Kolejność działania po instalacji systemu

Hej!

Zacznę, że nie wiedziałem, gdzie dać ten wątek, jeżeli jakiś mod uzna, że nie ten dział, to prosiłbym o przeniesienie. Do rzeczy.

A więc w jakiej kolejności “działać” po instalacji świeżego systemu? Tzn co najpierw - sterowniki do czego, kiedy antywirus, itp, itd. Chętnie spróbowałbym zrobić backupa (nigdy tego nie robiłem), więc przy okazji - jakim programem najlepiej?

zawsze zaczyna sie od sterowników do chipsetu. Potem to grafika i reszta po kolei, zaczynając od podzespołów na mobo. W laptopach jest troszeczke inaczej bo np. u mnie niektóre sterowniki i programy wymagają innych do poprawnego działania. Av instalujesz na końcu ale przed podpięciem kompa do sieci. Potem reszta programów,

Może powiem jak ja to robię :slight_smile:

Na “starym systemie” ściągam przydatne programy, zwłaszcza antywirusa, w aktualnych wersjach i zapisuję na pendrive.

W trakcie instalacji wyłączam router żeby nie mieć internetu i nie złapać nic po odpaleniu świeżego, niezabezpieczonego systemu :wink: Jeśli nie stawiam systemu z płytki przerobionej w nLite, gdzie mam zintegrowane wszystkie sterowniki, najpierw instaluję wszystkie stery, oczywiście wcześniej już zgromadzone podobnie jak instalki programów.

Gdy sterowniki są zainstalowane resetuję komputer żeby wszystkie zaczęły działać i wtedy instaluję najpierw antywirusa (osobiście używam Panda Cloud Antyvirus), włączam router, a potem w dowolnej kolejności Adobe Reader, OpenOffice itd itp, zależnie od preferencji :wink:

Ja na przykład na Linuksie nic nie muszę robić po instalacji, stawiam system i mam wszystko, gdyż sterowniki wbudowane są w jądro systemu a antywirus jest zbędny. Natomiast na Windowsie robiłem tak:

  1. Odpinałem kabel od neta podczas instalacji.

  2. Zakładałem zaraz konto ograniczone a na koncie admina instalowałem tylko sterowniki jednak nie restartowałem co chwila komputera, bo to nie ma sensu, więc najpierw instalowałem sterowniki, antywirus, firewall i kilka niezbędnych programów i dopiero po tym wszystkim restart.

  3. Podpinałem kabel od neta logowałem się na konto ograniczone i instalowałem resztę potrzebnych rzeczy w tym aktualizacja AV i bazy wirusów.

  4. System tak potrafił stać bardzo długo bez reinstalacji.

Polecam zapoznać się z moim poradnikiem na temat jak przygotować sobie własną partycję Recovery, która jest obecnie popularnym rozwiązaniem szczególnie wśród laptopów :slight_smile:

tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html

Pozdrawiam!

  1. Instalujemy system

  2. Instalujemy sterowniki do płyty głównej

  3. Instalujemy sterowniki do karty graficznej

  4. Instalujemy sterowniki do monitora

  5. Instalujemy DirectX

  6. Instalujemy pozostałe sterowniki

  7. Instalujemy program antywirusowy i firewalla

  8. Instalujemy wszystkie niezbędne programy, kodeki

  9. Konfigurujemy Windows (przyspieszanie, dostosowywanie wyglądu, wyłaczanie zbędnych usług, zbędnych programów z autostartu)

  10. Czyscimy śmieci programem CCleaner

  11. Wyłaczamy wszystkie programy działające w tle i robimy defragmentację plików

  12. Podłączmy i konfigurujemy neta

Po takim zabiegu nie ma problemów z kompem.

A dlaczego program antywirusowy należy instalować po sterownikach?

Mogę to zrozumieć jeśli chodzi o sterowniki np. płyty głównej, ale np. sterowniki drukarki lepiej chyba zainstalować już po antywirusie.

Poza tym przed instalacją sterowników może być konieczna instalacja aktualizacji systemu. Ja tak przynajmniej miałem - sterowniki wymagają chyba SP1 czy SP2.