zamiary. Podejmuj ryzyko, ale nie ryzykuj wszystkim. Jeśli czegoś nie potrafisz zrobić, nie bój się korzystać z usług tych, którzy to potrafią. Nie wszystko trzeba robić samodzielnie. Możesz mieć nikłe pojęcie o technicznej stronie tworzenia gier, ale będąc dobrym menadżerem jesteś w stanie zorganizować ludzi, którzy mają wiedzę techniczną, ale zamiast działać samodzielnie wolą otrzymywać zadania do wykonania.
A teraz bierz ten tobołek na kijku i ruszaj w świat :wink:

2 polubienia

Dzięki za miłe słowa :wink: Wyłapuje to co mi będzie potrzebne, jakieś tam pojęcie mam, ale narazie orientuje się. Już przestałem szukać, chociaż czasem coś dopytam, ale już mam tyle materialów, że mam co robić. Dowiedziałem się tylu rzeczy, że nie wiem od czego zacząć. Mam jeszcze kilka pytań ale to na później. Pomału kompletuje narzędzia, ktore będą mi potrzebne w niedalekiej przyszłości.

Od czasu wprowadzenia sharderów to już chyba w kwestii DX/OGL nie zmienało się tak jakoś mocno u podstaw ale mogę sie mylić bo sam narazie ledwo co liznąłem trochę OGL. Czyli możliwe że spokojnie podstawy możesz poczytac i raczej się przyda :slight_smile:

Thx :slight_smile:

Pytanie brzmi - czy naprawdę potrzebujesz schodzić na poziom DX? Moim zdaniem dużo lepiej na tym wyjdziesz jak skorzystasz z gotowego silnika np. Unity - zobacz choćby https://www.youtube.com/watch?v=EgKzvOvSHcc&list=PLnE1umx2DglYbF49FHkZd1X8zh7T6nRqM taki kurs. Język programowania: C#.
Rysowanie 2D w C++ jeszcze ma sens, ale robienie 3D to naprawdę wyższa szkoła jazdy. Jeśli nie masz dobrego zaplecza matematycznego, to niestety nic nie zrobisz.

Dziękuję za link do kursu, właśnie go oglądam. Zaplecze matematyczne - gdzieś mam kurs matematyki. Język programowania to wybrałem C++ za daleko zaszedłem, żeby zmieniać na jakiś inny. Właśnie się zastanawiam nad grami 2D ale po obejrzeniu kilkunastu video tutoriali bardziej mnie ciągnie od razu pierwsza osoba.