Kolorowe paski na ekranie monitora…?

Witam,

Dziś zadzwonił do mnie mój kolega. Mówi, że ma problem z komputerem . Na ekranie monitora latają kolorowe paski. Windows XP się włącza ale po 5 sekundach nastaje czarny ekran, po chwili znów się pojawia i znika. Zrobiłem reset biosu paski pokazywały się nadal, ale w mniejszych ilościach. System się nie włączał. Postanowiłem zrobić ponowną instalacje xp’ka z formatem. Dobrze zainstalowany Windows włączył się. Paski są i działa. Instalowałem sterowniki i jednocześnie robiłem raport z everesta. Pecet mulił, aż w końcu się do końca zamulił :smiley: Nic, mówię robie reseta… Właśnie miałem do was napisać. I historia rozpoczęła się od nowa :frowning: Dlaczego są te paski? Od czego to zależy oprogramowanie czy sprzęt? Może zasilacz?

Komputer:

Płyta główna : ECS RC410L 800-M

Procesor: PENTIUM D „915” 2.8Ghz

Pamięć RAM: 2x NO-NAME 512 MB DDR2 533 Mhz CL 4 

Karta graficzna: GEFORCE GIGABYTE 7300GS DDR2 128MB   

Zasilacz: MODECOM FEEL-350ATX

Proszę o pomoc! Z góry dzięki! Pozdrawiam!

Uszkodzenie pamięci na karcie graficznej powoduje paski kropki i szahownice na ekranie

Witaj !!

Cóż - najprawdopodobniej jest to problem z kartą graficzną. Może być też monitor lub płyta główna. Najlepiej przetestować i grafikę, i monitor podłączając oba sprzęty do innego kompa.

Daj znać, jakie rezultaty.

Z pozdrowieniami

Dimatheus

Jak będę mógł to wyśle wam zdjęcia. Jeżeli jest uszkodzona pamięć karty graficznej to nie da się już nic z kartą zrobić… do kosza?

Witaj !!

Spróbuj najpierw przetestować ją w innym kompie i wtedy zobaczymy. A co do uszkodzenia - niestety ewentualna wymiana pamięci RAM jest możliwa, ale niestety niekiedy nie jest zupełnie opłacalne…

Z pozdrowieniami

Dimatheus

Jak włączam komputer na starcie, jest logo producenta itd. to nie ma tych pasków i tu jest hak… Kartę wezmę jutro do siebie i zobaczę. Trzeba wyłączać zintegrowaną kartę by sprawdzić inną na slocie PCI-E?

Hej !!

Najlepiej tak, choć praktycznie we wszystkich płytach głównych jest tak, że podłączenie karty zewnętrznej - czyli i jej wykrycie przez system - skutkuje przekazaniem zadań graficznych do karty podłączonej do portu AGP/PCI-E.

W takim układzie czekamy na wyniki !!

Dimatheus

Zgadza się gdyż karta korzysta wtedy z systemowego sterownika i pamięci RAM komputera nie karty. Cuda zaczynają się przy starcie windowsa kiedy to zostaje załadowany sterownik karty i uaktywnienie pixel shaderów oraz pamięci karty i następują wtedy błędy

Czyli karta uszkodzona? Jutro się okaże jak podłącze kartę do swojego komputera. I będę wiedział na 100% co jest. Zepsuta karta może mi uszkodzić slot PCI-E? Czy zasilacz wystarczy do tej karty?

Hey !!

Nie, nie powinna.

Tak, powinien wystarczyć, tym bardziej że zwiększone zapotrzebowanie na energię w kartach graficznych występuje podczas generowania obrazu 3D - czyli głównie w grach. My natomiast sprawdzać ją będziemy w środowisku graficzntym 2D - w Windowsie…

Powodzenia

Dimatheus