Kolorowe artefakty już od włączenia komputera

Witam. 12 lipca pierwszy raz zdarzyło mi się, że od włączenia komputera na monitorze zaczęły pojawiać się dziwne kolorowe artefakty paraliżujące pracę systemu - po załadowaniu systemu nawet myszką za bardzo nie dało się ruszyć. Po odczekaniu i uruchomieniu komputera ponownie po którymś razie zaczął działać poprawnie. Po tym już nie interesowałem się zaistniałym problemem. 15 lipca rano uruchamiając komputer po raz pierwszy w ten dzień problem zaistniał ponownie. Tylko, że tym razem ani Linux (Netrunner), ani Windows nie uruchomiły się poprawnie. Linux powitał mnie trybem tekstowym, natomiast po pasku ładowania Windows (Vista) pozostał przy czarnym ekranie. Mam pewnie przypuszczenia, że to może być problem z monitorem lub bardziej prawdopodobne z kartą graficzną, a jest to GeForce 7300 GT. Zastanawiam się czy jeśli waszym zdaniem to problem z kartą (chyba, że macie inne przypuszczenia) to czy nie potraktować jej piekarnikim - jakiś czas temu tak reanimowano na blogu te karty (tą także). Zdjęcia:

image_id: 4734

image_id: 4735

image_id: 4736

Jeśli system wariuje, to niestety nie jest uszkodzony tylko monitor. Osobiście stawiam na spaloną grafikę. Nie znam sposobu z piekarnikiem, ale takie sztuczki raczej nie pomagają [na długo] :wink: .

Jeśli “Linux wita cię trybem tekstowym” to polecam poczytać błędy pojawiające się przy inicjacji X-ów.

PS. 7300 GT to stara karta, więc masz przynajmniej pretekst do wymiany :smiley: .

Pretekst może i dobry tylko, że niema funduszy. Jak sprawdzić czy to napewno karta nie mając innej? A jeśli nie będzie innego wyjścia co polecacie ok. 200 zł?

Karta prawdopodobnie posiada wyjście do podłączenia pod telewizor , sprawdź na tv jeżeli jesteś w posiadaniu odpowiedniego kabelka.

Chodzi o to okrągłe wyjście.

376965.jpg

Jeżeli chodzi o nową kartę, a wszystko wskazuje na padnięcie właśnie karty, to +/- w tej cenie chyba HD 6670

Podłączyłem tym niebieskim do TV - dalej to samo.

No to karta po prostu dokonała swojego żywota , możesz spróbować reanimacji piekarnikiem ,ale prawdopodobnie na nie wiele to się zda, bo po paru dniach karta prawdopodobnie zdechnie całkowicie.

http://www.dobreprogramy.pl/DjLeo/Gotow … 28311.html

http://www.dobreprogramy.pl/Saskatchewa … 28854.html

A zatem co proponujecie ok. 200 zł?

Podałem propozycje wyżej : http://www.bitcomputer.pl/product.php?id=19809 , nowa na gwarancji, trochę droższa , jest to dosyć wydajna karta i nie potrzebuje mocnego zasilacza. Karta AMD - może być czy nie bardzo ? W używki nVidii z serii 8***/9*** bym się nie pchał bo mogą podzielić los 7300, mocniejsze używane karty AMD będą wymagać mocnego zasilacza, a sądząc po starej karcie ,może być z tym problem.

A sorki nie zauważyłem tego co pod obrazkiem napisałeś. A czy mógłbyś określać względem alsen.pl bo tam będę kupował (darmowa dostawa do salonu). Zaueażyłem tam karty 2GB w okolicach 200 zł czy nie były by lepsze? Nie bardzo się w tym oriętuje dlatego tylko sugeruję i pytam.

Nie ma co napalać się na 2GB pamięci na karcie graficznej , w przypadku słabych procesorów graficznych , bo to nic nie wnosząca do wydajności pojemność , w przypadku słabszego CPU (na dziś) - jest to nie do wykorzystania , a w przypadku szyny 64bit (podejrzewam że te GPU masz na myśli) , to już ogólna klapa :slight_smile: Duża pamięć jest przydatna przy szybkich układach CPU I GPU które są wstanie przerobić klatki w wysokie rozdzielczości.

Co do alsen to ciężko wyczuć , ta sama karta jest droższa o 30zł…

Aha to w takim razie może chcesz wiedzieć jaką mam płytę główną i resztę specyfikacji, bo chyba tylko karta jest stara? Zawsze może być inna w alsenie byle by dobra.

Oczywiście , najlepiej podaj pełną i kompletną specyfikacje + marka/moc/model zasilacza , oraz zawartość portfela :wink: którą chcesz przeznaczyć na kartę (uwzględniając ewentualną wysyłkę).

Specyfikacja na samym końcu wpisu ale zasilacz raczej nie najlepszy. Co do karty z przesyłką max. 250 zł (lepiej bardziej nie naginać portwela rodziców, bo zawsze ja musiałem sobie na takie rzeczy składać sam pierwszy raz sytuacja kryzysowa).

Niestety zasiłka jest jak piszesz ,nie najwyższych lotów , potomek firmy Megabajt - ogólnie ale na własna odpowiedzialność mógłbyś wsadzić hd 4850 - z tym że w tej cenie w alsen nie kupisz. Z alsen z tego co widzę to XFX Radeon HD6570 , ale szczerze namawiam cię na zakup poza alsen - 6670, lub dozbieraj a tymczasem 7300 spróbuj przywrócić do życia w piekarniku :wink:

Oczywiście nie sugeruj się tylko moimi podpowiedziami , poczekaj może ktoś będzie miał lepszy pomysł.

Jaka jest między nimi różnica prócz ceny?

Dosyć znaczna różnica w wydajności ,wyżej taktowane zegary ,Gigabyte 6670 ma lepszy układ chłodzenia. Na tej karcie pograsz w nowe gry ,w dosyć fajnych ustawieniach, w niższej rozdzielczości.

Kupiłem HD 6670 na miejscu w alsenie za ciut drożej niż przez internet ale za to łatwiej mi będzie egzekwować gwarancję w razie potrzeby. Kartę zainstalowałem na płycie głównej wszystko działa tylko mam pytanko - wydawało mi się, że wentylator jest zawsze do góry, a po zamontowaniu jest odwrócony do dołu obudowy rozumiem, że tak ma być? Dzięki za pomoc w wyborze karty.

Jak do dołu :D? Wentylator jest zamontowany u dołu karty, i wieje na nią.

Skoro działa to chyba jest dobrze - po zamontowaniu wentylator jest pod spodem. Dam fotkę:

image_id: 4743

Dodane Śr, 18 lipca 2012, 19:19

Skoro działa to chyba jest dobrze - po zamontowaniu wentylator jest pod spodem. Dam fotkę:

image_id: 4743

Nie spotkałem się z karta graficzną z chłodzeniem tylko na górze (przy normalnej budowie). Twoja stara karta jak niby miała?