Kolejność sata,

Witam serdecznie wszyskich ,to mój pierwszy raz na tym forum, mam takie pytanie czy podłączając twrdy dysk sata na płycie Asus striker extreme do gniazd sata ( na płycie jest ich 6 szt ) liczy się kolejność podłączenia do konkretnego gniazda, np sata 1, sata 2, itd oraz drugie pytanie jakim przewodem podłączyć zasilanie dysku ? mam na myśli czy powinien to być osobne podłączenie z zasilacza ? proszę o podpowiedż,

i tak i nie, niektóre płyty mają wybór kolejności dysków w BIOSie (np moja) inne kwalifikują to właśnie względem podłączenia do gniazd SATA

dyski nie muszą być podłączone w kolejne gniazda SATA

co do zasilania to myślę że najlepiej będzie wtyczką zasilania SATA :stuck_out_tongue: nie ma znaczenia czy do jednego kabla który ma 2 wtyczki sata czy do 2 kabli. Oczywiście im mniej kabli tym lepiej, mniejszy bałagan w budzie :stuck_out_tongue:

Dziękuję z a szybką odpowiedż, zapomniałem o jeszcze jednym wątku mój dysk ( nowy Seragate 500 gb ), nie posiada żadnej zworki czy to normalne ? nadieniam zę planuję tylko jeden dysk, czy może lepiej byłoby dokupić jeszcze jeden mniejszy dla systemu ?

Dziękuję z a szybką odpowiedż, zapomniałem o jeszcze jednym wątku mój dysk ( nowy Seragate 500 gb ), nie posiada żadnej zworki czy to normalne ? nadieniam zę planuję tylko jeden dysk, czy może lepiej byłoby dokupić jeszcze jeden mniejszy dla systemu ?

Wszystko w porządku

Zrób oczywiście oddzielną partycje dla systemu(15-20Gb) i reszte na swoje dane

nie ma sensu kupować mniejszego dla systemu skoro ten już masz

zworek żadnych nie wsadzasz, to sata nie ata nie ma tutaj pozycji master/slave