Kolor lampy skanera

(artide2) #1

Witam !

Naszło mnie takie pytanie dlaczego w czarno-białych kserokopiarkach lampa skanera świeci na zielono,a w kserokopiarkach kolorowych białym światłem ? Jaka jest różnica i dlaczego tak właśnie jest ? Jest ktoś może na forum kto się na tym zna,było by miło gdyby ktoś to opisał : )

Pozdrawiam

(Kpc21) #2

To nie zależy od "kolorowości" skanera. Miałem dwie drukarki wielofunkcyjne i w HP skaner był biały, a w Brotherze zielony. Skanuję zazwyczaj w trybie czarno-białym, ale dlatego, że jest szybciej, a na kolorach mi nie zależy.

Kolor lampy skanera na pewno wpływa na sam skan. Zielony skaner praktycznie "nie widzi" kratki w zeszycie.

(sadaj72) #3

A jak wykonać kolorowy skan gdy światło lampy jest niemal monochromatyczne :?:

(artide2) #4

no dobrze,ale kolorową kopiarkę możemy ustawić w tryb cz-b i skanuje ona nadal białym światłem ,tak więc czemu nie mogą być w obu przypadkach kopiarek jednakowe światła : )

(sadaj72) #5

Może po prostu zielony luminofor/ledy są tańsze, albo takie światło lepiej się sprawdza przy skanowaniu materiałów cz-b.

(Kpc21) #6

Patrząc na białą lampę skanera, nieraz widać wszystkie kolory tęczy. Nie znam się na optyce, ale to może mieć związek.

(Veers) #7

Mnie się zawsze wydawało, że "biały kolor" to charakterystyka skanerów z lampami (CCD), podczas gdy "zielony kolor" to specjalność podświetlenia listwą LED (CIS).

(Patryksmiechowicz) #8

Może biały kolor to połączenie kolorów RGB

RGB_illumination.jpg