Kolejność działania po instalacji systemu


(Kamillo 17) #1

Hej!

Zacznę, że nie wiedziałem, gdzie dać ten wątek, jeżeli jakiś mod uzna, że nie ten dział, to prosiłbym o przeniesienie. Do rzeczy.

A więc w jakiej kolejności "działać" po instalacji świeżego systemu? Tzn co najpierw - sterowniki do czego, kiedy antywirus, itp, itd. Chętnie spróbowałbym zrobić backupa (nigdy tego nie robiłem), więc przy okazji - jakim programem najlepiej?


(Julek94) #2

zawsze zaczyna sie od sterowników do chipsetu. Potem to grafika i reszta po kolei, zaczynając od podzespołów na mobo. W laptopach jest troszeczke inaczej bo np. u mnie niektóre sterowniki i programy wymagają innych do poprawnego działania. Av instalujesz na końcu ale przed podpięciem kompa do sieci. Potem reszta programów,


(Saeros) #3

Może powiem jak ja to robię :slight_smile:

Na "starym systemie" ściągam przydatne programy, zwłaszcza antywirusa, w aktualnych wersjach i zapisuję na pendrive.

W trakcie instalacji wyłączam router żeby nie mieć internetu i nie złapać nic po odpaleniu świeżego, niezabezpieczonego systemu :wink: Jeśli nie stawiam systemu z płytki przerobionej w nLite, gdzie mam zintegrowane wszystkie sterowniki, najpierw instaluję wszystkie stery, oczywiście wcześniej już zgromadzone podobnie jak instalki programów.

Gdy sterowniki są zainstalowane resetuję komputer żeby wszystkie zaczęły działać i wtedy instaluję najpierw antywirusa (osobiście używam Panda Cloud Antyvirus), włączam router, a potem w dowolnej kolejności Adobe Reader, OpenOffice itd itp, zależnie od preferencji :wink:


(roobal) #4

Ja na przykład na Linuksie nic nie muszę robić po instalacji, stawiam system i mam wszystko, gdyż sterowniki wbudowane są w jądro systemu a antywirus jest zbędny. Natomiast na Windowsie robiłem tak:

 1. Odpinałem kabel od neta podczas instalacji.

 2. Zakładałem zaraz konto ograniczone a na koncie admina instalowałem tylko sterowniki jednak nie restartowałem co chwila komputera, bo to nie ma sensu, więc najpierw instalowałem sterowniki, antywirus, firewall i kilka niezbędnych programów i dopiero po tym wszystkim restart.

 3. Podpinałem kabel od neta logowałem się na konto ograniczone i instalowałem resztę potrzebnych rzeczy w tym aktualizacja AV i bazy wirusów.

 4. System tak potrafił stać bardzo długo bez reinstalacji.

Polecam zapoznać się z moim poradnikiem na temat jak przygotować sobie własną partycję Recovery, która jest obecnie popularnym rozwiązaniem szczególnie wśród laptopów :slight_smile:

tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html

Pozdrawiam!


(Danielm86) #5
 1. Instalujemy system

 2. Instalujemy sterowniki do płyty głównej

 3. Instalujemy sterowniki do karty graficznej

 4. Instalujemy sterowniki do monitora

 5. Instalujemy DirectX

 6. Instalujemy pozostałe sterowniki

 7. Instalujemy program antywirusowy i firewalla

 8. Instalujemy wszystkie niezbędne programy, kodeki

 9. Konfigurujemy Windows (przyspieszanie, dostosowywanie wyglądu, wyłaczanie zbędnych usług, zbędnych programów z autostartu)

 10. Czyscimy śmieci programem CCleaner

 11. Wyłaczamy wszystkie programy działające w tle i robimy defragmentację plików

 12. Podłączmy i konfigurujemy neta

Po takim zabiegu nie ma problemów z kompem.


(Kpc21) #6

A dlaczego program antywirusowy należy instalować po sterownikach?

Mogę to zrozumieć jeśli chodzi o sterowniki np. płyty głównej, ale np. sterowniki drukarki lepiej chyba zainstalować już po antywirusie.

Poza tym przed instalacją sterowników może być konieczna instalacja aktualizacji systemu. Ja tak przynajmniej miałem - sterowniki wymagają chyba SP1 czy SP2.