Kolejność dysków

Witam. Mam 2 dyski M2 i Sata 3 3,5 cala. Na M2 mam system, a na 3,5 mam dane. Jak wejdę w “Zarządzanie komputerem” to dysk M2 jest jako pierwszy, ale jak instaluje system to M2 jest jako drugi. Dlaczego tak jest?

Miałem to samo - rozwiązanie odepnij dysk 3,5cala na czas instalacji systemu.Zainstaluj system stery ,aktualizację potem podepnij dys i wszystko będzie chulać .Windows ustawi sam dysk SSD jako systemowy i pierwszy .

1 polubienie

A można dysk 3,5 cala wyłączyć w biosie?

Można.

A jak?

Ustawiając na porcie SATA, pod który podpięty jest dysk, “not installed” albo “disabled”.

OK dzięki.

Hej,

Nie rozumiem tylko, w czym przeszkadza to, że kolejność jest odwrotna. To przecież zupełnie nic nie zmienia.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Hej. W pod systemie dysk 250 GB oznaczony jest jako “Dysk 0”, a dysk m2 na którym mam system jest jako “Dysk 1” i się boje jak będę formatował “Dysk 1” to on mi sformatuje “Dysk 0”.

Pewnie i tak masz bootsector na dysku 0.
Musisz z wyjąć/wyłączyć dysk 0 podczas instalacji Systemu

Nie mam bootsector na dysku 0 bo on był włożony już z partycjami i danymi.

Przecież przy formatowaniu będzie widoczna struktura i rozmiar dysku, więc raczej ciężko będzie się pomylić - chyba że miałbyś dwa identyczne pojemnościowo dyski z taką samą zawartością.

1 polubienie

Wiem, że będzie ciężko się pomylić, ale jak dysk 250 GB jest jako 0 to może go sformatować jak go nawet nie zaznaczę.

Jak nie zaznaczysz, to sam się nie zaznaczy. Równie dobrze możesz bać się, że się sama sformatuje partycja z danymi w systemie… Trzeba wiedzieć, co się robi.

Dawno byś odpiął dysk i z 10 razy system zainstalował.
A tak siedzisz na forum i gdybasz co by było gdyby…

Lepiej 100 razy się upewnić niż raz spier…

Po drugie to jest chore, żeby drugi dysk odłączać na czas formatowania pierwszego.

Nikt Ci nic nie każe odłączać.

Możesz to zrobić, ale tylko jeśli koniecznie chcesz zamienić kolejność dysków. Wtedy odłączasz jeden (3,5 cala) i instalujesz system raz jeszcze na drugim dysku (M.2). Po wszystkim podłączasz z powrotem dysk i cieszysz się właściwą kolejnością.

Chociaż ja mam system na /dev/sdc i nie drę szat z tego powodu :wink:

To nie choroba, to specyficzność systemów z rodziny Windows. Tak aby można było zachować odpowiednią kolejność instalacji uzyskać wiele systemów operacyjnych w komputerze.

To dlaczego nie musiałem odłączać drugiego dysku jak miałem 2 dyski sata 3,5 cala?