Kolory elektrod spawalniczych

Witam

Czasami mam w kolo domu jakieś remonty i trzeba pospawać płot , bramkę itp.

Spawam elektrodami w otulinie koloru żółtego i zastanawia mnie co te kolory znaczą.

Czy może ktos z was wie jak dobrać odpowiedni kolor elektrody do spawanego metalu?

Może to przy amatorskim spawaniu kolo domu nie ma większego znaczenia?

Może z tego linku coś wyczytasz http://www.skladbaildon.pl/elektrody-otulone.php  

Pozdrawiam

Bez znaczenia. Żółta, różowa, czarna itp

Patrzysz na typ bo kolorki są w sumie aby szybko rozpoznawać ale nie są normą światową. Więc elektroda polska może mieć ‘różowy’ a niemiecka ‘szary’.

@rjakrower

Ten link co dałeś to opisuje bardziej rodzaje metali o elektrodach tam jest mało.

Ale dziękuję :slight_smile:

Ja sam już sprawdzałem Internet,ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

Na pewno gdzieś tam jest odpowiedź trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.

Więc kolory do spawania amatorskiego są bez większego znaczenia?

 

Znaczenie ma typ elektrody, ale jak je kupujesz w markecie albo składzie budowlanym to nie kupisz bardzo złej, np. do spawania pod wodą, albo żeliwa - ale wtedy połapiesz się po cenie :slight_smile:

Mają znaczenie ale obrębie jednego producenta czy przyjętego standardu.

Ten link co podał ’ rjakrower’ jest jak najbardziej pomocny. Przykład:

Spawamy płot, rowerek, czy jakiegoś czorta do ogródka aby róża się wspinała. Materiałem jest na 99% stal niestopowa.

Więc zgodnie z wykazem wiemy, że podstawową elektrodą jest ER146 (rutylowa - w większości kolorowana na różowo).

Nie wiem czy zauważyłeś ale podane  typy elektrod to linki do dokumentów. W tych kartach produktu oprócz słownego opisu do czego stosowana, jest kilka ważnych parametrów. Ale aby je interpretować potrzebna jest jakaś minimalna wiedza o spawaniu.

Jak mamy spawarkę za kilka tyś zł to możemy sobie wybierać… jak mamy coś taniego to najlepiej dobierać pod możliwości spawarki.