Kombinowane chłodzenie starego czipsetu

Witam.

Ostatnio zaczoł mi się strasznie grzać czipset mojej płyty głównej ( PROCOMP BVK2A ver.1.1 :stuck_out_tongue: ) na czipsecie jest taki mały radiatorek.

procomp.jpg

zdemontować go się raczej nie da,i tak wymyśliłem że przyczepie na niego taki mini coller z radeona 9550 od sapphire.I teraz mam pytanie,macie jakiś pomyśł jak go zamontować ?? (może drutem zachaczyć ?? ) czy mogę między te dwa radiatory dać paste termoprzewodzącą ?? Jak podłączyć ten wentyl pod molexa ??

Zdemontować się raczej da, najprawdopodobniej jest przyklejony do chipsetu (na termoprzewodzącym kleju), jednak jeśli nie masz w mobo otworów montażowych do nowego radiatora to zostaw. Zamontuj po prostu sam wiatrak przykręcajac go śróbkami (blachowkręty dobrane na styk) pomiędzy żeberkami, nie trzeba wkręcać głeboko zeby się trzymał, 4 sztuki “w miarę podchaczone” o żeberka przytrzymają go bez problemu. Ewentualnie szukaj nowego chłodzenia chipsetu z klejem…

prędzej taśma

można by zrobić taki nadmuch

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … &start=120

str wcześniej opis

to nie nie da

http://www.allegro.pl/item225842467__za … fike_.html

na taśmę, ja nie ma otworów

http://www.allegro.pl/item225836749_3m_ … _05mm.html

chyba coś takiego zrobie,moge wykręcić z codegena wentylator 80mm,problemów raczej nie będe miał z wykonaniem tego “rusztowania” tylko możesz mi napisać jak podpiąc ten wentyl do molexa ?? na 5V,wentyl ma dwa kabelki (czerwony i czarny),jak go podpiąć pod 5V ?? :-k

mam rozumieć że za pomocą tej taśmy mogę przykleić ten radiator do radiatorka na mojej płycie głównej ?? Pytam tylko z ciekawości bo raczej tego nie kupię.

tak, to nie jest zwykła taśma ale termo-przewodząca czyli dodatkowo oprócz tego że przyklei to poprawi jeszcze przekazywanie ciepła z jednego radiatora do drugiego.

musisz zarobić końcówkę 3pinową czerwony do środkowego pinu czarny po prawej patrząc od strony wypustek.

Wylutowałem wtyczkę ze starego dvd dolutowałem kabel i zaizolowałem, podpiąłem po molexa jak np dysk.

Jak nie masz żadnego starego napędu, to wepchać kabel do wtyczki, i zaizolować, żeby nie wypadł

+5 czerwony

+12 żółty

czarny masa

zdjąć poprzednie kupić większy radiator lub użyć tego z r9550, i nowy przykleić na taśmę do nb

czyli jak zrobię tak :

Molex%20-%205V.JPG

Będzie wszystko dobrze działać i nic się nie spali/uszkodzi ??

tylko właśnie nie wiem jak go ściągnąć,on jest chyba przyklejony,kiedyś czytałem jak ściągnąć właśnie tak zamocowany radiator z NV rivy,należało odpowiednio ją zapakować i wsadzić na godzine do zamrażalnika,a następnie delikatnie podważyć,ja jednak nie mam zamiaru pakować mojej płyty głównej do zamrażalnika :stuck_out_tongue:

Jeśli nic nie będzie się stykać. Zaklej taśmą żeby kable się nie wysunęły.

na mojej poprzedniej był na taśmie, trochę szrpania i się odczepił, nie było trzeba schładzać płyty.

Jak masz starego Codeguana to odpal go na sucho, jak się spali to mała szkoda, a fajnie się palą, iskry idą z tyłu :stuck_out_tongue:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic316154.html

@Tobi nie koniecznie taśma, klej też jak najbardziej (miałem zresztą takowy w domu),

Podczas odklejania radiatora od chipsetu na płycie Epoxa, ten dość mocno stawiał opór, dlatego postanowiłem oderwać go na brutala (poszło ale lepiej jest nieco poskręcać go na boki, minimalnie , zanim szarpniesz do siebie).

u mnie nie chce puścić,tak ciągłem aż się płyta wiginała,kręcenie nim też nic nie pomogło,lepiej go już nie ruszam bo jeszcze cały czipset wyrwę :stuck_out_tongue:

hehe,umnie w bloku jest bardzo stara instalacja elektryczna bez uziemienia w mieszkaniach :lol: jeszcze się instalacja spali… może na sylwestra się nim pobawie :stuck_out_tongue:

i w ogóle potrzymie tego codegena w razie czego jak by fortron padł,zauważyłem że w tym fortronie skaczą napięcia na lini 12v i 5 są w normie ale minimalnie skaczą,wyczytałem w necie że jest to normalne,na przykład procek ciągnie z lini 5V to na lini 12V może się zwiększyć itd. :wink:

Też tak macie ??

A z tym chłodzeniem to zrobiłem tak że,przez środek budy poziomo zamocowałem cieniutką rurkę pcv,do niej przymocowałem ten wentyl 80mm podłączyłem go pod 12V wieje że hoho :stuck_out_tongue: ale jest cicho,ustawiłem go tak że jednocześnie wieje na radiator od proca i czipset (ściągłem z proca ten hałasujący wentyl 4cm) temp proca spadła o 8 *C :slight_smile: i czipset się już tak nie grzeje i dodatkowo jest cicho.

Mierzysz miernikiem?

U siebie sprawdzałem, i skoki są małe, dokładnie nie pamiętam ale na

+12

idle

12,60

stres

12,20

+5

idle

5,100

stres

5,060, drobne zmiany

Everest pokazuje większe skoki, Speedfan pokazywał 7V na +12

mierzone miernikiem Appa 109N dobry sprzęt kosztuje tyle ile mój komp

nie powinna, musi być duże obciążenie, ostatnio u mnie się fajczyła w piwnicy :stuck_out_tongue:

Jeszcze się nie dorobiłem ;/ warto kupić taki zwykły za ~20zł czy lepiej w lepszy sprzęcik zainwestować ??

jak sprawdzałem w biosie to praktycznie takie skoki mam jak u Ciebie.

u mnie się sfajfczyła w kuchni przez czajnik elektryczny :?

Zasilacz działa bardzo stabilnie,od czasu jak mam ten zasilacz jeszcze ani jednej zwiechy i rastartu :wink:

Dobry miernik 500-1000 zł, te za 20 zł mogą przekłamywać, niektóre robią cyrki, ale mój stary za grosze 20-30 pokazuje całkiem dobrze, nie kłamie jak evererest

czajniki dużo ciągną

no chyba nawet 2kV niektóre, nawet teoretyczne 4x2900xt w cf nie jest żadną miarą dla takiego czajnika :wink: