Kolorowy ekran w czasie grania

Witam. W czasie grania w niektóre gry wyskakuje kolorowy ekran (raz zielony. niebieski, żólty…), czasem czarny. Dźwięk się zapętla lub słychać normalnie. Zostaje tylko reset komputera. Nawet po uruchomieniu gry po kilku sekundach ekran się zawiesza. Dziwne, że w kliku grach robi się to w tym samym miejscu. Próbowałem zmieniać rożne ustawiania. Ekran wyskakiwał gdzie było intro gry. Przestało, ale już w dalszej rozgrywce było to samo. Temperatury karty bez podejrzeń. Robiłem test w FurMark i nic się nie wydarzyło. Jedynie problem mam z OCCT, gdzie przy wyborze DirectX 11 test się zatrzymuje. Działa tylko na DX9.

Mój sprzęt:

  • Intel i5-4690k
  • Gigabyte GeForce GTX 970 4GB
  • AS Rock Z97 ExTREME4
  • RAM Crucial DDR3 8GB
  • Zasilacz Thermaltake Smart 730W

To dane w stresie w gzre?
A zrobiłbyś HD Tune, może dysk siada?
Karta by siadała we wszystkich grach.

Dane spoczynku. Dałem tego screena, bo może jakieś podejrzane wartości. Nie znam się dokładnie na tym. W HD Tune robiłem skan na obu dyskach (SSD i HDD), wszystko na zielono, bez błędów.
Z pół roku się z tym męczę. W CS: GO kolorowy ekran wyskakiwał zawsze w tym samym miejscu na mapie. Z miesiąc się z tym bawiłem zmieniając jakieś ustawienia w grze i komputerze. Problem zniknął na tej mapce, ale pojawia się na innych (ale już rzadko). W FIFIE na starcie taki ekran potrafi wyskoczyć. Może ktoś coś poradzi :neutral_face:

Zrób w stresie test w grze np. czy po pół godziny, może coś z temperaturami a tu nie widać.

Test w stresie robiłem w FurMark. Temperatura koło 70 stopni. Żadnych problemów. Tylko czemu ten ekran wyskakuje jak karta nawet się nie nagrzeje. Takiego testu nie mogę wykonać w OCCT z DX11. Jedynie z DX9 startuje. Z tym może być jakiś problem. Jakby gryzły się jakieś ustawienia.

Hej,

A z jakiego sytemu Ty korzystasz?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Windows 7 64 bit. Komputer ma ponad 4 lata i do tego czasu nie było żadnych problemów. Jest też regularnie czyszczony z kurzu.

  • A jaka wersja DirectX-a jest widoczna w panelu DirectX-a?
  • Jakim złączem podłączasz monitor - cyfrowym czy analogowym?

Złącze DVI.

W międzyczasie innych odpowiedzi, sprawdzałeś stan dysku?

Tak jak wcześniej pisałem oba dyski w pełni sprawne.

w pełni sprawne =//= ze współczesna prędkoscią, dla pliku wymianyRAM :slight_smile:

Co do samej karty zrób prostą rzecz: Live USB na Linuksie i pograj w jakąkolwiek wymagającą grę.
Jeżeli nie wykrzaczy się_> sterowniki Windowsa, jak wykrzaczy-> karta umiera. Alternatywnie możesz do znajomych kartę zabrać by pograć :slight_smile:

To samo - czyli DirectX 11 - jest widoczne w panelu DirectX-a?

  • Wszystkie poprawki w systemie zainstalowane?
  • Masz możliwość przetestowania karty z innym monitorem i okablowaniem?

Jest widoczny. Wszystko aktualizowane wraz ze sterownikami. Może coś się uda wykombinować albo podłącze pod tv. Sprawdzę też na Linuxie ale to na dniach.

Dziś testowałem coś innego. Odpaliłem grę w oknie. Czasem gram ze znajomymi w jakieś proste gierki i właśnie w oknie żeby przeglądać internet w międzyczasie. Postanowiłem tak odpalić coś bardziej wymagającego. Ponad 2h grania online i nic nie wyskoczyło.

Uruchomienie w oknie dość mocno zmniejsza wymagania systemowe. Może więc w dużym obciążeniu karty tkwi problem? Generalnie trzeba by też sprawdzić inny monitor i okablowanie.

Co pokazuje komenda sfc /scannow wydana w wierszy poleceń - koniecznie uruchomionego z uprawnieniami administratora?

Funkcja Ochrona zasobów systemu Windows nie znalazła naruszeń integralności.

Czyli kwestia uszkodzenia systemu raczej w grę nie wchodzi. Trzeba testować na innym sprzęcie.

Niestety na innym monitorze i kablu to samo. Na innym forum czytałem, że w podobnym przypadku pomogło obniżenie napięcia karty.

Skoro na innym sprzęcie objawy są identyczne, to najprawdopodobniej karta grafiki jest uszkodzona - a dokładnie jej pamięć RAM. Możesz próbować zmniejszyć napięcia, ale raczej niewiele to da. Czas szykować się na wymianę karty.