Kolejny dziwny problem z udma

Mam problem z załączeniem trybu udma. Posiadam płytkę PC Chips M726mrt, która powinna obsługiwać udma. Gdy chcę załaczyć ten tryb nic się nie dzieje :confused: - dysk dalej pracuje w pio. Dzieje się tak zarówno dla kanału podstawowego jak i dla pomocniczego. Mam windowsa 2000 SP4. Próbowałem różnych sposobów na włączenie (w rejestrze, poprzez programy, poprzez odinstalowanie sterownika IDE i instalowanie) ale nic nie dawało efektu.

Sprawdzałem czy dysk nie jest uszkodzony, ale to też nie to (ma wszystkie piny).

Bardzo proszę o pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam Mrozek

Problem dotyczy dysku.

Taśma sygnałowa nowa 80 żyłowa.

W biosie dyski i napędy i tryby pracy(UDMA) ustawione na auto/enabled,zapisz bios Save.

Pomoc książka do płyty głównej.

Dysk podpięty na I kanale IDE jako Master,ostatnia wtyczka taśmy.

Z poziomu menadżera odinstaluj I kanał IDE,restart kompa,system zainstaluje i zobacz.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 851#213851

Sprawdź dysk na innym kompie - zdarza się że w ten sposób uszkadza się elektronika dysku.

Nic nie pomaga :frowning:

Czyli to.

Sprawdze to, ale zauważ że to się dzieje na obydwu kanałach na podstawowym i pomocniczym nie tylko na tym dysku

W ten sposób sprawdzisz czy dysk,czy kontrolery IDE płyty lub płyta uszkodzona.

Można spróbować aktualizacji biosu.

Warunek powodzenia:

  • dysk i napędy CD napewno pracują w trybie UDMA

  • taśmy sygnałowe nowe 80

  • ustawienia biosu,opcje napewno sprawdzone i ustawione na UDMA.

Może też być to problem systemu 2000,programów zainstalowanych - warto sprawdzić - wgrać świeży system XP plus stery do płyty i zobaczyć.

Gdzie indziej ktoś mi napisał że to wina dysku (nie obsługuje udma) ale wg mnie to on obsługuje - dysk to WDC WD200EB

Obsługuje.

Problemem może być też płyta - na jakim masz chipie.

Chipset Ali 1621, w instrukcji jest napisane że obsługuje

Sprawdź co pisałem,będzie wiadomo gdzie problem.

Pochodziłem po sieci i płyta ma bardzo złą opinę,a jeszcze na chipie ALI to w ogóle - tak więc prawdopodobnie tu problem, ale sprawdź co pisałem.

Udało mi się rozwiązać problem :slight_smile:

Znalazłem odpowiedni sterownik (dla wszystkich co mają płytkę M726Mrt to jest tu http://download.qqhard.com/down/idew2k141.exe)

Dzięki JNJN za fatygę :slight_smile:

Czyli podstawowa sprawa odpowiednie stery do kontrolera IDE - ale zawsze uważałem że do tych chipów i BX są lepsze stery systemowe 2000/XP i nie instalowałem innych i było dobrze.

Najważniejsze że sukces.